Seitan

neznan uporabnik
tema odprta - 16. okt 2000 17:33 | ogledi: 18.164 | odgovori: 13

Iščem recept za pripravi seitana oz. kakršnegakoli vegeterjanskega mesa (pira, soja, pšenica...).

Tina

tina.lampe@k2.net

neznan uporabnik

24. nov 2000 15:17

recepte bos nasla v knjigi Kuharica za telo in duso - Ica Krebar - Sitarovasnik in na www http://www.fastram.si/ Ula

neznan uporabnik

1. dec 2000 10:05

     Na strani firme fastram nisem nasel recepta za vegetarijansko "meso" oz. seitan. Tam so le recepti za njegovo uporabo. Seitan pa po mojem mnenju ni dobro rastlinsko "meso" - boljse je pravo zivalsko meso (riba, morski "sadezi", perutnina, zajec, koza ali kaj podobnega). Moje izkusnje z zivalskim mesom pri uporaba v prehrani cloveka je najvec tja do trikrat na teden v mrzlem zimskem casu, kot v toplejsem casu in poleti, pa gre lahko celo brez mesa. Kajti ratlinske beljakovine oz. aminokisline so enakovredne zivalskim.      Psenicna beljakovina je za uporabo v prehrani lahko zelo vprasljiva. Izdelava rastlinskega "mesa", bi bila boljsa v kombinaciji mesanice razlicnih rastlin oz. njih beljakovin in narejeno cim bolj iz celih zrn - integralno, a s cim manj psenice ali pa celo brez nje.       Nedeljc je pred vec meseci prinesel zanimiv sestavek dr. Srecka Berganta, ko predlaga za prehrano kruh iz fermentirane celo mlete psenice ali pa drugih mok - celo strocnic, ali pa celo mesanico le teh . Predlaga naslednje (po spominu): zamesi se "kruh" samo z moko in vodo. Masa naj bo bolj trda. To maso se pusti fermentirat na sobni temperaturi (verjetno v temnejsi okolici). Maso pa se vsake dva dni premesi zato, da ne bi prislo do plesnitve. Ko se "kruh" spusti (to se dogodi po 4-6 tednih) - postane mehak, je uporaben za hrano - surov, lahko pa se ga tudi spece in doda dodatke. Zdeva ni niti kruh niti rastlinsko "meso".       Kdor bo to preizkusil, naj tu poroca. Meni se to ni uspelo oz. ni prislo na vrsto. Drago  

neznan uporabnik

18. jul 2001 12:10

Hojla. Malo pozno ti odgovarjam pa vseeno. Potrebuješ : 1kg moke tip 1100 (še bolje gluten ) in 0,5 l mlačne vode , gladko zamesiš testo in gneteš 15-20 min. Pusti počivati v mlačni vodi uro ali več, nato ga izpiraj v izmenično hladni in topli vodi da se izloči škrob (voda je bistra ).Začneš in končaš v hladni vodi. V kozici zavreš vodo , nekaj žlic sojine omake ,nekaj rezin ingverja ali limone. Dodaš seitan (oblikuješ ga v "klobaso") in kuhaš 30-45 min. Vzameš iz vode in vodo čim bolj izcediš , narežeš na rezine in seitan je pripravljen. Lahko ga porabiš takoj ali pa zamrzneš. Pripraviš ga kot paniranega , naravnega , faširanega... Veliko zadovoljstva pri kuhi in jedi. l.p. Ajwa

neznan uporabnik

21. jul 2001 11:41

Vegetarijansko "mleto meso": - 0,5 kg rumene soje - 0,5 kg pšenice ali ječmena ali riža - 0,25 kg orehov Sojo in pšenico posebej namočimo čez noč in nato skuhamo. Zmeljemo ju z mesoreznico, orehe pa v mlinčku za orehe. Vse sestavine zmešamo, dodamo nekaj žlic bele moke in sol ter maso premesimo. Še enkrat jo spustimo skozi mesoreznico (ali multipraktik). Ta drobir nato posušimo, malo zapečemo v pečici (brez olja) in nato hranimo v zaprti posodi na hladnem. Pridobljeno maso lahko uporabimo za sarmo, polnjeno papriko, polpete, omako za testenine ipd. Pozdrav od Beti.

neznan uporabnik

23. jul 2001 9:51

Seitan je po definiciji masa iz glutenske moke in vode. Pšenična moka v grobem vsebuje škrob in gluten (imenovan tudi lepek). Za bolnike s celiakijo odtranijo gluten in delajo kruh samo iz škrobne komponente. Tebe pa zanima glutenska komponenta - takšno moko se da kupiti v trgovini z zdravo prehrano. Izboljšan seitan pa poleg moke vsebuje še kaj drugega, predvsem začimbe. Lažje pa bo, če ga kupiš že narejenega. Spremenil(a) - Bojan dne 23 jul 2001 11:19:34

neznan uporabnik

4. avg 2001 8:02

Spet živjo. Priprava seitana z glutenom (kupujem ga v oljarni na viru 1kg=~600sit) je dosti enostavnejša kot iz moke. Zmešaš gluten in 4X količino vode ter pustiš malo stati nato odvečno vodo odliješ najbolje preko cedilke. Zmes nato malo pregneteš da se sprime (če je preveč škroba je voda bela - na cedilki malo spiraš pod tekočo hladno vodo ) Oblikuješ v klobaso (lahko tudi zaviješ v krpo da bo seitan bolj kompakten ) in kuhaš v slanici kateri si dodal začimbe 1uro. Po kuhanju počakaš da se ohladi in ga pripraviš. Ta recept sem dobil šele pred nekaj dnevi in se mi zdi zelo enostaven , predvsem zato ker mislim da je cena seitana v trgovinah precej zasoljena. Se beremo , ko se obiščemo. Ajwa

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

15. mar 2011 20:28

Preizkusila sem se v izdelavi seitana, vendar samo takšnega, ki se na koncu kuha. Sedaj pa sem v trgovinah zasledila pečen seitan s sojino omako in praženo čebulo, ki mi je zelo dobrega okusa. Je že kdo delal kaj podobnega .... tukaj me zanima izdelava samega seitana, ne priprava že narejenega ....

katjushka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. mar 2011 21:05

Pred leti so pradajali osnovo za seitan v Domžalah, tovarna barv. Tista zmes se je samo zmešala v vodi in skuhala. Ne vem, če jo še imajo.

Tovarni namreč ostane moka brez škroba, ker škrob porabijo za barvo, ki se uporablja za črte na cesti, zato se te črte tako hitro izbrišejo, pa niso gladke, da bi drselo.

F r i n a

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

15. mar 2011 21:31

frina, hvala za napotke ... sem že bližje cilju ...

katjushka

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

16. mar 2011 21:33

katjushka je napisal/a:

Preizkusila sem se v izdelavi seitana, vendar samo takšnega, ki se na koncu kuha. Sedaj pa sem v trgovinah zasledila pečen seitan s sojino omako in praženo čebulo, ki mi je zelo dobrega okusa. Je že kdo delal kaj podobnega .... tukaj me zanima izdelava samega seitana, ne priprava že narejenega ....

katjushka
V svojem VEGI obdobju sem seitan pripravljal mnogokrat. Čisto vsak seitan se mora kuhat. Kupiš gluten in ga zmešaš z vodo v pravem razmerju, da dobiš maso. Glutenu pred dodajanjem vode dodaš začimbe, npr. česen, čebulo (oboje v prahu), sol, peteršilj, poper, zmleto jušno zelenjavo, itd.... Kompaktno maso daš v kuhinjsko krpo, in daš v osoljen krop in skuhaš. Še bolje je, če v vodo dodaš kup zelenjave, kot za dobro zelenjavno juho ali govejo juho, seveda brez mesa, in v tej juhi skuhaš maso. Ko je seitan kuhan in ohlajen ga enostavno narežeš na zrezke. Te zrezke lahko pripravljaš na enak način kot se pripravlja meso; po dunajsko, naravno, z gobicami, blah, blah, blah..........pač v mesnem receptu nadomestiš meso z seitanom. Sem bolan na meso, pa znam tole v kratkem ponovno naredi, ker je prav dobro :) archi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti