Lisičke

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

tema odprta - 10. okt 2006 11:52 | ogledi: 10.232 | odgovori: 12

zanima me, kaj lahko naredim z lisičkami, razen seveda, da jih naredim z jajci - moj fant namreč pravi, da iz samih lisičk ne moreš narediti omake za testenine, ali k krompirju,..., tako, kot iz drugih gob.

kaj pravite vi?!

nike

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. okt 2006 11:54

Zakaj pa ne? meni so pa lisičke najbolj všeč? V lanskem doberteku, se mi zdi, da je bilo precej z lisičkami, mogoče se tudi od tu da prit do teh receptov. Sicer lahko narediš kiš (quiche), recimo. Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. okt 2006 12:40

Nike, golaž iz lisičk je prava poslastica. Mamamia mamamia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

10. okt 2006 12:51

V bazi je odličen recept, če se ne motim, ga imaš pod gobov narastek, poskusi ne bo ti žal. lp Anamarija

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

10. okt 2006 14:23

mamamia, mene ful zanima tale tvoj golaž, mi lahko poveš reecpt? lahko tudi po mailu če hočeš :) drugače pa hvala vsem za odgovor. nike

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

10. okt 2006 15:26

Franzocki kuharji prisegajo na lisičke. Priporočam pa golaž. Pozdrav, antonija

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

10. okt 2006 17:24

annnnnamarija1, veš, sem kar "tvoj" narastek naredila, saj sem mela vse sestavine doma; zdaj je v pečici, bomo vid, kako bo ratal, ampak mislim, da bo super!!!bom poročala. nike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. okt 2006 17:30

Ti pošljem recept, samo vseh začimb ne vem pamet, zdaj sem pa še v službi. Pa za jutri, če si danes že narastek naredila. Mamamia mamamia

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

10. okt 2006 19:05

blo je super!!! moj je bil ful navdušen, sem skoraj mogla kar takoj recept še njegovim staršem - ki velik gob nabirajo - mogla po mailu poslat :) v glavnem, hvala za idejo. bom še naredila. mamamia, za ta tvoj golaž pa se seveda še vedno priporočam, saj se sliši zelo mamljivo. upam, da bom še prišla do svežih lisičk. če pa ne bom - se ga da narest tud iz posušenih lisičk? al pa vsaj pol pol, (da rabim kupit samo še pol količine svežih lisičk, saj so pri nas v LJ na tržnici drage kot žafran - po 4000 kg...) nike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. okt 2006 19:12

Golaž iz lisičk (po receptu mojetašče) 750 g lisičk (večje zrežemo na kose), dva dlolja, ena večja čebula, en krompir, dve žlici paradižnikove mezge, 1 dl sladke ali kisle smetane, žlica belega vina, malo sesekljanega česna, sesekljan zelen peteršilj, šetraj,kumina, malo rdeče mlete paprike, ščepec kumine, mamlo popra, dve žlici moke. Na srednji vročini segrejemo olje in dodamo sesekljano čebulo. Med nenehnim mešanjem naj se čebula zmehča, potresemo jo s soljo in poprom. Ko je čebula mehka, dodamo gobe, rahlo mešamo in po potrebi zalivamo z malo vode in vinom. Zmanjšamo ogenj in pustimo gobe v pokriti posodi deset do 15 minut, da so mehke, potem dodamo drobno nariban krompir in vse začimbe ter paradižnikovo mezgo, razen peteršilja. Previdno premešamo, pustimo na srednjem ognju še minutko ali dve, potem potresemo z moko in zalijemo z vodo - količina je odvisna, kako gost naj bo golaž. Ko zavre, preverimo, ali so gobe kuhane, dodamo golažu še sesekljan peteršilj in na koncu vmešamo še smetano (ni pa smetana nujna sestavina). Golaž lahko naredimo tudi z mesom - v tem primeru najprej prepražimo na kocke zrezano meso, ga damo na toplo, potem na isti maščobi prepražimo čebulo in vse ostale sestavine oziroma delamo kot prej opisan gobji golaž. Meso damo nazaj v posodo preden potresemo gobe z moko in premešamo, potem pa jed zalijemo z vodo. Lahko pa namesto uporabimo na kocke zrezan krompir. V tem primeru ga najprej, narezanega na kocke, prepražimo na čebuli, ko postane malo steklast dodamo gobe, in ndalajujemo, kot jeopisano v prvem receptu. Iz gob, čebule,peteršilja, naribanega sira, jajca in začimb lahko naredimo nadev in z njim napolnimo kakšno testo (žepki na primer) ter spečemo. Ali pa pripravimo slano testo za palačinke - pečemo malo debelejše in ko na spodnji strani masa zakrkne, stresemo na palačinko nadev, zmanjšamo ogenj in ko masa zakrkne tudi na zgornji strani, palačinko preganemo na pol in na krožnik z njo. Lahko pa narezane gobe in poljubne začimbe damo kar v testo - naredimo morda malo bolj gosto kot za palačinke in potem pečemo. S kakšno svežo solatoje to okusen in nasiten obrok. Mamamia mamamia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

10. okt 2006 19:37

Nike, ma ni moj narastek, no, saj ni važno čigav je, res je odličen, tudi jaz sem ga naredila, in so bili tudi moji zelo navdušeni. lp Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 10. okt 2006 19:38:34

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti