Ajmoht

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

tema odprta - 4. nov 2006 21:14 | ogledi: 18.253 | odgovori: 11

Potrebujem recept, za en dober ajmoht, z zajčjim mesom.

as1

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

4. nov 2006 21:28

Zajčja obara-menda vsi ne bodo vedeli, kaj je to ajmoht" Jaz zajčka razrežem, splahnem, dam v skledo, dodam začimbe (sol, poper, vegeto,česen,čebulo, lovorjev list,limonin krhelj, korenje,brinove jagode,rožmarin)-mogoče sem katero začimbo pozabila, prilijem malo belega olja, premešam, posodo zaprem in dam čez noč v hladilnik-v pac. Naslednji dan dam v lonec, prilijem vode in kuham skoraj do mehkega. Probam, če je dovolj slano oz. okusno (odvisno, koliko se zajček "napije"), v obaro dam žličnike iz moke, kisle smetane in jajčke, naredim prežganje in pustim, da se do konca skuha. Ko izklopim, potresem s sesekljanim peteršiljem. Upam, da sem ti pomagala, pišem iz glave, mogoče sem kakšno stvar izpustila. Lahko pa zajčka dušiš na prepraženi čebuli (ko si ga vzela iz paca), pa kasneje priliješ vode, s tem, da potem ne delaš prežganja, ampak podmet. Galja

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

4. nov 2006 21:37

Galja Zanimajo me predvsem izkušnje glede kuhanja, ali, praženja mesa. Tudi sam, meso običajno prej prepražim. Ker imam v skrinji meso zelo mladih zajcev, ga običajno ne dam v paco. S čim zgostiš ajmoht? as1

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

4. nov 2006 21:38

Sem slabo prebral. Ali je še kakšen drug način zgoščevanja namesto moke? as1

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

4. nov 2006 21:52

drobtinice, kisla smetana. Naš ajmoht je pa tak. V posodo dam meso ( največkrat kuretina) in jo kuham nekaj časa, nato dodam korenček, kolerabo, na kocke narezan krompir, por, oziroma zelenjavo, ki mi pride pod roke. Včasih zakuham tudi makarončke, ali pa žličnike iz moke in jajc. Od začimb uporabljam sol, timijan, šetraj, obvezno peteršilj, muškatni orešček,... Brala sem, da je dobrodošlo tudi vino ali malce kisa. marelica

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

4. nov 2006 21:56

Dobro zgoščevalno sredstvo je tudi nariban krompir,ki se nato razkuha,al pa čisti škrib(gustin).sicer se pa običajno pri obarah uporablaja podmet-v nekaterih primerih bešamel,pri kislih juhah(štajerska kisla juha) pa prežganje! val

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

4. nov 2006 22:09

Ponavadi se pri nas kuha telečja obara.Meso ne prepražim ampak prepražim čebulo,potem dam not zelenjavo,češnjeve paradižnike,lovor in potem meso,solim in popram,dodam meso,zalijem z vodo in kuham,na koncu dodam žličko kisa in malo majarona.Včasih sem jo še zgostila,sedaj pa pustim redko,nam je tako bolj všeč.Obvezno pa zraven zadnje čase koruzni žganci,včasih smo jedli ajdove,pa smo se jih malo prenajedli.Krompirja tudi ne dodajam,ker ponavadi roma še v skrinjo.Če pa se mi ne da skuhat žgancov,ali pa ni časa,pa zakuham krpice andreja č.

pehtranka  

član od: 9.10.2006

sporočila: 163

5. nov 2006 9:25

OBARA IZ DIVJEGA ZAJCA Sestavine: razkosan zajec, krompir, korenje, korenina peteršilja in zelene, mast ali olje, 8 dkg drobtin, majhna čebulica, 3 stroki česna, peteršilj , 20 dkg svžih ali suhih gob, lovorov list, majaron, zmlet poper, vejica rožmarina, sol, 1 dl črnega vina zajca razrežemo na primerne kose, jih zložimo v lonec, dodamo na rezine zrezano očiščeno zelenjavo, zalijemo z vodo, solimo in začinimo z lovorovim listom in rožmarinom. Vre naj tako dolgo, da se meso na pol zmehča. Tedaj dodamo olupljen in na kocke razrezan krompir in gobe in kuhamo do mehkega. Medtem pripravimo prežganje (ajmoht): na vroči maščabi najprej prepražimo drobtine, dodamo na drobno sesekljano čebulo (jaz čebulo izpustim, ker je ne maram), jo zarumenimo in primešamo strt česen, da lepo zadiši, dodamo še sesekljan peteršilj, majaron in poper. Obaro zgostimo, premešamo in dobro prevremo. Okus ji izboljšamo z vinom. Postrežemo z ajdovimi zganci ali kruhovimi cmoki. Lahko pa v obaro vkuhate žličnike, je še skoraj najboljše. VIR: Slovenske narodne jedi pehtranka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

15. jul 2008 16:54

Za zgoščevanje dostikrat uporabim tudi bučke  ali svežo repo.  Skuham, pretlačim  ali zmiksam s paličnim mešalnikom. Zgostim jo samo, kadar je samostojna jed, če so zraven žganci, potem pa ne. 

Cila

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

16. jul 2008 16:29

Jaz pa na olju prepražim na drobno sesekljano manjšo čebulo, korenček, zeleno , peteršilj in paradižnik. Potem dodam koščke purana, ponavadi je to hrbet in vrat, še malo prepražim, dodam majaron in dve do tri žlice drobtin. Vse skupaj zalijem z vodo, solim in zavrem. Medtem, ko se kuha, naredim žličnike iz dveh jajc in moke po potrebi, pustim, naj še malo stojijo, da moka lepo nabrekne, potem pa jih z manjšo žlico polagam v obaro. Kuham jih 15 do 20 minut. Če hočem rahlejše žličnike, beljake stepem v sneg in jih dodam posebej. Lahko pa dam le dve žlici radenske in žličniki bodo "napihnjeni". Pri Ismedinem receptu sem se pa kar lepo nasmejala. Jaz ga razumem kot šalo. Smeh pa je zdrav, kajne? Ps. Obaro kuham iz puranjih delov, ker imamo purane doma, odlična je pa tudi zajčja, telečja ali piščančja. Vse obare delam na isti način. daga Sporočilo je spremenil(a) daga dne 16. jul 2008 16:34:09

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. jul 2008 16:49

Rahli žličniki so tudi, če damo v testo za noževo konico pecilnega praška.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti