Bograč

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

23. okt 2006 5:19

Podmet pri bograču ne pride v poštev, kajti moka nima tam kaj iskati, titta. Pa ni potrebno pražiti meso posebej, pač pa vse narediš v loncu, kjer se kuha. S Prekmurko sva kolegici in tudi kaj skuhava skupaj, zato vem tudi jaz, kako se skuha bograč. Pa brez zamere. Pa tudi rožmarin, timijan in muškatni orešček nimajo nobene zveze z bogračem, kajti to so primorske začimbe, ki jih v Prekmurju do pred kratkim niti niso poznali. Toliko za informacijo.Lahko dodaš kar hočeš, samo to ni več Prekmurski bograč, pač pa bograč po moje ali pa na primer Marijin bograč. tipično pa ni več, ko dodaš vse sorte začimb. Tipične so čebula, česen, ki sem ga jaz pozabila zgoraj napisati , lovor, celi poper, mleti poper, mleta močna paprika in seveda rdeče vino za zalivanje. Tudi korenje in zelena ne gresta noter v tipičen bograč. Kyara

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

3. nov 2006 10:37

OJLA, za te vrste bograč sem dobila recept mojega kolega gostilničarja, celo po roki me je hotel natepsti, ker sem ga izdala. Bograč, katerega skuhajo, je odličen in so poznani po tej dobroti. Zato sem tudi tako ponosno objavila recept. Sama ga res delam zelo dostikrat, ker ga imamo zelo radi. mislim pa, da so vsi recepti prišli iz osnove "po moje", potem dobili eno splošno obliko in se nadalje razvijajo spet v različice "po moje". Lepo, kajne, da je tako; temu se ima kuharska umetnost zahvaliti za različnost in pestrost. titta

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

3. nov 2006 10:40

aja, Tamči, kako je sploh uspel bograč? to sem v prvi vrsti želela vprašati, zato sem tudi malce pobrskala po forumu. titta

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

3. nov 2006 12:45

Ojla Titta! Zadeva je uspela FENOMENALNO, čeprav to sploh ni bil bograč (no,za nas že), ampak "kotel po naše". Ker semvelika ljubiteljica zelenjave (zato pa sem vegetarijanka), sem v kotel dala ogromno zelenjave. Prepražila sem čebulo+česen (enake teže kot mesa), dodala goveje meso, kasneje divjačino. Nato sem dala not še korenček, paradižnik, rumene in rdeče paprike,čilije, por in nekaj gobic ter malo krompirja. Zalila z 1l belega ter 1l rdečega vina ter mešala, mešala, mešala. Aja, vmes sem dala v kotel še svinjsko meso. Seveda pa kot strastna ljubiteljica zelišč teh ni smelo manjkat (luštrek, timijan, peteršilj). Zadeva je izpadla tako noro dobro, da je ostalo od tega mojega kotla pol krožnika tekočine. Morda nisem zdaj tako natančno opisala vsega postopka, zadevo sem pripravljala vendarle celo dopoldne, a v osnovi je moje delo potekalo nekako tako. Hvala vsem za recepte, čeprav sem delala po svoje - vendarle pa brez osnovnih receptov tj.vaše pomoči ne bi zmogla. Tamči

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

3. nov 2006 13:36

Ženska, 2 l vina???? oje oje oje, ful se smejim, ni pa slabo, bom poskusila. Pa kaj si nor, to je ideja!!!! Me veseli, da vam je ratalo. Bravo, res sem vesela!!!! titta

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

3. nov 2006 13:45

Me veseli Tamči, da ti je bograč lepo uspel. Titta, pa kaj je 2l vina na cel kotel bograča. Jaz sem za 80 l bograča porabila 15l rdečega vina. Saj se itak še kuha in alkohol in vinski vonj izhlapita, vsaj večinoma, haha Kyara

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

3. nov 2006 14:06

jao, s kom se jaz družim........ he he he he, pa brez zamere punce! Prave asice ste!No, jaz pa pri pecivu porabim toliko ruma, da me le še kak mornar iz starih cajtov prekaša....Sreča je le ta, da je peka peciva velikokrat na vrsti le v nedeljo, ko je več časa, ko smo doma in ko lahko po takem poobedku malce prilegnemo na kavču. titta

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

3. nov 2006 14:37

Ups, nisem si mislila, da bom povzročila toliko zgražanja glede količine vina. Je pa res, da je bilo tega kotla "a la me" kakih močnih 20 litrov in se vina skorajda ni čutilo. Sem pa tudi jaz, tako kot ti, draga Titta, pristaš "mornarskih" sladic :) Rada imam močan okus ruma v pecivu pa da je fajn sočno od njega. Bograč in raznorazni kotli pa morajo vsebovat nekaj dobrega vina - vsaj zame, no in Kyara tudi zate (kako fajn, da nas je več takih!!!). Tamči

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

3. nov 2006 15:43

nič se ne zgražam - fajn je to , mi smo vinogradniki, jaz sicer raje pijem pivo, vsekakor bom pa v kuhinji porabila to, kar ne popijem sama. superca!!! titta

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

3. nov 2006 15:47

sem se pa še nekaj spomnila. ravnokar se doma pogovarjamo o teh kotl-receptih. moja oma (stara mama) je kuhala vedno za več ljudi. pri svojih 89 letih zelo rada pove, da je tako kuhati, da noter namečeš glih vse, kaj ti pade pod roke, najboljše. smejali smo se, da tako jedo pujsi, pa je rekla: ja, mi pa njih, ne? titta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti