Gos ali raca

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

7. nov 2006 12:57

Vendelina, povej, kje si falila pr Zaherci, ker nameravam to torto speči za rojstni dan tašči, pa ne bi delala kiksov. Rojstni dan ima prav na Martinovo, pa ime tudi ustrezno. Povabljeni smo na kosilo, pa me prav firbec matra, kakšna bo Martinova pojedina. Poročam. Lp Dolores

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

7. nov 2006 13:56

Vendelina jr. jaz nisem mislila, da si skriti talent glede hrane Lepo se imejte in kar naprej tako se smejte Anamarija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. nov 2006 14:26

bojanam, pošljm recept, samo da ga najdem. Nekam na forum sem ga namreč že pošiljama, ali komu na ZS, saj ne vem več. Če ne drugače, ga prepišem iz knjige pa pošljem jutri, prav? Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. nov 2006 14:28

Evo, sem našla forum, na katerega sem poslala recept zaraco s pomarančno omako (je francoska specialiteta) ena mlada raca en korenček, ena korenina peteršilja, ena srednje velika čebula tri pomaranče, ena limona žlička soli,malo belega mletega popra dve žlici olja 3,75 l vroče kokošje juhe (lahko tudi iz kocke) 70 g sladkorja štiri žlice visnkega kisa štiri žlice cointreauja (pomarančnega likerja) dve žlici jedilnega škorba, dve žlici pomarančne marmelade Raco splahnemo z mrzlo vodo, dobro obrišemo in natremo s soljo in poprom. Korenček in peteršilj ostrgamo in zrežemo na kocke, enako čebulo. Olupimo eno pomarančo, odstranimo belo kožo injo razdelimo na krhlje. Preostali pomaranči tanko olipimo, enako limono, in lupine zrežemo na čisto tanke rezance, iztisnemo sok. V pečici, segreti na 200 stopinj, v manjšem pekaču segrejemo olje in dresirano raco položimo na vroče olje s prsno stranjo navzdol. Pečemo 15 minut, potem jo obrnemo, naložimo okoli nje korenje, peteršilj in čebulo in pečemo še 15 minut. Potem jo znova obrnemo, tokrat prelijemo z vročo juho, damo posodo na nižjo letvico v pečici in pečemo nadaljnjih 25 minut. Prekontroliramo, ali je že pečena, in po potrebi pečemo naprej, če pa je meso že pečeno, raco denemo iz posode in jo pustimo v topli pečici, najbolje na servirnem krožniku. V tem času karameliziramo sladkor in dodamo zrezane pomarančbne in lominino lupino, prilijemo iztisnjem sok od pomaranč in limone in kuhamo, na srednji vročini, okoli polure. Iz pekača oziroma z zelenjave odstranimo odvečno maščobo, zelenjavo oziromapreostali sok dodamo pomarančnemu soku, kuhamo še kakšno minuto ali dve in potem dodamo še liker. Škrob zmešamo z dvema žlicama hladne vode, vmešamo v omako, zavremo in vmešamo še marmelado ter damo z ognja. Omako potem solimo in popramo. Raco razrežemo, okoli nje na krožnik naložimo pomarančne krhlje, poškropimo z malo omako, ostalo ponudimo posebej v primerni posodici. Zraven se podajo kakšni kroketi ali mlada zelenjava. Mi smo to delali že tudi za MArtinovo. MAmamia mamamia

bojanam  

član od: 18.7.2003

sporočila: 598

7. nov 2006 19:06

Mamamia hvala za recept. Mislim, da se bom v soboto lotila kar tega. Racko sem nabavila že danes. Lp Bojanca

breda  

član od: 28.7.2003

sporočila: 113

9. nov 2006 13:48

Spet oživljam temo. Zanima me, ali je res takšna razlika v okusu race od piščanca, da je eni ne marajo. In ali je na raci res bolj malo mesa, oz.eni pravijo, da so same kosti. Hvala, ker sem res v dilemi kaj pripravit.

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. nov 2006 14:07

Jaz bom naredila raco in purana, seveda perjad, haha. Ker pa bom imela kar nekaj obiskov, od katerih 2 ne jesta nič, kar je nodsilo perje, bom posebej še spekla eno velikansko svinjsko kračo. Kyara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. nov 2006 14:42

Seveda jerazlika med raco in piščancem, kar precejšnja, bi rekla. Mi seveda jemo oboje. Mamamia mamamia

patricija  

član od: 4.1.2005

sporočila: 109

9. nov 2006 18:12

Kdo bi lahko pomagal z nasvetom, koliko mesa? Na martinovanju nas bo kakšnih 15. Imamo 5 kg gosko in 2kg račko. Koliko potrebujemo še mesa? 5kg gos. koliko moram odšteti za kosti? Hvala Patricija

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

10. nov 2006 9:54

Patricija, mislim, da imas vec kot dovolj mesa. Skupaj imas 7 kg, po mojih izkusnjah, pa je na primer 1,5 kg piscanca dovolj, da se najedo tri osebe, vsi kar dobri jedci. Seveda so zraven se priloge. Preverila sem tudi v eni izmed kuharskih knjig, kjer je za 8 oseb navedena goska 4 do 5 kg. Tako, da brez skrbi! Pa veselo martinovanje! fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti