Kisla župa

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

tema odprta - 5. nov 2006 19:42 | ogledi: 24.611 | odgovori: 11

Svoje čase me je oče vedno peljal v Šmarje pri Jelšah na kislo župo. Bi prosila, če ima kdo recept za to juho.

Pred pol leta sem šla v Mursko Soboto in ob poti smo se ustavili ( želodčki lačni...) v eni gostilni...so imeli tudi kislo juho na meniju , sem jo vzela....groza...noter so bili vampi, pa so jo za kislo juho prodajal???

Vem, da so bili v kisli juhi parkeljni od prašiča in še eno drugo meso...

Hvala za pomoč.

Petra 1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. nov 2006 19:49

Parklejni, morda kos kože, rep, uho (pa ne nujno vse, vsaj ena stvar skožo pa že mora biti) še kaj kosti, na katerih je še malo mesa (no, lahko tudi kaj mesa, ni pa nujno), jušna zelenjava: korenje, rdeče, rumeno; peteršilj, listi in korenina; majaron, lovorov list, cel poper, lahko list zelene, malo žajblja. Kuhamo tako, da komajda vre. Ko je meso kuhano, lahko malo (!) podmetemo, okisamo - najbolje na krožniku ali tik pred tem, ko juho postrežemo. Okisamo s kakim domačim kisom ali kislim vinom. Lahko posebej skuhamo krompir v koščkih in si ga vsak doda po želji. Ampak -. taka juha najbolj tekne in je najboljša na dan kolin; še posebej, če je zunaj zeeeeeelo mrzlo. rimljanka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

5. nov 2006 19:56

No jaz sem iz Prekmurja in tu kuhamo kislo juho iz vse mogočega in nemogočega materiala. Najpogosteje pa je parkljeva juha z štolclinom, srčkova in pljučeva kisla juha. Za klasično kislo juho jaz najprej prepražim na maščobi na kocke narezano čebulo, ko postekleni dodam dosti nasekljanega česna in na kocke narezano svežo papriko. Ko vse malenkost porumeni, dodam mleto sladko papriko, premešam in zalijem z vodo. Noter dodam sveže parklje, lahko tudi na kockice narezan svinjski srček,ter štolclin ali kračo- svežo. Posolim, popopram in dodam še lovorov list in celi poper. To potem kuham skoraj 2 uri na ne premočnem ognju.Proti koncu zalijem s kozarcem ali dva rdečega vina, dosolim, če je potrebno in čisto na koncu, ko je kuhana, dodam žlico ali pa dve kisa. Premešam in serviram. Lahko pa noter proti koncu zakuhaš še na kockice narezan krompir ali pa narediš njokice. Stvar okusa.Pa še kakšen močen feferonček, če imate radi malo pikantno. Da pa krača ne bo cela, jo jaz na koncu vzamem ven in jo na grižljaj velike kose narežem in dam nazaj v juho. Kyara

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

5. nov 2006 20:02

Kyara..kaj je to štolcin? Petra 1

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

5. nov 2006 20:25

Petra, to je svinjska krača, se opravičujem, ampak zdi se mi, da sem napisala. Kyara

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

5. nov 2006 22:06

hvala, vsem za recepte.....ne bom imela kolin...imam pa domotožje na otroštvo.... ja kyara si napisala, sem šla še enkrat prečitat, ker pa nisem poznala sem mislila ali štolcin ali krača... nisem pa vedela, da je to eno pa ta isto.... se učim... Petra 1

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

6. nov 2006 7:31

Moja tašča dela kislo juho podobno kot Rimljanka, za zgostitev pa doda koruzno moko. Če kuha razne "ostanke", potem juho pred zgostitvijo precedi. Baje kisla juha preganja mačka - saj veste, katerega? jankica

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

6. nov 2006 9:22

Petra, v našem koncu se pod imenom kisla juha marsikaj prodaja. Med drugim tudi želodčkova kisla juha, ki je narejena iz svinjskih želodcev, tako da dvomim, da so bili v juhi vampi. Vampi so kravji. Dopuščam pa možnost, da gostilničar ne loči vampov od želodčkov. Ti pa garantiram, da je kisla juha z želodčki daleč naokrog najboljša pri Š...... v Močni. Da ne bo reklame. jass

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

6. nov 2006 9:23

Ja, ne tistega, ki ga jaz trenutno iščem. Se pa prileže tale juhica po hudih feštah okoli novega leta. Mi tiste parkeljne in ostalo žvarovno nadomestimo s svinjino ali mlado govedino, ostalo pa kot rimljanka. Seveda ni isto, ampak pri nas tega ne bi jedli (razen če ne bi vedeli ) Lp Dolores

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

2. apr 2008 16:54

Moja mama je vedno kuhala kisle krumple. Pripravlja jih z dedom, to je z svinjskim zelodcem. Ker sem pa jaz vedno vihala nos nad tem [ostalim je bilo dobro, jaz pa niti poskusiti nisem hotela] je pripravlajla se eno razlicico, namrec z [navadno ali drugo] klobaso. Skuhas na kolobarje ali na kockice narezano klobaso, krompir narezan na kocke, dodas nekaj zelene paprike narezane na trakce za okus, notri vrzes lovor,sol, poper,vegeto, se kaksno zacimbo. Naredis svetlo rjavo prezganje, dodas sladko papriko, nekaj zlic jabolcnega kisa, zalijes z juho. Vsujes v juho in nekaj casa naj vre. Na koncu pa se dodam nekaj drobnjaka. Lahko pa kaksno stvar tudi dodas po zelji. Danes pa sem pripravila kisle krumple z svezim mesom, ki mi je ostalo vceraj od ciganske pecenke. Iwana

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

2. apr 2008 18:16

Pri nas je bila kisla juha obvezno na kolinah in za zdravljenje mačka po silvesterskem norenju - narejena na način, kot ga opisuje Rimljanka. Pri eni stari mami je moral biti v kisli župi obvezno tudi prašičev rep. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti