Za jerneja (anketa o zelenjavi)

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

tema odprta - 14. okt 2006 12:30 | ogledi: 2.462 | odgovori: 3

Naj takoj povem, da moj namen ni, da bi s tole temo kogarkoli provocirala, tako da Jernej, brez zamere, a ne morem se zadržat, da nebi podala nekaj pripomb na trenutno anketo o zelenjavi.

Nabor vprašanj se mi zdi "čuden": Že prva kategorija: po videzu /barvi - vsak želi kupiti lepo in svežo zelenjavo (če je zelenjava uvela in nagnita, je lahko še tako poceni, pa je ne bo nihče kupil), po svežosti (enako kot pri prejšnjem vprašanju - povsem logično je, da vsak želi kupit svežo zelenjavo), po navadah (po navadah izbiramo vsi - vsak po svojih navadah - odvisno pač od tega, kaj rad vrže v lonec), po izboru drugih (to pomeni da ne izbiraš sam, torej vprašanje sploh ne sodi v to anketo), po tem kar smo jedli v otroštvu in mladosti - to je ekvivalentno vprašanju "po navadah", od tega kaj je na razpolago (itak vedno in povsod izbiramo glede na to kaj je na razpolago...). Hočem reči, da v vprašanjih sploh niso zajete neke osnovne kategorije, po katerih se ponavadi kupci odločamo o nakupu: naprimer cena (ki je za nekatere najbolj bistvena pri odločanju), potem kvaliteta - poreklo zelenjave, način pridelave...

Če bi res hoteli izvedeti, kateri dejavniki so ljudem pri izbiri zelenjave pomembni, bi se mi zdelo bolj smiselno vprašanje Kje in kako izbirate zelenjavo? v lokalni trgovini, supermarketu (kupujem zelenjavo, ki je v akciji), pri lokalnem kmetu, na tržnici, odločam se glede na ceno, glede na kvaliteto zelenjave (na kakšen način je pridelana, glede na poreklo)...

Se mi zdi brezveze, da take ankete sploh obstajajo, če je njihov namen zgolj to, da pač so - da zapolnijo prazen prostor - ne dajo pa nekih konkretnih odgovorov. Sama ponavadi rešim vse ankete, ampak pri tejle človek enostavno ne ve, kateri odgovor bi izbral, saj so vsi enako "čudni"...

Nemara sem si s tem postom nakopala cel kup jeznih in nasprotnomislečih, (ki me bodo označili za komplikatorko, kot je v zadnjem času navada na naši Kulinariki), a pač ne morem mimo tega. Res da nisem iz "foha", sem pa nekaj let delala v podjetju, ki se ukvarja s tržnimi raziskavami...

Lep pozdrav

ivonja

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

14. okt 2006 14:25

Če ne bi prebrala tale post, sploh ne bi opazila, da je nova anketa. Ivonja, ampak res kompliciraš, meni se zdi čisto normalno vprašanje. lp Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

14. okt 2006 14:30

Se opravičujem, nisem videla, da piše za Jerneja, zato prosim, da ne upoštevate mojega odgovora, kot da nisem nič odgovorila. Anamarija

vid  

član od: 2.9.2001

sporočila: 57

14. okt 2006 15:26

Vprašanja so zares malo nerodno postavljena. Videz pomeni več kategorij: barva (npr. rdeče ali zeleno zelje), velikost(npr. velik, majhen paradižnik): izbor drugih -mišljeno je posnemanje sosedov, sorodnikov, znancev; pri lastnemu otroštvu in mladosti pa gre za posnemanje tega, kar smo že jedli in kar so kuhale mame itd. Vsekako pa je najhujša napaka večkratnost dimenzij, ker bi človek na vsako vprašanje lahko odgovoril posebej, kar pa ta tip ankete ne dopušča. Hvala za pripombo. Bom skušal anketo čim prej zamenjati. Tista anketa o lokaciji, npr. supermarketih, tržnici, na vrtu itd. pa je že bila ali pa vsaj zelo podobna. Gledam, da se ne ponavljam. Pozdrav Vid Pečjak

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti