Sadje oblito s karameliziranim sladkorjem

daisy2  

član od: 11.7.2004

sporočila: 9

tema odprta - 12. okt 2006 1:45 | ogledi: 6.148 | odgovori: 8

zanima me ali je kdo od vas to že kdaj delal.s karamelizirani sladkor bi oblila mala jabolka in hruškice pa se bojim da ne bi v parih dneh začela gniti.

Temo je spremenil(a) daisy2 dne 12. okt 2006 01:51:03

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

12. okt 2006 2:53

Sem nekje slišal, da se s karameliziranim sladkorjem obliva posušeno sadje. Hčerka nam je iz safarija po Tuniziji prinesla karamelizirane arašide. Zelo dobra zadeva. LP Matjaž

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. okt 2006 8:50

Jaz sem se o postopku karameliziranja sladkorja na veliko razpisala v receptu za dalmatinsko rožato (glej v bazo). Če ga še nikoli nisi delala, ti svetujem, da poskusiš v manjši posodici/lončku in da postopek večkrat ponoviš, ker se zadeva zelo hitro strjuje. Ko boš pa bolj "verzirana" pa lahko začneš z večjimi količinami. Vendelina jr.

daisy2  

član od: 11.7.2004

sporočila: 9

12. okt 2006 11:22

vandelina sem si prebrala tvoj recept. hvala. nisem še nikoli to delala ampak bo že kako. mene bolj zanima kot postopek obstojnost svežih jaboljk in hrušk. s suhim sadjem nimaš kaj zgrešit. suho je suho. ampak sveže sadje. a se spomnite ko za novo leto prodajajo jabolka oblita s rdečim karameliziranim sladkorjem. jabolka so sveže. daisy

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. okt 2006 11:54

Daisy, po moje ti v par dneh ne bojo začela gnit jabolka, saj tudi sicer kar dolgo zdržijo v gajbici, ko pa jih pomočiš v vrelo karamelo, pa se še precej dobro sterilizirajo in tudi sladkorni plašč naredi svoje - sladkor je dober konservans in če dobro pomočiš, tako da ne bo razpok in luknjic, zrak niti ne bo mogel do tvojega jabolka... Po moje jih dobro umij, zdrgni, da bojo čisto suha, vzemi samo lepa - torej trda in ne nagnita jabolka in akcija, nič bat, par dni bojo sigurno zdržala:) Se strinjam s tabo, da so boljša sveža jabolka v karameli:) Sicer ponekod prodajajo sveža surova, oblita s karamelo, velikokrat pa sveža pokuhana in obilita s karamelo. Če boš delala pokuhana, ki so boljša iz tega vidika, da jih je lažje jest, potem pa ne vem, kako dolgo zdržijo, ampak po moje par dni vseeno ne bi smel bit problem. Sicer pa koga povabi 3. dan, če boš videla, da ti ostajajo:) Pazi, da ko pokuhaš, da so še kolikortoliko trdna in da res dobro namočiš vsako jabolko, pa bo. Če jih boš imela v hladilniku, bo karamela verjetno ratala malo lepljiva, ker je zelo higroskopična (rada veže vlago, te pa je v hladilniku kot več veliko:). Tako da ne vem, kje bi ti rekla, da jih hrani. Zavij jih v celofan, to nujno, sicer bojo tudi na zraku ratala lepljiva, saj so tudi v zraku vodni hlapi. Veri

daisy2  

član od: 11.7.2004

sporočila: 9

12. okt 2006 14:52

jabolka in hruškice naj bi bili novoletni okraski na smrekci. pa kar bo bo. se bodo jedli pa samo prve kar dni potem pa na lastno odgovornost . bom pa sedja naredila par za probo. nekaj surovih nekaj pa pokuhanih in bomo videli. daisy

daisy2  

član od: 11.7.2004

sporočila: 9

12. okt 2006 16:19

jabolka in hruškice naj bi bili novoletni okraski na smrekci. pa kar bo bo. se bodo jedli pa samo prve kar dni potem pa na lastno odgovornost . bom pa sedja naredila par za probo. nekaj surovih nekaj pa pokuhanih in bomo videli. daisy

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

29. okt 2006 23:13

mogoče ve kdo kako narediti mandeljne v karameli?

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. okt 2006 7:13

V kozici stališ skadkor in ko karamelizira, streseš nanj mandlje in mešaš da se ne zlepijo med seboj in, ter odstraniš z ognja. Ko se toliko ohladijo, da se ne morejo več zlepit, jih samo še do konca ohladi. Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti