Želatina iz morskih alg

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

tema odprta - 17. okt 2006 20:46 | ogledi: 16.863 | odgovori: 9

Nikoli nisem imela nič proti uporabi želatine, dokler mi ni teta (inšpektorica v obratih mesne predelave) povedala, da se ji zdi želatina skrajno problematična zadeva, razložila vse podrobnosti predelave in mi zagrozila, da me bo enkrat peljala nekam v Slovenj gradec, da bom videla, kako ogabno je to itd.

No, od takrat pred vsakim receptom z želatino... nekako trikrat premislim in se na koncu odločim, da ta jed odpade. Ampak vseeno bi rada poskusila vse tiste "mentolove strjenke" in "jagodne strjenke" in na koncu koncev je celo v "panaccoti" želatina...

Tako sem zadnjič v Maxiju kupila Agar-Agar, rastlinsko želatino, narejeno iz morskih alg.

Piše, da je uporabna za marmelade, džeme, pudinge, želeje, juhe in da na 1kg sadja ali sadnega soka dodamo 2 vrečki agarja, zavremo in kuhamo do želene konsistence.

Po tem navodilu sem želela pripraviti neko jagodno kremo (za torto), a se masa nikakor ni zgostila, pa sem jo kuhala precej časa.

Ima kdo kake izkušnje s to rastilnsko želatino? Po tem mojem neuspelem poskusu nekako dvomim, če sploh deluje...

???

Lep pozdrav vsem in hvala!

-

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. okt 2006 21:59

Zupanja, seveda deluje. Agar-agar je snov, ki NI želatina, je pač agar. Pridobljen je iz celičnih sten rdečih alg in se uporablja v mikrobiologiji za pripravo trdih in poltrdih gojišč, na/v katerih gojijo bakterije, plesni, pa tudi nekatere viruse v njihovih gostiteljih. Topiti se začne kasneje kot želatina, na pamet je nekako tako, da se želatina začne topiti nad 43 st.C, agar pa nekje nad 55 (pri roki nimam primernega priročnika, zato vrednosti jemlji le okvirno). Najbrž si uporabila premalo agarja. Če te zanima, kakšno razmerje damo za pripravo trdih gojišč, pa kock iz agarja, ki jih uporabljamo pri vajah, pa bi jih po trdoti lahko primerjali z zelo trdim prelivom na sadni torti, sporoči, bom povprašala jutri ali pojutrišnjem v službi asistentko. iz Wikipedije: Želatina je čista in brezbarvna ali rahlo rumena snov, izdelana iz podaljšanega vrenja živalskih kož, vezivnega tkiva ali kosti. Skoraj nima okusa in vonja, uporabna pa je predvsem v živilski industriji, medicini in znanosti. Fizikalne lastnosti Želatina je proteinski proizvod delne hidrolize kolagena, pridobljenega iz kože, kosti, hrustanca, veziv in podobno. Naravne molekulske vezi med dvema kolagenskima deloma se pretrgajo v obliko, ki se lažje nanovo prerazporedi. Želatina se pri segrevanju topi, pri ponovnem ohlajanju pa se strdi. Skupaj z vodo tvori poltrd koloidni gel. Agar-agar (prevod anglešeke verzije Wikipedije): Agar je nerazvejan polisaharid, pridobljen iz celičnih sten nekaterih rdečih alg. Kemijsko je polimer monosaharida galaktoze. Raztopljen v vroči vodi in ohlajen postane želatinast. Večinoma se uporablja za mikrobiološka gojišča. Ostala uporaba: laksativ, vegetarijanski nadomestek želatine, zgoščevalec juh, v želejih, sladoledih, japonskih sladicah kot je anmitsu, v pivovarstvu in še kje. rimljanka

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

18. okt 2006 14:38

hvala! veškaj, bom probala v naslednjih dneh še 1x, s tem da bom dodala več agarja, pa bom povedala če je uspelo... jaz sem samo pomislila... da je to mogoče kak nateg, saj veš kaj vse prodajajo, in da mogoče agar sploh ne deluje. -

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

18. okt 2006 14:45

Pred nekaj meseci je bila debata o tem na forumu, vendar nimam pluska, da bi ti jo lahko poiskala ...mogoče bi katera s pluskotom priskočila na pomoč. Drugače sem jo pa jaz že dostikrat uporabila in na tem forumu je vse opisano. Če ne bo šlo drugače ti bom še enkrat razložila. LP katjushka

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

18. okt 2006 14:49

vredu, ko boš mela čas ;) -

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

18. okt 2006 14:55

sama sem že večkrat delala jogurtovo strjenko z uporabo agarja namesto želatine. Točnih količin se na pamet ne spomnim, bom doma preverila, a vem, da ga je potrebno dati precej več kot želatine. Drugače pa sem pripravljala enako kot želatino v prahu. mufin

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

18. okt 2006 14:58

torej da najprej namočiš in daš potem k drugim sestavinam? (ker na navodilih za uporabo je pa pisalo, da daš kar direkt k drugim sestavinam, mogoče je blo to narobe) -

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

18. okt 2006 18:52

o, hvala! če bi se jaz lotla iskanja po foromu, bi vrjetno iskala par ur :) - Sporočilo je spremenil(a) zupanja dne 18. okt 2006 18:52:34

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

18. okt 2006 19:57

Rimljanka, hvala...ta forum sem imela v mislih. LP katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti