Penina

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

tema odprta - 8. nov 2006 10:45 | ogledi: 10.692 | odgovori: 15

Ali je kdo že poizkusil penino Grajski biser, Vino Brežice?

Kakšno je mnenje?

Vprašanje je namenjeno poznavalcem za vina in običajnim smrtnikom, ki uživajo v penini.

Ali je med penino in penečim vinom razlika samo v imenu - poimenovanju?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. nov 2006 13:01

Kolikor vem, je razlika v postopku predelave vina. Dokler sem smela, sem pila le srebrno radgonsko penino, suho ali tudi polsuho. Zlata, pridelana po šampanjski metodi, mi je bila manj pitna, čeprav po kakovosti daleč presega srebrno. A tudi ostrig ne moreš pojesti celo kilo.... Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

8. nov 2006 17:33

Grajski biser pravzaprav ni penina. Gre za vino, ki ga naknadno obogatijo z mehurčki - kot gazirane brezalkoholne pijače. Pri nas temu pravimo šabesa v narekovajih, uporablja jo pa hči za bovle poleti. Šampanjci zorijo v steklenicah - pravi v Šampaniji, drugim pa tako ne smemo reči in so penine. Pri nas je garantirano po šampanjski metodi vzgojena zlata radgonska penina. Ostale penine so pa zorene v cisternah. Imam pa tudi jaz najraje srebrno, polsuho radgonsko. Sem že poskusila prave šampanjce, ampak me niso kaj prida navdušili. No, morda imam nevzgojen okus. Lisa

MYCHELLE  

član od: 13.8.2005

sporočila: 254

8. nov 2006 19:20

Tudi jaz stavim na srebrno radgonsko penino !! MYCHELLE

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

8. nov 2006 19:33

Osebno pa prisegam na Isteniča, sploh pa Desiree, sicer pa tudi Miha in Barbara, pa še kaj... p

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

8. nov 2006 20:03

Mi tudi Isteniča - Miha, sledi Peneči refošk, Muškatna penina, srebrna Radgonska. Sama obožujem penine in imam v hladilniku zmeraj odprto eno steklenico. Kozarec si privoščim zvečer v miru, ko spravim otroka spat. Mož večkrat prinese iz Francije francoska peneča vina, običajno iz cenovnega razreda, ki si ga lahko privoščimo (10-30 evrov). Posebej smo navdušeni nad Taitingerjem. Ali ste vedele, da cene ene steklenice penine v Franciji dosegajo ceno tudi 1000 evrov in več? Grajski biser še nismo poskusili. Anja

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

9. nov 2006 11:27

Lisa je napisal/a:
Ostale penine so pa zorene v cisternah. Lisa
Ta obsodba pa ni korektna. Poznam vinarje, ki svoje penine zorijo v steklenicah. Sorry, še vedno mi ni vse jasno. Ali se vedno reče, če penina zori v steklenicah, da je to šampanjska metoda ??!! Ali je peneče vino z alkoholom ali ne?

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

9. nov 2006 12:40

Če vino v procesu sekundarne fermentacije (dodaten sladkor + posebna kultura kvasovk) zori v steklenicah in je pridelana v Franciji, pokrajina Champagne, se temu rece sampanjska metoda ("methode champenoise") in produktu se rece sampanjec. Ce zori v steklenicah, pa je v Radgonskih goricah (ali kjerkoli drugje kot v Champagni), se nacinu izdelave rece klasicen nacin, "methode traditionelle", produktu pa penina (pri nas). Ce zori v rostfrei tankih, se temu rece "metode charmat", produktu pa ze spet penina (med katerimi je nekaj zelo dobrih). Ce pa vinu dodajo malo sladkorja in ogljikovega dioksida, pa nastane peneče vino ali biser ali spumante (Italijani) ali sekt (Nemci) (ni kaj prida, ampak za kako bovlo na piknikih cisto zaleze). Tko sem se ucila jaz, ampak odkar pravila evropske skupnosti narekujejo, pod kaksnim krivinskim radijem smejo biti ukrivljene banane in koliko najmanj ali najvec sme tehtat glavica belega zelja, da gre lahko v prodajo v hipermarkete, se je pa lahko ze kaj spremenilo. Je pa meni od slovenskih tudi dalec najbolj vsec srebrna Radgonska, prisegam pa na spanski Freixenet Brut; rada bi poskusila tudi kaksen dober sladek sampanjec - ce ima kdo kaksen predlog, na dan z besedo. lp, proxima

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. nov 2006 14:10

ja zavraga, zakaj pa misliš da je "vzgoja" vina v cisternah manj vredna? Je samo drug sistem. Obišči vrhunske vinarje, take ki pobirajo na kupe nagrad - kleti imajo polne cistern z vinom. Na tvoje vprašanje sem hotela odgovoriti na kratko in hitro. Zlato penino sem izpostavila kot primer penine, ki je zares narejena po šampanjski metodi. Nisem pa mislila s tem, da je edina taka v Sloveniji. Ko sedaj berem nazaj, sem bila morda dvoumna, takrat se mi je zdelo jasno. Iz odgovorov drugih (in mene), pa itak vidiš da smo večinoma bolj navdušeni nad penino iz cisterne. Že to ti mora dati misliti, da nisem imela niti najmanjšega namena koga žaliti. Glede na to, da poznaš vinarje, ki pridelujejo penine po šampanjski metodi - zakaj ne greš po informacije iz prve (strokovne) roke k njim? Pri Isteničih sem imela priliko ogledati si film o pridelavi in njihovo klet, pa tudi v Radgonski kleti so bili z informacijami zelo radodarni. Lisa

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

9. nov 2006 15:25

Lisa je napisal/a:
ja zavraga, zakaj pa misliš da je "vzgoja" vina v cisternah manj vredna?
Nihče ni napisal, da je "vzgoja" vina v cisternah manj vredna !!!
Lisa je napisal/a:
Že to ti mora dati misliti, da nisem imela niti najmanjšega namena koga žaliti.
V tej temi ni nihče pred tabo v zgoraj omenjenem citatu omenil "žaliti". Ne vem, od kje ti take negativne ideje o nekem podtikanju. Daj poglej bolj pozitivno.
Lisa je napisal/a:
Glede na to, da poznaš vinarje, ki pridelujejo penine po šampanjski metodi - zakaj ne greš po informacije iz prve (strokovne) roke k njim?
Z besedo "poznati" je bilo mišljeno vedenje o obstajanju in ne, da jih osebno poznam in da so mi v dosegu "nog" in da z njimi vsak dan komuniciram. Ali ni namen tega foruma, da postavljamo vprašanja in se medsebojno izobražujemo ? Če ti ni do odgovarjanja, pa ne odgovarjaj! Bolje, da ne odgovoriš, kot da širiš negativna podtikanja.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti