Peka piškotov

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. nov 2016 14:42

Če delaš piškote samo z rumenjaki, pridejo bolj prhki kot če uporabiš tudi beljak (ki deluje kot vezivo). Ali so zato boljši ali ne,  pa je seveda stvar okusa.

Sonja

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

24. nov 2016 16:46

Ne vem če je tema prava pa vendar: V trgovini Dota na Slovenski ulici v Ljubljani, nasproti Name, tam blizu kjer je bil prej Peko prodajajo lesene valjarje z vrezanim vzorcem za cca 45 eur. Informacija če koga zanima.

Lp, Saša

Mir in dobro!

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

24. nov 2016 17:09

oranzada je napisal/a:

Pozdravljene. Toliko je odprtih tem da nimam pojma kam naj sploh pisem. Ker ze malo razmisljam in zbiram recepte kaj bom pekla za praznike se mi je pojavilo nekaj vprasanj.

Ne vem od kje mi to, da so vsi fini keksi narejeni samo iz rumenjakov. Torej brez beljakov. Kaj pravite na to? A to potem pomeni, da lahko vse kekse specemo brez da uporabimo beljake? 

Zasledila sem tudi eno celo jajce nadomestimo z dvema rumenjakoma.

In se glede testa. Nekje tukaj na forumu sem zasledila komentar, da je najprej potrebno lociti med krhkim in piskotnim testom. Mi lahko kdo razlozi to razliko?

oranzada

Osnovni recept za krhko testo je: en del sladkorja, dva dela maščobe in tri dele moke. Več je maščobe, bolj je krhko in težje je z njim ravnati, zato si lahko pomagaš z jajcem kot vezivom, seveda tudi samo z rumenjakom, ker pa ima ta kar nekaj maščobe, gre spet v prid krhkosti. Pecilni prašek je odveč.
Piškotno testo ni nič drugega kot krhko testo, uporabljeno za drobno pecivo, ki se mu lahko dodaja jajce, tekočina, čokolada, kakav, suho sadje, dišave, začimbe in tako dalje, spreminja se razmerje 1:2:3, in takrat je dobrodošlo kakšno rahljalno sredstvo. Nisem prepričana, če se takemu testu sploh še lahko reče krhko.

Več boš pekla, bolj ti bo vse jasno in prilagojeno tvojemu okusu

lp

mzm

oranzada  

član od: 12.11.2016

sporočila: 8

25. nov 2016 19:46

hvala limnol mišzmoke :)

ja pri keksih sem bolj nova, pa me malo zanimajo te osnove, da se pri pripravi čim man zalomi :)

je mogoče že katera preizskusila koliko s koliko rumenjaki je najbolj optimalno nadomestiti celo jajce?

oranzada

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. nov 2016 21:00

oranzada je napisal/a:

hvala limnol mišzmoke :)

ja pri keksih sem bolj nova, pa me malo zanimajo te osnove, da se pri pripravi čim man zalomi :)

je mogoče že katera preizskusila koliko s koliko rumenjaki je najbolj optimalno nadomestiti celo jajce?

oranzada

 Jaz dam na 400 g moke tri rumenjake in eno celo jajce, 200 g masla in 100 do 120g sladkorja. Če se testo drobi, dodam malo tekoče sladke smetane ali masla, če se preveč lepi pa dodam še malo moke. Sčasoma dobiš občutek, kakšno je pravo testo, vse smo enkrat začenjale in se skozu težave in napake učile. Zato imam na dosegu roke vedno moko, jajca in smetano, da testo sproti popravljam. Če delam s kakavom ali čokolado v prahu, s tem nadomestim del moke. Kod dodatek testu, ki se drobi, lahko dodaš tudi žlico vina (in imaš vinske piškote) ali druge tekočine (pomarančni sok na primer). In tudi svinjska mast je še kako uporabna za piškote, jo pa nekateri izpirajo pred uporabo.

Za krho testo so količine okvirne, saj so moke različne, tudi masla se razlikujejo, pa velikost jajc. Ko sem enkrat dobila občutek, kakšno je pravšnje testo, sestavin sploh ne tehtam več, kar takole "od oka" jih odmerim in sproti dodajam, kar je potrebno, da je testo ta pravo. Ostanke testa pa zbiram in iz ostankov potem narediš še ene piškote.

mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8684

25. nov 2016 21:50

Jaz pri krhkem testu - za pito, za drobne piškote in podobno, obvezno dodam žlico kisle smetane. 

 

Pozdravček!

oranzada  

član od: 12.11.2016

sporočila: 8

6. dec 2016 9:54

Super, hvala obema za informacije in napotke. Mi bo vsekakor prav prislo pri naslednji peki piskotov :)

oranzada
Sporočilo je spremenil(a) oranzada dne 06.dec 2016 10:00

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti