Moj veliki jaz

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. okt 2006 12:27

K sreči v teh rečeh še zaostajamo za Ameriko. Bojim pa se, da ne toliko kot mislimo. Poglejte samo reklame po TV - koliko jih je namenjenih prav otrokom, bodočim žrtvam! Same čokolade in sladkarije "ki imajo v sebi tooooliko mleka" (pa seveda tooooliko sladkorja, ampak o tem molčijo). Kdaj se zadnjič videle kakšno dobro reklamo za kaj res zdravega? Kuhanje tudi pri nas (forumovke so izjeme, jasno) postaja nekaj arhaičnega - "oh, a se ti še ljubi", "daj no, saj se vse dobi že napol pripravljeno", "kaj, še vedno vlagaš sadje z vrta? Le zakaj, saj se vse dobi v trgovini"..... Koliko družin pa ima vsak dan vsaj en skupen obrok? Mlade mamice v soseski sredi sezone otrokom dajejo idustrijsko skuto s sadjem, Pediater je v razgovoru za neko revijo rekel da ima problem z razlago pravilne prehrane, saj mnoge mamice nimajo osnovnih pojmov o kuhi. Seveda ne le mamice, tudi očki. Kje in kako se bodo torej prehranjevali njihovi otroci? Če k temu še dodamo denar in druge možnosti kapitala prehrambene in farmacevtske industrije - smo že na "pravi" poti. Lisa

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. okt 2006 13:03

Strinjam se z Liso. pa še ena past je: Mchrana je poceni. Tudi gazirani napitki s sladkorjem so cenejši od sadnih sokov. Pakiranje po 12 plastenk je pa sloh najbolj poceni. Po drugi strani pa: sveža zelenjava ima svojo ceno, sadje tudi, polnozrnate in vklanin polna hrana tudi, kvalitetno maslo in margarina (hidratizirana je cenejša) mlečnocukraste čokolade so cenejše od grenkočrnih z veliko kakakva...in glede na to, da se ekonomska razslojenost povečuje....se dogaja naslednje: - sloji z nižjo kupno močjo kupujejo Mchrano in ostale cukra in maščob polne produkute tudi zaradi tega, ker za kvalitetno hrano ni dovolj denarja. Če se spomnite - v filmu je omenjena tudi ena veriga, ki dobavlja kolikor toliko zdravo hrano - in to hrano imajo v šoli, ki ima vzgojno-korekturno komponento (neka mladinska "poboljševalnica" - in tam so bili pa otroci mirni, pa nobeden ni bil debel. Samo takih verig je premalo, ali pa so premajne v boju proti market playerjem kot je tista Mckorporacija. Mislim, da bo ekonomski zmagovalec tista korporacija, ki bu pogruntala, kako za široke množice (po znosni ceni) proizvajati kvalitetno hrano. Dokler pa tega ne bo, bodo zmagovali Mcdžanki. Vendelina jr.

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

5. okt 2006 13:21

tudi jaz sem si ogledala. Ne morem rečt drugega kot: NAGRAVŽNO. Itak ne hodim tja jest. Sej človek sploh ne ve, kaj bi rekel. Dejstvo je to, da oni svoje otroke že od rojstva vozijo tja in jim vcepljajo Mcvzgojo. Žalostno je le to, da so tudi pri nas že popularna razna rojstnodnevna praznovanja v MCju. Sej če že ni tvoj otrok tisti, ki vabi, ga pa nekdo drug povabi in pol smo pa tam. Saj veste kako je če je nekaj moderno .... biba

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

5. okt 2006 13:39

Vsako pretiravanje škodi. Če bi se glavni igralec "basal" s kakšno drugo na hitro pripravljeno hrano, bi verjetno bil rezultat isti. Menim, da bi bil rezultat precej drugačen in bolj verodostsojen, če bi se odločil in jedel to hrano dva do trikrat na teden. Nikakor nisem mogla razumeti zakaj se je odločil za kar tri obroke dnevno in to v takih količinah, ki jih očitno nikoli prej ni jedel. Tudi če bi jedel vsak dan mastno svinjino in restan krompi z veliko ocvirki, bi verjetno bil rezultat podoben. Pri nas doma ne zahajamo v McDonaldsa, tudi druge hitre prehrane se ne poslužujemo. Jaz grem tja mogoče dvakrat letno in mi je zelo všeč njihov hamburger z veliko zelenjave. Seveda, pojem samo hamburger, brez pomfrija in coca cole. Otroci pa gredo na hamburger mogoče štirikrat letno. Je pa problem vedno večje zaposlenosti mladih, ko se pogosteje prehranjujejo med delom ali s hitro prehrano, oz . uporabijo vnaprej pripravljeno hrano. Ko sem pred časom pripravila kosilo za prijatelje, je njihova 3 leta stara vnukinja ni hotela jesti in je hotela Margerito iz Garaže (pico iz njihove bližnje picerije!). Očitno se veliko prehranjujejo tam! Veliko pa je odvisno tudi od presnove. Jaz se zelo veliko gibam, jem pa polovične porcije, ponavadi še manj, samo juhico ali solatko, nobenih sladic. Gledam pa na malici, kakšne porcije pojedo drugi, pa se jim nič ne pozna. Prijazen dan želim zvezdica55

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

5. okt 2006 14:01

Jaz filma nisem gledala ampak si kar mislim kakšen poduk je imel - že po vaših reakcijah sodeč. Jaz pa še vedno mislim in upam, da se ne motim - da namreč pri nas McD ne laufa glih ne vem kako. Ne rečem, ko so ga v našem mestu odprli sem tudi jaz šla kdaj tja, ampak že par let grem tja mogoče 1x pa še to ne. Tudi otroci si prav nič ne želijo tiste hrane tam. In ko grem mimo, vedno pogledam koliko je not ljudi - hudo malo! In že včasih si na hamburger čakal - pa ne zaradi gužve ampak zato, ker niso imeli nič v naprej pripravljeno ker pač ni bilo ljudi, ampak so naredili, ko je kdo prišel oz. so ti rekli, da se kar vsedi in potem si moral čakati kar nekaj časa, da so ti prinesli. Je pa vedno gužva v bližnji pekarni, kjer si otroci kopujejo sendviče s sirom, velikim listom solate in seveda tudi kakšno salamo ali kosom pečenke - je ceneje in kljub vsemu mislim, da bolj zdravo in okusno. Zelo, zelo sem bila zadnjič začudena in vesela, ko sem gledala oddajo Jamija Ol., ki je bil na obisku neke šole v Italiji. Povedal je, da so v tistem mestu McD zaprli, ker med mladimi ni bilo interesa. Ful mi je bilo všeč. lp, vanjatajnsek

karmen4  

član od: 31.1.2006

sporočila: 28

5. okt 2006 14:03

Ja, tudi jaz sem gledala, skupaj s sinom (12 let). Pred tem sva gledala že Jamija Oliverja, ko je poskušal spremenit šolsko prehrano. Se strinjam z marsičem povedanim. Sam, se bojim, da tudi mi, zaradi vsega povedanega tu in v oddaji, nismo več zlo daleč od tega. Žal. Ajdi, čim manj Mc-bljakcov, čim več užitkov, lep dan, K. karmen4

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

5. okt 2006 14:11

Hvala bogu, naši otroci niso odvisniki od McD. Ko so jih odprli tudi pri nas, smo seveda nekaj krat šli po njih, tudi zdaj gremo kdaj pa kdaj, a več kot en krat v dveh mesecih gotovo ne. In to po moje ne more škodit. Na srečo imajo zdrave prehranjevalne navade. Kar vesela sem, ko z veseljem "pomlatijo" ričet za kosilo, pa kakšno enolončnico z domačimi vrtninami, tudi žganci z mlekom jim gredo v slast. Nekateri prijatelji se nam morda kdaj posmehujejo, ker jemo tudi tovrstno "arhaično" hrano. A kaj, ko gre otročajem v slast tudi jota. Jasno, jedo tudi dunajske, pice, kebabe itd.,... Da ne dolgovezim - raznovrstna prehrana dobro učinkuje na dolgi rok, tako da občasni McD in kar je še podobnih reči ne morejo kvarno vplivati. Razen če prevladajo... Mamamia mamamia

_pikica_  

član od: 1.9.2006

sporočila: 208

5. okt 2006 14:37

zdravo moja prijateljica dela v McDonaldsu pa ne je tiste hrane ker se nič ne naje. v ameriki itak delajo do 4h 5h ali še več, tako da vmes skočijo na malco ki je hitro pripravljena-McDonald"s.zal. tudi pri nas zenske delajo,pozno pridejo, moški ponavadi ne kuhajo, tako da ljudje vedno več hodijo v McDonaldsa. sama ne hodim tja, le na kakšen sladoled grem-2krat na teden.tudi solatke z prelivi so mi dobre-vem da je vse kemija, a okus je dober. ne maram pa njihovih sendvičev-bljak. dobro da imam tako mami da me je navadila na tapravo hrano. boljši so mi žganci kot hamburger. resno. se pošteno najem pa še zdravi so. bom krepka punca postala mislim da je vse odvisno od staršev-trdo morajo prijeti otroke glede hrane, pa tudi sladkarij za nagrado jim ne bi smeli dati-vsaj pretiravati ne bi smeli. lep sončen pozdravček

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

5. okt 2006 14:39

Tudi jaz sem gledala. Hudo! Tudi nam ni ta hrana najbolj všečm, mogoče 2-3 krat letno. Se pa tudi jaz strinjam z Liso. Pri meni v službi je 19 žensk, od tega smo štiri take "koke", ki kuhamo vsak dan (čeprav pri meni doma nikoli med tednom ne jemo vsi skupaj, ker je nemogoče, zaradi službe, šol in treningov). Ampak kosilo je pa skuhano vsak dan. lp Alenka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

5. okt 2006 14:45

Pri nas ne hodimo v McD, samo tamala gre, ko je povabljena na praznovanje RD. Tudi pri nas med tednom ne jemo skupaj, kosilo pa je skuhano vsak dan. Oddaje nisem gledala, moje mnenje pa je, da se Američani nažirajo iz čistega dolgčasa in brezciljnosti življenja, ki ga živijo (nekateri pač). Lp Dolores

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti