Zeleni paradižniki

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

tema odprta - 12. okt 2006 13:39 | ogledi: 46.325 | odgovori: 40

Prosim za nasvet, kaj naj naredim iz zelenega paradižnika. Imam ga celo gajbico. Moja mama je delala iz njega dober namaz, podoben ajvarju, pa ga je žal izgubila.

Gobica

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

12. okt 2006 14:00

Je to morda s hrenom? Tak recept imam, ampak doma. Lahko ti ga napišem jutri. lp Alenka

Zvončica  

član od: 20.7.2006

sporočila: 170

12. okt 2006 16:27

Moja mami je iz vrta ponavadi zaradi jeseni in mrzlih dni, ves zeleni paradižnik doma (vsakega posebej) zavila v časopisni papir in dala v košaro ter počasi odpirala in uporabljala v kuhinji, ker je vsak paradižnik lepo dozorel in ga ni bilo treba drugače pospravljati in pripravljati. Malo prišparaš pri delu in pri materialu. Izkoristiš ga pa do zadnjega. Lep pozdrav. Zvončica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. okt 2006 19:57

Ajvar iz zelenih paradižnikov: 2 kg zelenih paradižnikov zmelji (mi jih na klasični mesoreznici, na srednje velikih luknjah), daj na cedilo in dobro odcedi. Očisti 3 kg rdečih paprik, jih zmelji. Zmelji še 4 velike, očiščene čebule. Vse troje zmešaj, soli po okusu (saj lahko pozneje dosoliš), posladkaj (eno veliko žlico sladkorja, malo ubije paradižnikovo kislino). Dodaj kake 3 dl jabolčnega ali vinskega (ne za vlaganje!) kisa. Kuhaj, mešaj, da se ne prime. Ko je kuhano, dodaj nekaj žlic gorčice (pač po okusu), ter kake 3 žlice olja. Vroče nadevaj v kozarčke in pokrij. Prej lahko, ni pa nujno, na vrh kaneš malo olja. V originalnem receptu je bil še nariban hren, a nam ni všeč. Če želiš malo pikantno, špač dodaš kakšno pekočo papriko ali feferon. Ajvar pride bolj svetel kot je večina trgovinskih, pa za moj okus tudi veliko boljši. rimljanka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

13. okt 2006 9:58

A zelen paradižnik ni škodljiv za zdravje? Lp Dolores

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

13. okt 2006 10:03

Hvala vsem za odgovore. Res ga je delala mama s hrenom, pa mi ni bil všeč. Samo to lahko tako izpustim. Rimljanka, tako na hitro bi rekla, da je to ta recept. Ga bom pokazala še mami, ampak jaz ga bom kar sprobala. Alenka, tudi ti lahko napišeš svoj recept. Ga bom vesela. Zvončica, tudi tvoj nasvet bom sprobala. Paradižnik, sploh domač, imamo zelo radi, pa pride vedno prav. Gobica

McNena  

član od: 15.9.2005

sporočila: 166

13. okt 2006 10:35

Ţudi jaz sem slišala, da je strupen. A kdo, kaj več ve o tem? McNena

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

13. okt 2006 11:25

Evo, še moj recept: 3 kg zelenega paradižnika 250 g hrena 500 g gorčice 3 žlice sladkorja kis, olje po okusu Pazadižnik zmeljemo na mesoreznici, hren naribamo. Nato vse skupaj zmešamo. Biti mora kot zelo kompakten namaz. Zmes damo v oprane in vroče kozarce, na vrhu polijemo olje in dobro zapremo. lp Alenka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. okt 2006 12:30

Jaz ga pa vlagam v steklenice s kisom na enak način kot kumarice. Za solato pozimi je enkraten, vmes pa za okus še kakega nafilam z naribanim svešim zeljem in ščepcem kumine. Božansko, pri nas vedno prvo zmanjka iz ozimnice. Kyara

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

13. okt 2006 13:53

O strupenosti: tako naj bi bil strupen, kot je zelen del krompirja. Če se pa ta prekuha pa ni več strupeno. Tako sem vsaj jaz slišala. Naj kdo potrdi, če je res. pozdravček, Urša

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. okt 2006 21:46

Ja, dokler je mlad, majhen, ima še nekaj solanina, potem pa nič več, vsaj ne toliko, da bi bilo kaj narobe. Konec koncev sem pojedla kar nekaj takega ajvarja v mladih letih, pa sem še tu. Sicer pa, Fried green tomatoes je sicer film, ime pa je dobil po ocvrtih zelenih paradižnikih. Takrat, ko je film bil v kinematografih, sem tudi tak paradižnik naredila. Po moje lahko kar brez skrbi uporabite zelen paradižnik, surovega tako ali tako ne jemo. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti