Predjed

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

tema odprta - 4. okt 2006 17:26 | ogledi: 4.334 | odgovori: 7

S fantom novembra oba praznujeva rojstna dneva. Zabava bo 2x (za sorodnike in za prijatelje). On bi rad praznoval doma (krasno zame, ko bo vsa priprava hrane na meni:) Za prijatelje bi naredila kakšen narezek in podobno. Bolj me pa skrbi večerja za sorodnike, saj bi rada naradila kaj bolj nobel - predjed, potem pa glavna jed (v mislih imam razno meso, priloge in solate) in sladica v obliki sadne kupe ali pa torte.

Skratka: rada bi hladno predjed, nekaj manjšega, kar bo zgledalo lepo na krožniku. Imate kakšno idejo?

Lahko predlagate tudi še kaj drugega za glavno jed ali sladico pa če se kdo spozna na vina, bi bila tudi vesela kakšnega nasveta kakšno bi se podalo zraven.

Hvala lepa in pozdravček,

Scorpy

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

4. okt 2006 17:55

Aja, pa še to: noben od povabljenih ne mara rib in morskih jedi nasploh... Scorpy

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

4. okt 2006 17:57

Moj predlog: aperitiv: srebrna penina predjed: rezine pršuta, kajmak, olive (hladno) ali njoki v smetanovi omaki s škampi (toplo) glavna jed: štefani pečenka, pohan puran, pire krompir, mešana zelenjava na maslu, jurčki v omaki sladica: breskve kuhane v rdečem vinu s stepeno sladko smetano Še nekaj predlogov za predjed, če imata glavno jed že domenjeno: solata iz morskih sadežev, rakov koktail, ajdovi krapki z gobovim nadevom, špinačna ali krompirjeva rulada z lososom, govej karpačo, bučkin krpačo z olivnim oljem in balzamičnim kisom, prekajen losos, žolca, pikanten sir, ribji namaz, jurčki z jajcem ali popečeni jurčki z gorgonzolo, nadevani šampinjoni, polnjene paprike s kajmakom in skuto, ..... ANJA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. okt 2006 18:10

Za hladno predjed ti predlagam lososov zloženec (pod tem imenom je v bazi, tudi slikica je zraven). Prednost je v tem, da ga lahko pripraviš dan prej )to je celo zaželjeno), imela boš več časa za druge opravke. Samo na rezine ga narežeš, na krožnike daš drobno zrezano zeleno solato, položiš na to rezino tega zloženca, dopolniš okrasitev in jed gre lahko na mizo. Ali pa daš na mizo pladenj z zrezano jedjo, pa si vsak vzame sam. Lahko tudi napolniš avokado - polovice izdolbeš, meso uporabiš za nadev (recimo s šunko ali s škampovimi repki). Sem pozabila omeniti, da je pomembno, za koliko ljudi boš pripravljala pogostitev in kakšne so njihove navade (ali razvade). Če imajo raje domače jedi, jih nima smisla "futrat" s kakšno eksotiko. Morda bi jih razveselila s kakšno morsko solato? Ali s šunkinimi zvitki, polnjenimi s smetanovim hrenom, potem pa vse to samo primerno okrasiš (grozdne jagode, olive, kocke sira?) Ali narediš bučkine zvitke in zitke iz pršuta? Kaj pa praviš na to, da suhe marelice in suhe slive zaviješ v pršut, malce pogreješ v pečici, da sadje izopusti sok, pa potem to postrežeš? Naštete jedi sodijo v moj železni repertoar predjedi, čeprav za svoje gsote, sploh tiste, ki prihajajo večkrat, vedno pogruntam še kaj novega. Aja, luštna stvar, okusna in predvsem preprosta za pripravo so čolnički iz belgijskega radiča, polnjeni z zeliščno skuto ali liptovskim namazom. Lahko rezine dimljenega lososa polniš s smetanovim hrenom in daš to na slane krekerje, naložiš na pladenj in to je to. Ali pa narediš od vsega naštetega po malo, naložiš na servirne krožnike in gremo pred goste.... Glavna jed se mora navezovati s predjedjo. Če je predjed bolj izdatna, potem naj bo za glavno jed kakšno belo meso (ali celo ribe), spremljava pa bolj zelenjavna. Če vas ni veliko, lahko ribe naložiš v pekač, in sicer na zrezano zelenjavo in krompir, vse lepo začinjeno, in pečeš v pečici. Če je gostov več, ti tudi priporočam, da glavno jed pečeš v pečici, torej kakšen večji kos mesa na zelenjavi in krompirju. Odvisno je od tega, koliko časa si pripravljena preživeti za štedilnikom, pa tudi, koliko si že spretna, hitra in okretna, da lahko tik prd prihodom gostov vse spraviš v red, vključno s seboj (mislim prhanje in ostalo, da gostje ne bi začeli jesti tebe....). Jagnječje stegno, kak dober kos teletine, svinjine, tudi kosi piščanca, vse to so lahko krasne jedi iz pečice. Če te zanima, ti lahko pošljem tudi kakšen recept za kako bolj eksotično jed, na primer ribe v omaki, se pečejo v pečici, na način, kot sem jedla v Zanzibarju. Pa recimo: fileje lososa (po enega na osebo) nasoliš in malček popraš, daš v naoljen pekač ter zaliješ s sladko smetano, v katero si dodala koper. V ogreto pečico s tem (na 180 stopinj za 40 minut) in jed je gotova. Spremjava: široki rezanci s tartufi (ali tarufovim oljem) ali pa črn kaviar... Vino pa: rdeče ali belo? S kakšnim chardonnayem (ali kako se že piše), zelenim silvancem, dobrim laškim rizlingom težko usekaš mimo, traminec, muškat in podobno so že bolj aromatične sorte, ki že zahtevajo bolj specifične jedi. Sadna kupa ti je super rešitev, že zato, ker je lahka sladica, pa vse sadje si pripraviš prej, ga mariniraš v kakšnem likerju, in potempred serviranjem le naložiš v skodelice ter okrasiš. Za torte je pa toliko receptov, da boš v bazi res našla kaj primernega. Sem se razpisala, pa kaj morem. Pozdrav, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. okt 2006 18:14

Zdaj mi je "kapnila" še ena svečana jed: puranje zrezke obložiš s tatarskim biftekom, kimu dodašmalokisle smetane, vse skupaj zaviješp v listnato testo in spečeš v pečici. Zraven ponudiš glazirano mlado korenje, brokoli in cvetačo. Mamamia mamamia

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

4. okt 2006 18:16

super, res hvala za te nasvete. Odločila se bom najverjetneje za suhe slive zavite v pršut in ogrete v pečici. A gre sem zraven chardonnay? Kaj bi šlo pa k glavni jedi (pečenka, panirano meso, ocvtki, kruhova štruca, pražen krompir, zelenjava na maslu in solata)? A gre k sadni kupi traminec? Scorpy

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. okt 2006 18:26

Ja, k sadni kupi daj brez nadaljnjega traminec, h glavni jedi pa chardonnay. In k predjedi tudi. Ni nujno, da k vsakemu hodu postrežeš drugo vino, razen če imaš zelo zahtevne goste. Uživajte, Mamamia mamamia

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

4. okt 2006 18:38

fino, bom naredila tako. mamamia hvala, ti pa res rešiš vse probleme:) Scorpy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti