Koprive

selce  

član od: 4.11.2004

sporočila: 74

8. nov 2006 22:37

če imaš res veliko kopriv ,imej od njih tudi korist.So enkratno naravno sredstvo protim listnim ušem,še posebno se to obnese na ušivi solati.koprive porežeš ali pokosiš namočiš za 24 ur v vodo,precediš in nato s tem pripravkom poškropiš vse ,kar ima uši na vrtu.Ostanek kopriv ponovno namoči in pusti nekaj dni .Dobiš enkratno naravno gnojilo za vse rastline ,samo da potem ta pripravek razredčiš z vodo. Ti povem ,da sem se sama od začetka prav razveselila ,če sem v bižini grede našla koprive. selce

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. nov 2006 6:11

Z rokavicami jih naberi in nareži na približno 10cm ali nekaj več dolgo in daj v velik plastičen sod v kotu vrta in gor nalij vodo. Kvasiš jih lahko 24 ur in uporabiž za zalivanje vrta.Uniči drobne uši in je odlično gnojilo. Če pa jih namakaš dalj časa, pa jih moraš to vodo razredčiti,na liter vide doliješ 9 l vode in tudi s tem lahko zaliješ vrt ali pa pošpricaš zelenjavo.Tako narezane koprive lahko uporabiš tudi kot prostirko na vrtu. Kyara

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

9. nov 2006 16:10

Ne bi ravno rekla, da so koprive, če jih puliš brez rokavic, zdravilne proti revmi (bolj čaj, ki deluje čistilno), je pa dejstvo, da te roke manj bolijo, ker te peče. Še posebej tiste ta male so ojštre... LP juhica

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

26. maj 2008 20:53

Danes sem si pripravila prevrelko iz kopriv, ki jo nameravam uporabljati kot gnojilo. Prepozno sem prebrala, da koprive ne smejo semeniti, moje pa so bile že polne semenja. Ali je to zelo narobe? Zakaj ne sme biti semen? Naj raje pripravim prevrelko ponovno in naberem mlade koprive? Tiste, ki imate izkušnje s temi zadevami, prosim za pomoč.

Glede na to, da so koprive vsesplošno koristne in sem jih začela imeti zelo rada, si jih bom na en konec vrta zasadila kot gredico. Kdaj je primeren čas za to? Ali se korenine hitro ukoreninijo? Ali moraš biti pozoren na kakšne zadeve pri zasaditvi (sosedi in to)?

Hvala za  odgovore,

nova koprivna navdušenka

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

26. maj 2008 21:17

Če so ti koprive imele semena jih verjetno boš že zasejala z tem pripravkom.Vem da tudi plevel ki se daje v kompost ne sme imeti semena prav zaradi tega ker bi lahko ostalo kakšno seme celo,ko je kompost že narejen za uporabo in bi tako posejala še več plevela.LP. Sporočilo je spremenil(a) golubić dne 26. maj 2008 21:19:40

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. maj 2008 21:17

anja27, če je seme res že zrelo (dvomim), potem seveda obstaja možnost, da bo preživelo v polivki in ti bodo potem povsod po vrtu poganjale koprive.

Sicer pa imajo koprive rade z dušikom bogata tla (ker potrebujejo precej dušika, zato so potem prevrete dobro gnojilo, ker ga vračajo tlom)... Če jih boš zasadila gredico, verjemi, da bodo še prerade rasle, če bo zemlja dobra in se ti bodo razširjale...še preveč...

rimljanka - zasebno mnenje

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. maj 2008 21:45

Moram reči, da je tam na tej strani še nekja neumnosti: recimo, da moramo soji, fižolu, grahu močno gnojiti z dušikom. ravno obratno. ravno te rastline imajo v koreninskih gomoljčkih simbiontske bakterije, ki iz zraka črpajo dušik in ga vežejo v za rastlino uporabno obliko. Saj so že davno kmetje vedeli, da po teh rastlinah drugo bolje raste.

Kaj vem, meni ni logično, da rastline ne bi smele cveteti. Morda ima res malo manj kake učinkovine, a po moje ne prav omeme vredno. No, vsekakor ne vrzi stran pripravljenega.

http://www.pesticidi.net/nasvetizakmetovalce/naravna_g

http://www.trebnik.com/zelisca/kopriva.php

 

rimljanka - zasebno mnenje

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

26. maj 2008 21:57

poznam še sok kopriv,postopek priprave sirupa je enak kot pri bezgu.Uporabni so vršički kopriv ,zelo je zdrav,nič ni narobe z okusom ,samo navadit se je treba!! senka

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

26. maj 2008 22:03

rimljanka,

pa na dvorec trebnik tudi poše, da je potrebno koprive nabrati pred cvetenjem. Zanimivo. Morda res imajo potem manj gnojilne moči ali kako?

Se strinjam glede fižola, soje in graha. Tisto je res neumno.

No, kakorkoli že, jutri bom šla nabrati mlade koprive in še enkrat naredila prevrelko. Navsezadnje jo bom naredila enkrat in jo uporabljala do zime.

Sem pa danes tudi prekrila nekatere gredice prav tako s koprivami, ki cvetijo. Hehe, morda pa se mi bodo res zasejale! To bom vesela.

Anja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti