Seitan

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

17. mar 2011 13:22

archi je napisal/a:
katjushka je napisal/a:

Preizkusila sem se v izdelavi seitana, vendar samo takšnega, ki se na koncu kuha. Sedaj pa sem v trgovinah zasledila pečen seitan s sojino omako in praženo čebulo, ki mi je zelo dobrega okusa. Je že kdo delal kaj podobnega .... tukaj me zanima izdelava samega seitana, ne priprava že narejenega ....



katjushka



V svojem VEGI obdobju sem seitan pripravljal mnogokrat.
Čisto vsak seitan se mora kuhat.
Kupiš gluten in ga zmešaš z vodo v pravem razmerju, da dobiš maso.
Glutenu pred dodajanjem vode dodaš začimbe, npr. česen, čebulo (oboje v prahu), sol, peteršilj, poper, zmleto jušno zelenjavo, itd....
Kompaktno maso daš v kuhinjsko krpo, in daš v osoljen krop in skuhaš.
Še bolje je, če v vodo dodaš kup zelenjave, kot za dobro zelenjavno juho ali govejo juho, seveda brez mesa, in v tej juhi skuhaš maso.

Ko je seitan kuhan in ohlajen ga enostavno narežeš na zrezke.
Te zrezke lahko pripravljaš na enak način kot se pripravlja meso; po dunajsko, naravno, z gobicami, blah, blah, blah..........pač v mesnem receptu nadomestiš meso z seitanom.
Sem bolan na meso, pa znam tole v kratkem ponovno naredi, ker je prav dobro :)

archi

 

archi, hvala za napotke .... sem prav vesela vsakega navodila. Sedaj pa me zanima naslednje .... v trgovini sem zasledila seitan in pečen seitan - dve različni stvari in ni mi pečeni izgledal kot da je bil popečen, ampak neobdelan .... poleg tega pa sem na spletu naletela na nekoga, ki je govoril o tem, da se gluten lahko skuha in speče, ampak brez posebnih napotkov in ta post je bil objavljen že pred leti, tako da bi verjetno težko prišla do kakšnih bolj podrobnih informacij .... zato sem sklepala, da ga je možno tudi popeči v kakšni zaprti posodi, mogoče z dodatkov vode, da se v bistvu nekako duši .... samo moja predvidevanja, brez kakršnihkoli izkušenj .....

 

.... sedaj, če bo kdo prispeval kakšno svoje razmišljanje ali celo izkušnjo je zelo dobrodošel ....

katjushka

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

17. mar 2011 18:53

Seitan je, kolikor vem, japonska jed in se kuha, kot sem opisal. Kar omenjaš ti, ni seitan, ampak je prav tako iz glutena. Azijci gluten pečejo, cvrejo, dušijo in ne vem kaj še. Na kak način, ne vem. Probaj malo poguglat za "gluten recipes". Sicer pa probaš, zmešaš gluten in začimbe z vodo, da dobiš maso in naprimer probaš direktno ocvret ? archi

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

18. mar 2011 11:38

katjuska,

jaz sem poznala samo kuhan seitan - takega kot opisuje archi. Priporocam ti da vprasas stircka googla za "baked seitan"

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti