Jesenski jedilnik

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

18. okt 2006 10:26

kot jesenska jed se je pri nas včeraj na mizi znašel gratiniran topinambur, drugače pa sedaj bolj pašejo tudi kakšna jota, krompirjeve kumare, goste kremne bučne juhe in tako jasna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

18. okt 2006 10:35

Šurlice so ena vrsta testenin, v bazi že čaka recept za šurlice z zelnejvao in ko bo objavljen, bo zraven tudi fotografija. Sicer so to ene testenine - trak, dolg približno šest, sedem cm in širok okoli tri cm, zaviješ okoli lesene palice tako, da polovico zapogneš v eno stran, polovico v drugo, potem pa to spiralasto zviješ. Jaz sem jih seveda kupila, nič sama delala. Šurlice z jurčki (gre pa tudi z drugimi testeninami) sem naredila tako, da sem najprej zdušila malo drobno sesekljane čebule, potresla z malo soli in popra, potem sem dodala pol kg narezanih jurčkov in dva manjša zrezana paradižnika. Zalila sem z malo belega vina, ko je tekočina nekoliko povrela, sem doala še precej origana in na koncu še sveže sesekljan peteršilj. Tekočina ne sme do konca povreti. To sem potem premešala s kuhanimi testeninami, potresla po vrhu s parmezanom in zapekla v pečici. Golaž s kostanji: 750 dag kostanjev sem lepo križno zarezala, dala za 15 minut na 250 stopinj, na z vodo oplaknjenem pekaču. Potem sem jih dala pod krpo in še vroče lupila (je šlo kar lepo). Za golaž sem najpšrej dušila na kocke zrezano junečje meso (dober kg), potem sem na to dala sesekljano čebulo, pomalem zalivala, da se je lepo počasi dušilo. Vmes sem dodala sesekljan česen, sol, poper. KO je bilo meso mehko, sem dodala kostanje (nekaj je bilo celih, dodala pa sem tudi vse tisto, kar se je med lupljenjem drobilo), premešala in dušila še kakšnih deset mint, z občasnim zalivanjem (tudi z malo vina). Potem sem potresla z rdečo mleto papriko, dodala še malo kečapa, premešala, potresla z moko, še enkrat premešala in zalila s toliko vode, da je bilo vse pokrito, jed pa gostljata. Na majhnem ognju sem pustila, da zavre, potem sem izključila vročino in pustila na topli plošči, da se je jed umirila. Na koncu sem potresla s sesekljanim peteršiljem. Podravske kocke (originalni recept sem spremenila le v toliko, da sem v biskvit dodala mlete mandlje). Naredila sem biskvit iz petih jajc - ta sem kar cela stepla s sladkorjem (zvrhana žlica sladkorja na eno jajce) in dvema vrečkama vanilijevega sladkorja, dodala šem še štiri žlice mlačne vode. Ko je bila masa penasta, sem dodala še po zvrhano žlico moke na vsako jajce in pol vrečke pecilnega praška, na koncu pa še pet žlic mletih mandljev. Sicer pa lahko biskvit vsaka naredi, kot ga sicer običajno dela. Pred tem sem skuhala jabolčni kompot, iz dveh kg jabolk.Sem ga precedila in jabolka samo malo zmečkala (ne jih čisto spasirat). Naložila sem jih na biskvit. Iz tekočine od kompota sem skuhala puding (dve vrečki z okusom vanilije) in to potem zlila čez jabolka na biskvitu. KO se je vse strdilo, sem na vrh namazala še stepeno sladko smetano in potresla s kakakvom (sicer bi s čokoladnimi ostružki, a jih nisem imela doma in niti kakšne čokolade ne). Sem pa vse pripravljene jedi tudi poslikala in bom poslala recepte v bazo. Ampak preden pridejo na vrsto bo že zima.... Pozdrav vsem, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti