Gojenje kalčkov

neznan uporabnik

tema odprta - 20. dec 2001 13:00 | ogledi: 4.364 | odgovori: 4

Ima kdo izkušnje z gojenjem kalčkov (sojinih, lečinih...)?

O.K., vem da se zrna namočijo v vodi, voda se redno menjava...

Zanima me ali se to počne v temi ali na svetlobi (zaradi zelene barve klorofila), je kaj važna temperatura prostora? Obstajajo za to posebne posode, kje se kupijo?

Hvala že vnaprej za kak nasvet, Nataša!

tasha-g

neznan uporabnik

20. dec 2001 13:23

Draga tasha-g! Imam samo enomesečne izkušnje z gojenjem kalčkov, tako da vam lahko odgovorim na naslednja vprašanja: - Ja, obstajajo posebne posode za gojenje kalčkov, ki olajšajo odlivanje vode iz kozarca. rtugače pa lahko vzamete navaden kozarec za vlaganje in čez odprtino napnete gazo. Učinek bo enak. - O tem, katera semena so kritosemenke ali golosemenke, se morate pozanimati v kakšni kmetijski trgovini ali knjigi o vrtnarjenju. Če boste semena kupili v trgovini, so na vrečkah navodila o kaljenju. Semena morate najprej namočiti v vodi (najmanj 24 ur, odvisno od sorte), potem pa jih večkrat na dan splakniti z vodo, da se ne naredi plesen ali kaj podobnega. Če je temperatura prostora nizka, kalijo semena počasneje. - Odločilna je seveda kvaliteta semen, zato vam toplo priporočam, da uporabljate biološko predelana. Dober tek! Helena Sporočilo je spremenil(a) HG dne 20. dec 2001 13:25:00 Sporočilo je spremenil(a) HG dne 20. dec 2001 13:25:56

neznan uporabnik

20. dec 2001 13:29

V knjigi Vodnik zdrave prehrane (založba Domus, 1991) je zelo dobro opisan postopek kaljenja kalčkov (tudi s slikami). LP Helena Sporočilo je spremenil(a) HG dne 20. dec 2001 13:29:41

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

20. dec 2001 14:52

ja brez KALILNIKA bi šlo pa bolj težko. Kalilnik, ki ga jaz imam ima 4 nadstropja, voda se odceja po režah in luknjicah do spodnje posode. Če bi bila semena v vodi, bi splesnela, po moje. Gre za visoko vlago v kalilniku in za toploto. Torej čez noč namočiš semena (jaz kalim sojo, žena pa krešo za na solato), porazporediš (eno jedilno žlico za 3 osebe) lepo po posodicah, v vrhnjo posodo zliješ kozarec tople vode, potem zapreš, jaz dam na radiator....in čez tri, štiri dni imam več kot 10 cm velike kalčke. Potem jih malo otrebiš, kar je še od zrnc ostalo in pred uporabo spereš z mrzlo vodo. Jaz jih rabim za kitajske jedi. Bojan

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

20. dec 2001 15:26

...Wouuuu! Bojan ni samo mavricno obarvan Cestitam, tak nasvet mora pripeljati tasho-g na pravo pot Lep pozdrav vsem Henri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti