Peka piškotov

meta22  

član od: 14.12.2005

sporočila: 32

tema odprta - 20. nov 2006 9:57 | ogledi: 5.701 | odgovori: 37

Pozdravljeno!

zadnjič sem se prvič v življenju lotila peke piškotov. poiskala sem si nekaj receptov iz baze in se po nji vrgla na delo. vendar sem doživela razhočaranje. vsaka masa, ki sem jo pripravila je bila tako krhka, da piškotov nisem mogla oblikovati. so se takoj zdrobili!!! delala sem linške zvezdice in pa čokoladne palčke. kaj delam narobe!! vem da moram večkrat probat, ampak meni je to vzelo vsakršno voljo do peke pišotov!!!

pomoč!!!

lp

meta

meta22

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. nov 2006 10:04

meta22, a si potem, ko si testo zgnetla, tega pustila v hladilniku vsaj dve uri počivat? Lani, prav v tem času, smo veliko debatirale o peki piškotov, vsaka je natresla kup uporabnih nasvetov in izkušenj. Od tega, da mora biti maslo mrzlo, ko ga gneteš v moko, pa da mora testo vsaj uro ali dve počivat na hladnem, preden se razvalja (jaz ga običajno puščam kar čez noč, se mi je pa zgodilo, da me je v hladilniku čakalo tudi dva dni, preden sem ga razvaljala in izrezovala piškotke). Tudi o tem, kaj dodat, če se testo preveč drobi, je bilo govora, pa o tem, d amorajo biti piškotki še malo mehki, ko jih vzameš iz pečice, saj se med hlajenjem še malo strdijo... Če mi uspe najti link, ga bom pripela sem gor, je zraven še veliko receptov in veliko zanimivega v zvezi s piškoti. Mamamia mamamia

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

20. nov 2006 10:24

meta, če si delala linške zvezdice po mojem receptu, potem si lahko: - uporabila premalo moke, moka je v receptu navedena okvirno, vedno moraš vzeti v zakup, da se moke razlikujejo med sabo, vpijejo različno količino tekočine, beljak ni vedno enak, odvisno od velikosti jajc... - lahko nisi dovolj ohladila testa - lahko si testo pretanko zvaljala in je piškot težje prenesti s podlage na pekač. Jaz bi rekla, da je verjetno kriva moka, saj je tudi jaz skoraj nikoli ne uporabim točno kot piše v receptu. Ponavadi odvagam, dodam malo manj kot je treba, potem pa dodajam, lahko tudi več kot piše v receptu, pač po občutku. Občutek za testo pa dobiš z izkušnjami, zato kar pogumno še probaj. matilda

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. nov 2006 12:24

In če nimaš toliko časa, lahko daš testo tudi v zamrzovalnik - za 45 minut. Loni Makaroni

tasau  

član od: 24.8.2005

sporočila: 196

20. nov 2006 13:37

Sem se kar nasmehnila ob tvojem sporočilcu Meta22. Pa ne za to, ker bi bilo smešno, ker ti piškoti ne uspejo, ampak ker sem vidla ob tem ko sem brala, sebe. Sama se vedno stvari najprej lotim, potem pa ugotavaljam kaj je bilo narobe (namesto, da bi naredila obratno in sploh ne bi bilo narobe) ;) Meni je vedno izziv, da to stvar potem popravim in jo poskušam narediti boljšo, pa ti povem da to sigurno uspeva. Veš kaj je bilo narobe, se pozanimaš pri izkušenih pekaricah na Kulinarika.net in potem zopet poizkusiš. Boš videla, da bodo po nekajkratnih poizkusih že odlični! Kar pa je bilo meni na začetku največja uganka, je pa zaporedje sestavin, ki jih dodajah k masi. Ponavadi so naštete samo sestavine, nato pa piše, da zamesimo testo. Toda kako? No, če ti slučajno dela probleme: najprej stepeš jajca, in med stepanjem dodajaš sladkor(pomašan z vanilin sladkorjem), da masa rahlo naraste; nato dodaš zdrobljeno/na koščke narezano margarino in dobro stepeš. Na koncu pa še moka s pecilnim praškom. Ponavadi ne damo naenkrat vso moko, kot piše v receptu, ampak delček prihraniš in s to preostalo potem obdelaš testo. Nato pa testo roma v hladilnik, kjer počiva in hkrati postane nekoliko bolj trdo. Če pa ni dovolj trdo pa obdelaš še malo z moko. Ko pa testo valjamo za izrezovanje naj bo delavna povšina in vljar vedno pomokana, drugač se vse prilepi in izrezano testo ni mogoče odlepiti od površine v želeni obliki. No, upam, da sem kaj pripomaogla... tasau

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

20. nov 2006 13:46

Jaz za piškote nikoli prej ne stepam posebej vse skupaj stresem ali v mešalec ali pa na pult in umesim testo, moko dodajam še po občutku, če je treba, da se testo neha lepiti na podlago. Suhe sestavine stresem na pult jih malo zmešam, naredim kupček, v sredini naredim luknjo, tja dam mokre sestavine (jajca, mleko, rum...) okrog nareže maslo ali maragrino in umesim. Pa testo mora nekaj časa počivati v hladiniku. Valjam pa na silikonski podlagi, testo pa pokrijem s prerezano vrečko, da se mi ne lepi na valjar in, da ni treba preveč mokati. jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 20. nov 2006 13:47:33

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

20. nov 2006 14:08

Za masleno testo je moj postopek: na desko dam moko, na lističe narežem HLADNO margarino, ki jo s prsti razdrobim z moko, dodam sladkor, naredim jamico notri dam jajca oz. rumenjak, naribano limonino skorjico, rum... vse tisto, kar je po receptu - orehe, lešnike, mandeljne. V masleno testo vedno dam 2 žlici kisle smetane. Iz sestavin ugnetem testo, dam ga na krožnik, pokrijem s folijo ali s kuhinjsko krpo in spravim v hladilnik najmanj za 3/4 ure. Pozdravček!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. nov 2006 15:03

tasau, pa saj v receptih (večinoma) piše, kako se sestavine dodajajo po vrsti. Najprej se na kup preseje moka, s pecilnim, če ga recept predvideva, potem v jamico jajce, sladkor, dišave, naokoli maslo in potem se gnete. Da pa bi jajca stepala s sladkorjem za krhko testo.... pa saj to velikokrat sploh ne vsebuje beljaka. AMpak če ti uspeva, tudi prav. Jaz pri tem testu nekako prisegam na roke...Stepanje je za umešano testo in biskvite. Ampak, mogoče nas je pa povozil čas, kaj vem. Mamamia mamamia

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

20. nov 2006 16:25

jaz tudi ne vidim smisla v stepanju jajc za krhko testo, mislim, da ne bo nič bolj rahlo. Jaz sestavine kar zmečem (se ne trudim z jamicami ali kakšnim zaporedjem) v plastično skledo, ko ga z rokami povežem, da ni več mokrih - lepljivih sestavin, potem te mrve stresem na pult in mesim, po potrebi dodajam moko, dokler se ne neha lepiti na roke, potem pa v hladilnik. Mogoče se sliši šlampasto, ampak mi testo vedno uspe. matilda

tasau  

član od: 24.8.2005

sporočila: 196

20. nov 2006 16:27

Mamamia, za začetnike ni nobena beseda pri postopkih preveč. Saj pri meni je bilo tako na začetku. Saj ko ugotoviš tipe testa in njihovo izdelavo že gre, prej pa si določene stvari (za mojstre povsem enostavne) težko predstavljaš. Se pa strinjam, da ima vsak en svoj način, sama sem podala svojega, ki se me je od začetka prijel ;) tasau

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti