Prezimovanje čebulic v koritih

hanzi  

član od: 24.2.2006

sporočila: 29

tema odprta - 4. nov 2006 7:32 | ogledi: 2.090 | odgovori: 5

Me zanima kako sadite spomladanske čebulnice (tulipani, narcise) v plastična korita za na okna in okrasna korita, da spomladi cvetijo, kako prezimite korita v katera ste posadili čebulice

LP

hanzi

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

4. nov 2006 10:12

V korita pa korita v zemljo.. Najbolj enostavno (preizkusila lani in se je zelo dobro obneslo). Če je zima preostra, plastična korita nimajo dovolj izolacije in čebulice zmrznejo. Lahko pa korita obdaš s stiroporom ali čem podobnim in paziš na zadostno vlago (in jih pustiš zunaj).. Ali pa če imaš klet (klasično staro z zemljo po tleh) jih posadi v korita in v klet z njimi. Pri tem pazi, da zemlja ne začne plesneti (preizkušam letos)...In jih zgodaj spomladi prenesi na okenske police.. LP juhica

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. apr 2008 7:02

Da se navezem na cebulnice in ne odpiram nove teme: imam nekaj redkih vrst tulipanov, pa bi rada vedela, ce je res treba, da jih vsako jesen izkopljem iz zemlje in shranim v kleti...to je zamudno delo in vcasih tudi barve pomesam med sabo. Na nekem tujem forumu sem zasledila, da se jih lahko pusti v zemlji tudi v celinskem podnebju, pa samo preredci vsakih par let.Vase izkusnje? Hvala in lp. lucka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. apr 2008 8:11

Pri nas vse tulipane pustimo v zemlji (saj so v naravi tudi vedno tam, kajne?). Imamo stare, morda že 30 ali 40 let na istem mestu. Na ta način se tudi razmnožijo, saj ostanejo mlade, zarodne čebulice v zemlji, prvo in morda še drugo leto poženejo en sam, širok list, potem pa že cvetijo.

Kako se obnašajo moderne sorte, pa ne vem.

Edina resna nevarnost (razen tvoje motike) so voluharji. Tem gredo čebulice v slast. No, pri nas (trkam na les), je že dolga leta mir pred njimi.

Včeraj sem se, kot vsak vikend, peljala mimo hiše, kjer imajo na veliki gredi pred hišo tulipane, brez pretiravanja je več tisoč cvetov, vedno jih pustijo v zemlji. Poleti tam pač rastejo druge cvetice.

Še na nekaj bi veljalo opozoriti. Pusti liste, da sami od sebe porumenijo na rastlini in se skoraj posušijo. Samo tako bodo čebulice zbrale zadosti hrane za prihodnje leto. Je že res, da ni čisto estetsko, a....

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

12. apr 2008 8:22

prejšnji teden sem bila na predavanju o rastlinah pri g.Ruth Podgornik Reš,in je imela podobna navodila kot Rimljanka,... Če pa imaš čebulice v koritih pa naj bodo ta keramična oziroma glinena in nikar plastična. Sem pa sama nasajala čubulice v Mozirskem gaju in smo jih potem vedno pobirali po cvetenju iz zemlje ,saj so bili načrti zasaditve vsako leto drugačni,... Ravno tako v Volčjem potoku. anaeva

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. apr 2008 9:17

No,pa sem se naucila nekaj novega.Jaz sem pa mislila,da je tisti sirok list brez cveta cebulica od prejsnjega leta,ki ne cveti vec,ker so jo pac pozabila v zemlji,pa je v resnici nova rastlina. Letos bom reskirala,pa jih pustim vsaj pol v zemlji,za vsak slucaj,ce se novejsi hibridi morda manj prezimno trdni.Hvala! lucka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti