Kašnata repa

damjan  

član od: 23.1.2002

sporočila: 5

tema odprta - 13. nov 2006 9:00 | ogledi: 6.639 | odgovori: 7

Ali morda kdo pozna recept za kašnato repo. Recept izvira iz okolice škofje Loke. Spomnim se, da je jed pripravljala moja babica. Edino kar se spomnim je to, da naj bi bila jed sestavljena iz kuhane repe in prosene kaše, na koncu pa posuta z okisanim fižolom v zrnu. Če kdo pozna recept za omenjeno jed, ki očitno odhaja v pozabo in ga bo predstavil se mu najlepše zahvaljujem.

LP Pipo

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

13. nov 2006 10:29

Ta jed se imenuje Loška smojka, izvira pa iz Poljanske doline, ki je streljaj od Škofje loke. Potrebuješ: 8 manjših repic 5 dag prosene kaše 25 dag skute 1 dcl kisle smetane 3 dag masla sol 1 žlica ocvirkov Repo olupiš in izdolbeš. Napolniš z mešanico prosene kaše,masla, skute in smetane, zabeliš z ocvirki in spečeš v pečici. fresh

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

13. nov 2006 13:53

Hojla! To ni to! med loško smojko in kašnato repo ali zeljem je velika razlika.Tudi jaz sem imela stare starše iz Šk.Loke.Smojke so nekako pravilno opisane,Kašnata repa pa se kuha drugače.To vam sporočim jutri,starejšo sestro bom vprašala za rec.Mene vedno povabi ko jo skuha-super,fantom pa to ne gre vslast. Prav zanimivo bi bilo odpreti rubriko- pozabljeni recepti Želim vam lep dan! mijamarija

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. nov 2006 18:30

pri nas skuhajo repo kot bujto repo, podmet naredijo bolj slab, na koncu pa dodajo skuhan fižol in mi ji pravimo po domaše "grajova" repa ali fižolova repa. Notr pa se lahko nareže tudi nekaj prekajenega mesa. Kyara

damjan  

član od: 23.1.2002

sporočila: 5

14. nov 2006 7:33

Pozdravljeni Z vsem spoštovanjem do vaših odgovorov, vendar mislim, da ima Mijamarija prav. Loška smojka se prpravi tako da se skuha cel olupljeni gomolj repe, se nato na sredini izdolbi in izdolbino napolni z maso kuhane kaše in skute. Pri kašnati repi pa gre za naribano repo (ne vem ali je kisla ali sladka). LP Pipo

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

14. nov 2006 9:30

Jaz sem pred kratkim oddala recept za repo, ki jo pripravi moja mama, smo pa iz okolice Šk.Loke. Ampak verjetno to ni ta, ker ne dajemo čez okisanega fižola. Naredi se iz kisle repe, ješprenja in mleka. katti Sporočilo je spremenil(a) katti dne 14. nov 2006 09:32:02

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

14. nov 2006 10:11

dr. Boris Kuhar, pravi takole: "Repe olupimo in zložimo v lonec in zalijemo s slanim kropom. Dodamo kašo in kuhamo na manjši toploti 2 uri. Preden postrežemo, jo zabelimo z maslom ali ocvirki. To je bila tipična jed iz Poljanske doline. V meščanski kuhinji so repo izdolbli in jo napolnili z zaseko ter spekli. V današnji sodobni kuhinji pa v Škofji Loki pripravljajo smojko tako, da repo izdolbejo in jo nadevajo s kašo, skuto in smetano, zabelijo z ocvirki in spečejo v pečici." najbrž pa je pri tej jedi tako, da je različic skorajda toliko kot je gospodinj. Damjan, najbrž pa gre za sladko repo, ker bi drugače pravzaprav bilo govora o bujti repi (pač brez mesa). Upam, da ti kaj pomaga! fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti