Sladica iz banan

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

tema odprta - 12. nov 2006 20:46 | ogledi: 8.529 | odgovori: 9

Pred leti, ko smo še potovali naokrog, sem na Tajskem jedla fantastično sladico iz banan. Pripravljala sta jo dva Indijca (mislim, da sta bila, no..), in sicer kar na taki potujoči stojnici. Gospa je spekla kot nekakšno palačinko, gospod pa je tačas pripravil nadev. V ponvici je imel nekaj sladkega, tekočega, dodal narezano banano, malo premešal in razlil po "palačinki". Potem je to nekako zložil, prelil z nečim belim, sladkim iz pločevinke, razkosal na 4 kose in postregel na kartončku... Še danes se spomnim božanskega okusa in tega, kako smo ga vsak večer čakali...

Je še kdo drug to jedel? Možno bi bilo, da je to kakšna znana indijska ali tajska jed, pa jaz ne vem?!?

Če ima kdo kakšno idejo, je bom vesela!

jasna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. nov 2006 8:53

Je bilo to belo morda kokosovo mleko oziroma smemtana (ne vem, kako prevesti cream?) In palačinke - so bile običajne barve ali tudi rdeče, zelene? Smo namreč tudi mi jedli nekaj podobnega in imam tudi recept. MAmamia mamamia

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

13. nov 2006 9:45

Sladka bela zadeva iz pločevinke bi lahko bilo tudi sladkano kondenzirano mleko, ki je v tistem delu Azije zelo oboževano. :) cherry

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

13. nov 2006 12:59

Mamamia - sem malo računala nate, če sem poštena... Kokosovo mleko ni bilo, kokosova smetana...hm...ne vem no, ne bi rekla, nisem je pa še nikoli poskusila, tako da... palačinke so bile samo svetle... Ampak bi te pa vseeno prosila za recept, ker je sigurno tudi tvoja varianta dobra... Cherry - mislim, da ne, razen če je to mleko full sladko, tista reč je bila skoraj kot en sirup... jasna

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

13. nov 2006 13:30

Jasna, ja, tisto mleko je fuuul sladko, gosto pa nekje kot npr. smetana za kuhanje. Nima nekega specifičnega okusa. Gre v bistvu za zgoščeno (kondenzirano mleko), ki je konzevirano še z ogromno količino sladkorja. Vietnamci ti postrežejo kavo s kakšnim centimetrom te zadeve na dnu skodelice, pa je pol še kava sladka kot hudič. ;) cherry

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. nov 2006 14:38

jasna1, seveda dobiš. Grem iskat, pa napišem (sem da dopustu, juhuhu...). Mamamia mamamia

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

13. nov 2006 14:50

Potem bi lahko bilo to, Cherry... Bom pogledala po eksotičnih policah v naših supermarketih, kaj se da dobiti! Mamamia, že vnaprej hvala! Se sploh ne mudi, ti si kar privošči...(tole sem pa zelena od pozitivne foušije, he he...) jasna

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

13. nov 2006 17:10

Pred dvajsetimi leti se je tud v naših trgovinah dobilo takšno kondenzirano mleko V TUBAH za v kavo. Js se ga posebej spomnim, ker sem ga na skrivaj hodila lizat v hladilnik, ko sem bila še otrok To je zelo gost sirup, ni čisto bele barve, malo bolj "umazane" barve. Zelo je sladek.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. nov 2006 18:51

Lani, ko nisem mogla z mojimi na Tajsko in v Burmo, so mi prinesli domov knjigo Tajska ulična kuhinja - kaj vse ponujajo na stojnicah po ulicah tajskih pokrajin. Tu je tudi recept za banane v sladkem sirupu. 225 g kristalnega sladkorja daš v vodo skupaj z 225 ml vode in med mešanjem segrevaš na zmernem ognju, dokler se sladkor ne raztopi, potem pa naj vse skupaj še zavre. V to daš na kose narezane banane, zmanjšaš ogenj in na majhnem ognju kuhljaš, dokler se banane malce ne zmehčajo, med kuhanjem pa doliješ še kokosovo mleko ali dodaš kokosovo smetano (ni pa dodatek kokosovega mleka nujen - gre za varianto). To se potem nadeva na palačinko (mi smo običajno jedli kokosove). Kokosove palačinke narediš tako, da preseješ 45 g moke, dodaš dve žlici riževe moke, 60 g sladkorja v prahu in 60 dag kokosove moke ter vse skupaj v skledi z vilico premešaš. Dodaš eno celo jajce in 250 ml kokosovega mleka in stepeš, da nastane gladko testo. Iz tega potem spečeš palačinke. Te so še boljše, če namesto kokosove moke dodaš svež nariban kokos. Točen recept je pa seveda težko zadeti, ker ima vsaka stojnica svojega. Jaz sem ponekod na teh stojnicah na Tajskem in v Burmi (ko smo bili prvič) gledala, kako vse to delajo in tudi spraševala, potem pa poskušala doma. No ja, večinoma so bili zgolj približki, nekaj jedi mi je pa uspelo ponoviti, ampka šele potem, ko sem v tujini nabavila prave sestavnine (sušen pražen česen in podobno...). Upam, da sem ti malce pomagala. Lep pozdrav, pa poročaj o bananah...Mamamia mamamia

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

13. nov 2006 22:35

Mamamia, !! Seveda bom poročala! jasna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti