Vegetarijanstvo

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

23. jan 2002 20:20

Balti, kaj pa vitamin B12, ali so ti ugotovili pomanjkanje le tega.....prosim malo več napiši zakaj je prišlo pri tebi do poslabšanja....poznam človeka, ki že 5 let uživa samo presno hrano in se dobro počuti, poznam pa drugega, ki ni zdržal več kot eno leto.... Herman Teron

neznan uporabnik

24. jan 2002 14:20

Zacelo se je po naklucju. Prebrala sem knjigo Proc z kuhinjskim loncem in ta mi je dala misliti. Ven in ven avtor knjige poudarja, da vse bolezni clovestva izvirajo iz hrane. Da smo ljudje sadjejedci. Da posegamo po drugi hrani zato, ker je naravne premalo. Da mleko in krompir zamascujeta zile. Da samo mladici, cloveski in zivalski, lahko pijejo mleko, ne pa odrasel clovek. In se in se. Knjiga ti da misliti, ce se pa odlocis za tak nacin prehrane je pa tvoja stvar. Torej jaz sem se odlocila in ker sem clovek hitrih odlocitev in nimam potrpljenja pocasi in strpno, sem cez noc prenehala jesti kuhano in mesno hrano. Reakcija je bila porazna. Stiri dni so me bolele misice, ponoci mi je slo na jok. Eno noc sem si misice hladila na mrzlem balkonu. Grozno je bilo, ampak sem vztrajala. In bila poplacana. V enem tednu se mi je prebava tako popravila, da se verjeti nisem mogla. Prej trikrat na teden, zdaj vsak dan tudi dvakrat, ce je bilo treba. In kar je bilo se najbolj zanimivo, nobenega vonja. Glavoboli kot, da bi jih nekdo odrezal. Prej otecene noge so kar spremenile obliko. Neverjetno je bilo. In energije toliko, da ne mores verjeti. Sem pa zelo pazila, da nisem jedla samo sadja in zelenjave, temvec tudi veliko oresckov, ki nadomestijo B12, ki je nujno potreben. Nisem jemala nobenih vitaminskih pripravkov. Mogoce bi bilo dobro, da bi jih. Sicer pa B12 skrbi za dobro presnovo. In to je trajalo skoraj eno leto. Moz me je kregal, da sem nora in kaj se grem. Pote ko je videl, kako se pocutim, da me glava ne boli, da nimam oteklih nog, da nisem utrujena, da naredim to, pa se to, pa se to......se je pac sprijaznil s tem. Za druzino sem kuhala tako, zase pa tako. Na koncu se je dogajalo to, da so mi otroci pojedli solato, presneto. Veliko domacega paradiznika, kumarice, paprika, cebula, cesen, obvezen avokado in limona namesto kisa in indijski orescki. Jaz sem uporabljala slane. Ko sem to zmesala, malo pustila in so se okusi premesali, ma pojes prste z vsebino vred. In to so pogruntali tudi moji otroci. Med poletjem sem pojedla tudi do 5 kg lubenice na dan in seveda skoraj nic drugega. Sama voda. Z vodo pa ti odteka iz telesa tudi kalij in druge pomembne snovi. Shujsala sem sicer piclih 7 kg, ker sem si hrano prilagodila svojemu telesu. Po nasvetu knjige naj bi clovek pojedel 1,5 kg zelenjave in sadja na dan. Poleti sem bila zejna in lubenica mi je zelo pasala. Zakaj pa ne bi jedla toliko kolikor mi pase. In kar je bilo najbolj poglavitno, nikoli nisem bila lacna. Jedla sem kolikor sem hotela, pocutila sem se odlicno in nikoli nisem bila lacna. Super ne, do tistega dne ko mi je postalo slabo, energija mi je upadla, zajelo me je brezvolje in grozna utrujenost. Posledica slabokrvnosti, premalo zeleza. Vsebnost B12 si nisem dala pogledati, sem se pa vrnila nazaj na star nacin prehranjevanja. Sedaj jem veliko zelenjave, mlecnih in mocnatih jedi, malo mesa, vitaminske pripravke in tudi B12, ki pa mi ne naredi dobro. Po njem mi je slabo in vrti se mi. Kri se mi pocasi popravlja, pocutim se pa na splosno slabo. Tokrat se polotim presnega prehranjevanja malo drugace. Definitivno grem nazaj, vendar pocasi in z vitaminskimi pripravki in goro zeleza. In kri si bom dala sproti preverjati. Pred dvema ali tremi meseci je bil na Tedniku prispevek o presnojedcih. Vsi so bili zanimivi in eden z zelo podobnimi izkusnjami kot so bile moje, le, da je vztrajal tri leta. Ena gospa pa ze 10 let. Sigurno je tak nacin prehranjevanja bolj zdrav in brez vseh tistih barvil, konzervansov, aditivov.....Tisti, res ortodoksni sadjejedci pa s svojega vrta dobijo prav vse kar potrebujejo za prezivetje. Posadijo oreh, jablane, hruske, slive......in na vrtu zelenjavo. Energije za predelavo zivil pa itak ne potrebujejo. Mascobo, ki jo telo le potrebuje pridobijo iz oresckov. Toliko na kratko. Ali morda premisljujes o takem nacinu prehranjevanja? Ljubica Krzisnik

neznan uporabnik

7. jul 2002 6:10

Ni kaj;zanimiv forum. Sem sveže pečen član tega portala, sem pa me je zaneslo po naključju, ko sem iskal informacije o vodnih filtrih. Se strinjam z balti, da je od prve do zadnje strani zanimivo branje . Obenem jo sprašujem, kako je lahko prišlo do pomanjkanja železa navkljub obilici zelenjave. Sicer se tudi navdušujem za presno prehrano vendar zaenkrat jem le brezmesno hrano. Nataši, ki je odprla temo pa: le tako naprej! Prav imaš glede prehrane v prejšnjih časih. Zanimivo je tudi kakšno pisano debato si sprožila z nedolžnim vprašanjem o vegetarijanski prehrani. Sam ne jem mesa dve leti. Občasno jem ribe, redno pa mlečne izdelke. Počutim se OK in bi se, prepričan sem še bolje ob presni hrani. Vsem članom lep pozdrav od novinca. Andrej NAM

neznan uporabnik

22. okt 2002 12:53

ZŽivjo! Po parih mesecih se spet malo oglašam, moram nekaj vprašat. Zadnje čase me grize vprašanje kaj je s temi dodatki v vegetarijanskih živilih. Da povem primer: zadnje čase je po TV reklama za Knorr (ups, mogoče Maggi) juhe - za vegetarijanske navdušence. Ko sem malo pogledala sestavo, je tam polno nekih nedefiniranih snovi (beljakovinski ekstarkt, kar nekaj E-jev...). Sem malo skeptična, da niso bile te snovi nekoč delček nekega bitja. Hm! Prosim, ne me zatreti v smislu, da sem malenkostna ali da mi ne bo nič v riti ostalo, kot pravijo; gre za princip!!! Če že prodajajo nekaj kot hrano za vegetarijance... Kaj mislite o tem? Nataška P.S. Glede na izkušnje naj poudarim, da je vprašanje namenjeno vegetarijancem, njihovim simpatizerjem in tistim ki nas še kar nekako prenašate, ne pa raznim Tinam G., ki bi nas rade spreobrnile! tasha-g

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

22. okt 2002 14:50

Morda je pa pripravek res rastlinskega izvora, npr. proteinski ekstrakti so lahko iz soje, E-ji pa tudi niso vsi po vrsti zivalski.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

23. okt 2002 7:30

to je res, ampak zelo veliko E-jev je živalskega izvora in sicer iz živalskih kož,kosti,celo oči in dlak in še marsikaj...tudi razna barvila so živalskega izvora, npr. rdeča barva iz nekih posebnik eksotičnih hroščev itd.... lahko ti napišem, da so zelo nevarni dodatki E-ji naslendnji:102-110-120-124....zdravju škodljivi pa tile:220-221-224-232......prebavne motnje:338-339-340-341-450-461-463-465-466-407(npr. v pakiranih sladoledih) kožna obolenja:230-231-232-233.... uničuje vitamin B12, ji je za vegetarijance zelo pomemben je E200..... NASLEDNJI POVZROČAJO RAKASTA OBOLENJA:131-142-210-211-213-214-215-216-217-239...zelo strupen je E 123 in je npr. v Ameriki prepovedan... če na izdelku piše, da živilo vsebuje ASPARTAM predvsem so to živila LIGHT-brez sladkorja npr. ORBIT,STIMOROL in celo otroški PEZZ bonboni......torej ne gre samo zato, ali so ti E-ji živalskega izvora, so tudi zelo škodljivi in pri nas proizvajalci veselo dodajo kot zaščito v živila.....Kolinska v vse juhe, omake, pudinge itd....... kaj pa ljudje vedo, kaj je E ta pa ta.....nič, če pa bi proizvajalec na veliko napisal: V NAŠEM IZDELKU JE NARAVNO BARVILO IZ XY HROŠČEV , ali pa: V NAŠEM ŽIVILU JE NARAVNI KONZERVANS PRIDOBLJEN IZ PRAŠIČJE DLAKE....potem pa bi ljudje to vedeli in bi, ali NE BI kupovali takšnih svinjarij......no morda pa bo kdaj tako pisalo..... Herman Teron

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

23. okt 2002 16:12

Herman, oprosti, ampak mislim da si kljub vsemu malo zgresil temo. Kot sem jaz razumela vprasanje ni bilo ce in koliko so aditivi skodljivi, ampak preprosto ali se v izdelkih ki so namenjeni vegetarijancem res nahajajo samo substance rastlinskega porekla. Navajena sem ze, da na vprasanja kaj je pes dobim dvostransko razpravo o koristnosti macke kot domace zivali, in tu ni seveda nic drugace. Izkoristil si pac priloznost, ki se cedalje redkeje pojavlja na tem forumu. Mene osebno vsi ti dodatki ne motijo. Ce si pricakoval gnus ob misli na strte hroscke, te moram razocarati. Kot si omenil se tudi barvilo lahko izolira iz zivali, kljub temu pa v svojem prispevku Tashi-G nisi povedal katero barvilo to je, tako da bi se mu lahko izognila. Ampak saj se mu bo vseeno, ker je zelo nevarno. Bolj kot dodatki v prehrani, me motijo razno razni seznami, polni stevilk (seveda nepopolni, z napakami in brez vira informacij), kjer tisti ki jih poda pricakuje da bo vesoljni svet padel v histerijo od navdusenja in verjel vanje tako kot v brezmadezno spocetje. Pri "kancerogenih" spojinah se zelo hitro izgubi besedica "morda povzroča" ali pa "poveca moznost nastanka rakavih obolenj" in podobno. Te substance so vecinoma testirane samo na zivalih (podganah), predstavljene pa so, kot da so zaradi njih bolnisnice polne bolnikov. Na teh seznamih so pogosto med zelo nevarnimi in kancerogenimi spojinami uvrscene substance, ki pri obcutljivih ljudeh povzrocajo alergijo (ne pa rak!), med laiki pa paniko. Naslednja zanimivost (vsaj zame je) da se v multivitaminskih pripravkih nahajata E200 in vitamin B12 skupaj, glede na to da E200 ta vitamin unicuje. Ali ga res? Mislim da je dobro da vemo kaj vse se nahaja v hrani in etikete sem brala se predno je to postalo moderno, zato ker me je zanimalo kaj jem. Ampak slabi seznami naredijo vec skode kot koristi. Saj poznate zgodbico o fantku, ki je klical na pomoc...... LP, R.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. okt 2002 17:32

Ojej! Sem kar"frišna" članica KulSlo, pa malo potujem sem in tja po forumu. Tale tema se mi je zazdela zanimiva, čeprav je debata od začetka kar ostra. Me pa nekaj zanima. Mc maya, na primer, razlaga, da ne je mesa, v isti sapi pa trdi, da je pa ribe in ostale morske sadeže. A to ni meso? Se v kulinariki to tretira drugače? Simonka pa že tri mesece ne je mesa, včasih pa kakšen pršut, pa se počuti odlično? Iz tega vsaj delno sklepam, da meso pa mogoče le ni krivo za naše slabo počutje!? LPC

Vesna5  

član od: 5.11.2001

sporočila: 36

24. okt 2002 8:22

Bravo Rebecca:)

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

24. okt 2002 8:27

REBECCA, a ti mogoče delaš v kakšni KOLINSKI kjer v vsak izdelek nabutajo vse polno E-jev????? Praviš,da si ti drugače razumela vprašanje....narobe si ga razumela, namreč vprašanje je bilo, ali so vsi ti dodatki morda živalskega izvora in jaz sem povedal DA SO in dodal, da so seveda tudi sicer škodljivi, kar je resnica......upam, da je ta forum svoboden in da človek lahko odgovori na vprašanje in odgovor še dopolni, če se mu zdi to smiselno...namreč nekateri ljudje iz zdarvstvenih razlogov ne smejo uživati živil živalskega razloga, zaradi alergij npr. in še zaradi drugih razlogov in kako naj ljudje vedo, da v neki KNOR ZELENJAVNI JUHI sodeluje tudi aditiv E-ta in ta ki je pridobljen iz prašičje kože....ali je to pošteno, te vprašam.....NE NI POŠTENO......proizvajalec naj napiše npr. zelenjavna juha.....sestavine: zelenjava,prašičja koža, itd..... ELAPHUS,nekateri ljudje ne jedo mesa-kopenskih živali, ki so težko prebavljive, jedo pa morske živali, ki so zelo lahko prebavljive in se torej ne zadržujejo dolgo časa v naših prebavilih in se zaradi tega v naš želodec ne "izliva" zelo veliko želodčnih kislin za razgradnjo, kot je to primer pri npr, govejem mesu.... tak način prehrane ne obremenjuje zelo želodčne sluznice......saj nam tudi zdravnik kadar smo bolni svetuje, naj uživamo kaj lahkega-torej kakšno ribico...... Herman Teron

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti