Sok iz jurke

tatam  

član od: 30.10.2005

sporočila: 179

tema odprta - 6. okt 2006 10:30 | ogledi: 13.913 | odgovori: 7

Ker imamo doma v kratkem trgatev bi rada skuhala nekaj soka iz jurke,okus katere mojidva tamalidva obožujeta!Ker še nikoli nisem kuhala nobenega soka nimam niti najmanjšega pojma kako naj se spravim zraven!Kolko česa rabim?Kak dolgo kuhati?V čem in kako shraniti in kako dolgo je obstojen?

Vsak nasvet bo zelo dobrodošel!Hvala!

tatam

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

6. okt 2006 11:07

Sama sem ga že delala, kolikor sem jurke uspela rešit pred čebelami. Pri nas so jo v parih dneh, kar jo je ostalo, dobesedno uničile. Grozdje oberem, potrgam dol kroglice grozdja in dam v sokovnik. Iz enega polnjenja emotovega sokovnika se nateče caa 2-3 l soka,odvisno, koliko se napolni. Sok teče direktno v steklenico , katere vrat pokrijem z gumjasto kapico. V primeru, da nimaš sokovnika, se sok na en način iztisne - najbolje je s prešo, potem pa segreva skoraj do vrenja in nalije v steklenice. LP

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

6. okt 2006 12:51

Delala sem podobno kot lijana zgoraj, samo da sem (pred leti) ta sok potem dodatno sladkala (cca 2-3 zajemalke sladkorja na petlitrski lonec) in ga segrela skoraj do vrenja. Tak sok je potem obstojen tudi dve sezoni, ga je pa potrebno redčiti več kot pol - pol. Nesladkane variante so meni pogosto splesnele (morda zaradi slabih pokrovčkov). Nekajkrat sem samo segrela sprešan sok, brez sladkorja ki se je tudi dobro obdržal. Pri nas smo se tega soka tako zelo naveličali da se mu že dve-tri leta izogibam in grozdje raje podarimo, pojemo, oče pa čara iz njega tudi nek približek vina. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

6. okt 2006 13:05

Kaj pa je (so) jurke? Danca

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

6. okt 2006 14:18

Danca, jurka je sorta grozdja. Tinca, letos je grozdje zaradi lepe jeseni tako sladko, da ga še nam na Gorenjskem ni treba sladkati.

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

6. okt 2006 18:18

Letos sem iz jurke delala marmelado oz. žele. Enostavno in zelo lepo ter dišeče pride. Sem mislila tudi na sok, pa nekako ni bilo več časa in materiala. Moram še enih par flanc trte nasadit, pa me zanima, ali jo moram v mrežo za sadno drevje, zaradi ta zobatih zverin pod zemljo? LP juhica

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

6. okt 2006 18:31

Mene pa zanima, če je treba steklenice pol ko jih napolniš s sokom dati še v pečico na toplo. Sem danes namreč dobila 10l stisnjene jurke-soka, pa ga bo treba shranit. Hvala za pomoč. jass

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

6. okt 2006 18:42

Sok moraš zavreti oz. segreti do temperature za pasterizacijo, kar je nekaj manj. Drugače ti bo sok sam zavrel in boš dobila najprej vino, potem pa kis. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti