Nasvet za dober kruhek

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

6. feb 2012 17:37

Jadro, ni ga treba vzhajat tako dolgo. Dovolj je dobre pol ure, oz. da naraste na dvojno količino.

Čimbolj poenostavi, pa ga boš večkrat delala, pa razne recepte preizkušala.

Sicer pa, važno, da ti je uspel že v prvem poskusu.

pirnica

mojcarela  

član od: 6.11.2012

sporočila: 10

6. nov 2012 20:09

Kruh je bil božanski, še nikoli mi ni uspel tako kot danes, ostala je le še rezina, moj dragi je dobesedno izbuljil oči. 

Nameravam povečati količine in vas prosim, da mi svetujete koliko časa naj pečem kruh iz dvojnih količin. Srečna sem, da bi vriskala, adijo, kruhomat!!

mojcarela

probamvse  

član od: 14.9.2012

sporočila: 3

4. jan 2013 20:15

Pa še moje izkušnje

Vse delam prosto po prešernu in prvič uspe:dala sem kocko kvasa fala in peščičko soli,premešala,ko je dvojno naraslo, dala v prej ogreto pečico(posoda brez pokrova, teflonska, da se skoraj ni moglo nič prijeti), in to je bil moj najboljši kruh do zdaj, lep, visok , okusen, pa še brez vsakega truda!

probamvse

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

4. jan 2013 20:32

Potem pa prosto po prešernu povej še, koliko in katere moke in vode pride na tvojo kocko kvasa in kako velika je peščička, pa bomo vsi vedeli, kako se peče dober kruh - seveda, dober zate, drugi bomo pač sebi pripisali, če smo brez okusa ali imamo prevelike ali premajhne dlani 

Sonja

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

4. jan 2013 21:32

Da še jaz malo posmetim tukaj ,sem danes jedla kruh z refoška,bil je super.

Milži

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

4. jan 2013 21:36

probamvse je napisal/a:

Pa še moje izkušnje

Vse delam prosto po prešernu in prvič uspe:dala sem kocko kvasa fala in peščičko soli,premešala,ko je dvojno naraslo, dala v prej ogreto pečico(posoda brez pokrova, teflonska, da se skoraj ni moglo nič prijeti), in to je bil moj najboljši kruh do zdaj, lep, visok , okusen, pa še brez vsakega truda!



probamvse

 

čakaj, a prav razumem? za tvoj najboljši kruh se potrebuje samo kvas ter sol in uspe samo prvič?

Mamka Bršljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. jan 2013 8:30

Če dodamo kocki kvasa pešičko soli, ne dobimo nikoli dvojne količine, kvečejmu postane prej suha zmes malo mokra, ker se iz kvasovk izloči sol. To še solno-kvasna emulzija ni, ker ni dodana voda.

rimljanka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

5. jan 2013 15:05

Ce zmesas kvas in sol se kvas kar razpusti v zelo tekoco zmes, kar ne mores verjet.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

5. jan 2013 21:03

No, kruh iz refoška delajo Kraševci-pravzaprav iz Terana. To pomeni, da daš namesto vode Refošk ali Teran. To je začela peč Gospa, ki je bila lastnica Gostilne na Krasu. Sem jo osebno poznala in mi je zaupala recept. Hkrati pa je delala tudi kruh s panceto-tako kot potico, samo, da je namesto nadeva položila na testo panceto-super!

 

branka

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

18. jan 2013 21:05

Dvigujem roke in se priporočam za pomoč starejših/bolj izkušenih.

 

Stvar je namreč taka, da se mi domač kruh nenormalno hitro izsuši. Delam ga po navdihu, ponavadi nekje pol bele in pol neke polnozrnate moke, 2 suha kvasa ali 1 kocka svežega na kilo moke, voda po potrebi in malce olja. 1x vzhajam, premesim, vzhajam še ene 20 min in v pečico nekje na 190-200 stopinj cca. 1 uro, se pa to seveda prilagaja glede na velikost hlebca. Če pečem zvečer je zadeva naslednji večer že malo vprašljiva za serviranje - osušena in STRAŠANSKO drobljiva. Kje ga brcnem mimo? NE iščem recept za "domač" kruh, ki bo mehak kot puh en teden v stilu trgovinskega, ampak kup srednje osušenih drobtin po enem dnevu se mi zdi pa le preveč.

 

Hvala za ideje, nasvete, ugibanja...

Viva Meier

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti