Sladko-kisla omaka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 5. nov 2006 11:02 | ogledi: 47.687 | odgovori: 14

Obožujem sladko-kislo omako iz kitajskih restavracij. Tisto z ocvrtimi koščki mesa (v mojem primeru ribjega mesa), bambusovi vršički, korenjem, ananasovimi koščki in vse to povezano v neke vrste paradižnikovo omako (predvidevam glede na oranžno barvo).

Ali ima kdo recept? Vem, da je bilo o kitajski hrani že veliko napisanega, ampak rada bi čim blj preprosti recept za to omako, ki ga nikakor ne najdem.

Lp

P.S. Pa še nekaj...kaj pa recept za pražen riž (z zelenjavo, mesom in jajci)? Tudi to bi bilo dobrodošlo.

Dostikrat sem eksperimentirala, ampak rezultati so bili samo približki tistega kar jemo v restavracijah.

katjushka

_pikica_  

član od: 1.9.2006

sporočila: 208

5. nov 2006 15:06

ola,sladko kislo omakco prodajajo v mcdonaldsu,gor so napisane sestavine... stane 40sit... upam da sem kaj pomagala

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

5. nov 2006 15:09

Zdaj iz glave ne vem, ampak če ti ne bo nobena odgovorila, poglej v knjigo Ainsley-ja Harriota 1, 2, 3 ... kuhajmo. Tam noter je en čudovit recept za sladko kislo omako. Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. nov 2006 15:17

Katjushka, najprej opečenem rižu: prvopravilo je, da moraš riž najprej skuhat, ga ohladit na krpi, in šele potem uporabit naprej. Še bolje je, če ga čez noč pustiš v hladilniku in zapečen riž uporabiš naslednji dan. Najprej razgreješ vok, potem doliješ maščobo, najbolje sezamovo olje, saj da kitajskem jedem značilno aromo, potem v minuti prepražiš čebulo in sesekljan česen, dodaš še kakšno drugo zelenjavo. Pomembno: vse sestavine si prej nareži, ker v voku je potrebno delat hitro in ni časa na spreotno rezanje. Zelenjava ne sme uveneti, zato naj mešnje ne traja več kot tri minute. Potem začneš dodajat riž: žlico po žlico. Mešaš, da se hladen riž loči na zrna, da vsako posebej vpije sok. In tako, dokler ne porabiš vsega. Vmes lahjo doliješ nekaj žlic sojine omake in potemnadaljuješ z dodajanjem riža. Nenehno mešaj na visoki vročini, da bi riž na koncu ostal suh. Lahko ga pa pražiš brez zelenjave, pa mu dodaš le stepenojajce, ki ga opečeškar na robu voka, ga raztrgaš na kose in vmešaš v riž. Če pa v google vtipkaš fried rice, pa se ti odpre sezam.... Če te zanima kaj bolj podrobnega o praženem rižu ali pečenih rezancih, mi javi na zasebno pošto, ap ti napišem kaj več, tudi kak čisto konkreten recept. Tudi za sladko-kislo omako. Pozdrav, Mamamia mamamia

lanna  

član od: 4.11.2006

sporočila: 80

5. nov 2006 16:07

nekaj iz knjige "fondi,vok in ognjeni lonec": SLADKO KISLA OMAKA sestavine: 1/4 l vode 1 jž koruznega škroba 7 jž rjavega sladkorja 5 jž kisa 5 jž pomarančnega soka 4 jž ketchupa 3 jž limoninega soka 1/2 čž tabasca 1/4 čž čilijevega olja 1 čž goste sojine omake 1 jž grand manrniera ali cointreauja priprava: Najprej v loncu premešamo vodo in škrob. Nato dodamo vseostale sestavine razen grand marinera. Počasi med mešanjem zavremo, da se omaka zgosti. Lonec odstavimo in dodamo grand mariner. Okusna omaka za vse, ki jim je všeč sladko-kislo. Ponudimo hladno. lannika

lanna  

član od: 4.11.2006

sporočila: 80

5. nov 2006 16:14

pa tale tudi ne bi bila tako napačna...čeprav je marelična, je zelo podobna tisti iz mcdonaldsa. Pa tudi sestavine niso tako zapletene;) MARELIČNA OMAKA sestavine: 125g marelične marmelade 2 čž sadnega kisa 1 čž ketchupa 1 čž mareličnega likerja priprava: sestavine premešamo. Poda se k jedem iz perutnine. lannika Sporočilo je spremenil(a) lanna dne 05. nov 2006 16:14:53

lanna  

član od: 4.11.2006

sporočila: 80

5. nov 2006 19:17

aja,pa sladko-kisla omaka,vsaj tista v mcdonaldsu temelji na marelični kaši in ne paradižniku. p.s. se opravičujem za 3x post! lep večer! lannika

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

6. nov 2006 8:24

jooooj super, ravno zadnjič ko sem bila v mc"donaldu-tam sem tako enih 5 na leto-največ. sem se spraševala za to omako... tole marelično. zanima me še par reči; sadi kis, to pomeni da je jabolčni vredu? kaj pa marelični liker? je nujen, sicer bom pogledala če ga slučjano kje prodajajo v čisto majhnih dozicah, ker sicer ga ne kopujem. In še zadnja stvar, kako dolgo je taka omaka obstojna, ali jo je potrebno vendarle uporabiti čimprej? če je pripraviš več seveda... hvala! lucijana

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

6. nov 2006 8:48

Hvala vsem za predloge. Lucijana, kar se tega mareličnega preliva tiče, pa mislim, da kakšen teden ali dva v dobro zaprti posodici v hladilniku bi se že održal, saj so vse sestavine v hladilniku obstojne dalj časa. LP katjushka

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

6. nov 2006 9:00

Zdravo, jaz imam za sladko-kislo omako čisto enostaven recept, prepisan pa je iz knjige Kitajske jedi SLADKO-KISLA OMAKA: 5 žlic sladkorja 5 žlic kisa (rdečega, ali belega) 2 žlici vina (belega) 1 žlica soli 2 žlici kečapa 1 žlica moke Za ravno pravšnjo gostoto dodaj vodo Teka

shorto  

član od: 23.5.2006

sporočila: 18

22. dec 2006 1:24

Ali ima kdo točno tisto iz MacDonaldsa? Nekaj se šušlja da MacDonalds to odkupuje od Uncle Ben"s, samo da je pač brez koščkov. Ali je to res? Ima kdo kako drugo idejo kako to skupi spacat? :) LP Sporočilo je spremenil(a) shorto dne 22. dec 2006 01:25:58

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti