Rdeče zelje za martinovo

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

tema odprta - 9. nov 2006 18:39 | ogledi: 37.133 | odgovori: 20

Po katerem receptu vam je najboljši?

Po ocenah imam trenutno v planu pripraviti tistega od Rikota (http://kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4388). Ste ga že poskusili?

Vesela pa bom tudi vseh ostalih nasvetov in idej v zvezi z pripravo.

Janina

Temo je spremenil(a) Janina dne 09. nov 2006 18:40:45

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. nov 2006 20:47

Jaz ga delam po Ivačičevem receptu, ki je skoraj enak, le da ima dodano še cimetovo palčko in nekaj klinčkov (nageljnovih žbic), nima pa medu. Mislim, da je na oba načina pripravljeno zelje dobro. LP cervus

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

9. nov 2006 20:56

Jaz ga pripravljam podobno kot že prej omenjeno, a brez medu. Na olje dam malo sladkorja in segrejem. Dodam nasekljano čebulo. Ko se razpusti, ji dodam narezano zelje. Dušim. Začinim s kumino, soljo, ..Dodam še naribano, olupljeno jabolko in kozarec rdečega vina. Po potrebi dodam še malo vode. Na koncu rahlo zgostim z moko.To je to. limonca26

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

10. nov 2006 8:07

Ali se rdeče zelje tudi lahko pripravi že en dan prej, ali potem izgubi tisto lepo vijolično barvo? Janina Sporočilo je spremenil(a) Janina dne 10. nov 2006 08:07:17

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

10. nov 2006 9:44

Ce zelja med pripravo ne pokrijes (moras pa ves cas bedeti nad loncem), bo imelo zelo lepo vijolicasto barvo. Ce pa dusis pokritega, bo postalo temnejse. Mislim, da praviloma ne bi smelo izgubiti barve. Ali pa si delo preprosto olajsaj tako, da si vse sestavine pripravis dan v naprej, saj potem pravzaprav samo v lonec vrzes in je. fresh

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. nov 2006 11:03

barva zelja je odvisna od pH. Več kot dodajaš kisline (vina, kisa), bolj bo rdeče. Če ne daš (ali prepozno), bo modro. Po mojih izkušnjah že pripravljeno ne izgubi barve, obnese se tudi zmrzovanje. Pri nas delamo dve varianti, iz kuh. knjige Zdrava kuhinja (s hruškami, orehi in portovcem) in iz Marry Berry - z jabolki, začimbami in kostanjem. Ta kostanj (prej kuhan) mi je res všeč.

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

13. nov 2006 11:39

Rdeče zelje na drobno narežem (ha, vedno z rokavicami). Dam v posodo, posolim in pokapam z vinskim kisom. Pustim, da malo stoji, medtem pripravim ostalo. Na maščobi prepražim sesekljano čebulo, strok česna, žličko sladkorja, dodam zelje, dosolim, malo mešam, dodam dcl terana, klinčke, cimetovo palčko, zajemalko juhe. Kuham cca pol ure, da se fino zmehča. Dodam tri naribana jabolka, kuham še kakšnih 15 minut. Dodam žličko moke zmešano z teranom in pustim, da prevre.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

13. nov 2006 13:05

Jaz ga vedno naribam na multipraktikovo ploščo, nato zdusim na cebuli, pocvrti na maslu, dodam nekaj strokov strtega cesna, pol kozarca kakrsnegakoli vina (rdece, belo, most - kislina pomaga ohraniti barvo), na koncu pa se pecenkin sok - "kompotni" dodatki (jabolka, cimet, rozine, klincki, sladkor ali med) mi ne potegnejo. Dusim ga cim manj casa - najvec 20-25 minut, da ostane cvrsto. Ce spusti prevec vode, ga zgostim z malo skroba - ponavadi ni treba. lp, proxima

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

13. nov 2006 13:14

Najprej na maščobi zarumenim žličko sladkorja, dodam drobno narezano čebulo in kmalu zalijem z balzamičnim kisom. Dodam narezano zelje, ki ga dušim eno uro, vmes zalivam z govejo juho. Dodam cimetovo skorjico. To je vse. Danca

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

13. nov 2006 13:21

Drobno narezano čebulo podušim na malo olja. Potem stresem gor na rezance narezano zelje, posolim, dodam 3 žlice balzamičnega kisa, žličko rjavega sladkorja, 2 klinčka in malo cimetove skorjice. Malo zalijem in dušim kakih 20 minut, nato dodam na kockice narezano, neolupljeno jabolko in še malo podušim, da povre odvečna tekočina. Zelja nikoli ne zgoščujem z moko, tudi belega ne. lp Julija

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

13. nov 2006 15:59

Hvala za vse nasvete. Sem ga na koncu naredila po receptu od Rikota. Samo sem ugotovila, da mi okus rdečega zelja ni preveč všeč. Zato tudi recepta ne bom ocenjevala. Bom za Martinove pojedine raje ostala samo pri perutnini in mlincih - mljask! Janina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti