Jadranje

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

tema odprta - 29. sep 2006 16:21 | ogledi: 2.850 | odgovori: 14

Pozdravljene!

Obeta se mi jadranje vzdolž jadrana. Jupiiiiiiiiiii!!!! Končno bom tudi sama letos videla morje! Zanima me, če imate kak dober predlog, kje se ustaviti, kaj pogledati, kje kaj dobrega pojesti... Hvala za vse predloge in ideje!

Tamči

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. sep 2006 17:58

Tamči, a veš ti, koliko dobrih gostiln, zalivčkov, uval, plaž in podobnega je vzdolž že tako in tako nemogoče razvejane hrvaške obale??? Koliko časa in kje boste jadrali bi bila uporabna informacija za tiste, ki ti lahko kaj povemo o tem, kje se splača ustaviti in zakaj (mi sicer ne jadramo, smo bolj za gliser, ampak pota ob obali so si pa podobnna). Predvsem pa - kje štartate? Sicer pa boste na jadrnici imeli skiperja, ki bo verjetno lahko kaj svetoval. Uporabna reč za jadralce sta Peljar po severnem in južnem Jadranu, tam imaš noter vse - od imen posameznih uval in marin, kje je kakšen veter, na kaj je treba pazit, v kateri uvali sidrat v jugu in kje ob burji, kje so bencinske črpalke, kaj dobiš v posamezni vasici (trgovina, telefon, ribarnica, zdravnik), tudi opisi dobrih gostiln so v obeh peljarih..Pa tudi Gustoza đita je dobrodošel vodič po najboljših koonobah in restavracijah od Rovinja do Zatona...z vsemi otoki vred, jasni. Še posamične plaže so opisane, pa polno slikic je za povrh teh obeh peljarih Takole na pamet pa: Dugi otok - Telaščica (so dobra sidrišča, mirne uvale za spanje), ko zjutraj zapluješ iz Telaščice si že Kornatih. Ti so tako zgodba zase, le pri gostilnah je treba pazit, ker nekateri "odirajo", da boli in boli, drugi zopet so tisto ta pravo... Šibenik, Skradinski buk, to je proti izlivu Krke...vredno ogleda Brač, Korčula, Hvar, Vis, Lastovo, Biševo - otoki, ki jih noben jadralec ne sme zaobiti, vsak, ki je na morju, bodisi jadralec bodi tisti, ki mu je ljubši čoln ali jahta, paima svoje mnenje, katera plaža ali zalivček je lepši, o gostilnah pa velja enako. Po moje - kamorkoli boste šli, je lepo. Pomembno je, s kom si, in toliko, kam greš in kje se ustaviš. Vendelina jr, na plano!!! Mamamia mamamia

Nežinka  

član od: 19.7.2006

sporočila: 191

29. sep 2006 19:07

Tamči, jaz pa ravno nazaj . Spomladi in jeseni imamo klubsko regato, ki traja 3 dni, pa vedno potegnemo na cel teden, če s 4 dnevi uživanja. Povej, kje štartate in s kakšno jadrnico/ekipo, pa ti bom probala kak namig dati - mi sicer kuhamo sami in se poskušamo držat stran od "sveta" kolikor se le da! Mamamia - Talaščica je lepa, a letos so nam jo globoko "usrali" njihovi "čuvaji". Neži If they don"t have chocolate in heaven, I"m not going!

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

30. sep 2006 11:14

Pozdravljene!Hvala draga moja Mamamia in Nežinka! Se vidi, da sem blont in da dajem nepopolne informacije. Res pa je, da grem prvič v življenju jadrat in nimam pojma, kaj naj pričakujem, kaj naj vzamem s seboj... Štartamo iz kraja, katerega ime sem pozabila, je pa blizu Šibenika. Skiperja imamo, ja, sem šele 3 dni nazaj zvedla, kaj to sploh je oz. kdo (lahko bi bilo tudi kaj za pojest kar se mene tiče ). Nato nas bo skiper peljal na Pelješac, kjer pozna nekoga, ki nam bo pripravil ta prave ribe, potem pa sledi pot skozi Kornate. Mogoče se bomo ustavili na Murterju, ne vem... Mamamia, to so naslovi knjig, ki si mi jih predlagala? Hvala! Cmoka! Tamči

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

1. okt 2006 10:33

No, če se katera bolj izklušena jadralka spomni še česa uporabnega, kak dober nasvet bi mi prav prišel, ker nimam pojma o tem. Hvala! Tamči

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

1. okt 2006 11:35

Peljar je "knjiga", ja. Skoraj zagotovo bo na barki, lahko pa si vnaprej malo pogledas. Na Telascici lupijo kot nori. Se spomnim, da smo pred dvema letoma za vino placali toliko, da smo se skoraj zjokali. Se pa tja velikokrat pripeljejo ribiske barke, ki ponujajo cisto svezi ulov skampov, navadno pa imajo se goro "odpadkov", kjer si lahko popolnoma zastonj naberes male sipice, itd. Kar se tice hrane na jadranju, so pri nas najveckrat peli spageti. Najbolje je, da se vnaprej ve, kdo bo kuhal in potem si vnaprej pripravis jedilnik in vzames to, kar rabis. Ce boste jedli zunaj, pa navadno skiperji poznajo vse skrite koticke in dobre konobe po otokih, le za cene malo povprasajte v naprej, da ne bo presenecenj! Na barki so vsaj pri nas bile vedno zelo dobrodosle tudi juhe v vreckah, sploh v jesenskih dnevih, ko zna tudi malo zahladiti. Napisi malo bolj konkretno, kaj natancno bi te se zanimalo, pa ti bomo odgovorili! fresh

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

1. okt 2006 13:35

Hvala Fresh! Ja, zanima me, kaj za vraga naj imam za obleč zraven... Kopalke ne pridejo v poštev, žal. Hm, glede hrane še ne vem, najbrž bomo malo sami kuhali, malo pa šli preizkusit tradicionalne krajevne variante - vsi smo namreč nori na domače specialitete, ki ti jih pripravijo tamkajšnji ljudje. Tamči

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

1. okt 2006 17:59

No, pa po vrsti. Ko grejo ljudje prvic na jadranje, imajo po navadi s seboj ogromno potovalko, polno oblek za vse mogoce priloznosti. Ko pa si bil ze nekajkrat na barki ugotovis, da ne rabis nic. Priporocam ti trenirko, za vsak dan svezo majico z dolgimi in kratkimi rokavi, ene kratke hlace, perilo in nogavice, termo flis in obvezno tudi jakno, ki je veter ne prepiha! Najbrz boste sicer imeli dobro vreme, vseeno pa moras v tem letnem casu imeti dovolj toplih oblacil. Danes imajo jadrnice skorajda brez izjeme webasto gretje, tako da ni bojazni, da bi te ponoci zeblo. Planiraj tako, da bos imela cez dan kratke hlace in majico, ko boste razprli jadra bos cez to najbrz se kaj navlekla (recimo jakno), ko pa se bo malo ohladilo, pa bos smuknila v trenirko, termo flis in jakno. Za vsak slucaj lahko vtaknes v potovalko se kapo ali pa kaksno fino ruto, ki si jo po piratsko zavezes! Samo ne pretiravaj z obleko, ker bos videla, da pravzaprav ne rabis nic (poleti dobesedno samo kopalke, pa se to odvisno od druzbe, par majic, kratke hlace in en topli komplet za vsak slucaj). Od kozmetike rabis scetko, zobno pasto, kremo za obraz in gel za tusiranje. Jaz nikoli ne vzamem s seboj nicesar drugega razen nastetega in poleti se sunblock (aja, pa labelo). Posteljnina je na barki, tako, da tega ne rabis. Kar se tice hrane, pa se usedite in zmenite, kolikokrat boste jedli zunaj in kolikokrat doma. Hladilniki niso najbolj veliki, zato so za zajtrk zakon pastete, nutele, konzervice, itd., ki so lahko pospravljene v omarah. Za vmes ali za pogreti zvecer so zakon juhice, drugace pa kot ze receno testenine na tisoc in en nacin. Mi smo sicer varili na barki ze vse zivo, ampak se vedno pa mi ni boljsega obcutka kot po prejadranem dnevu sedeti s kroznikom spagetov. fresh

strukelck  

član od: 2.12.2002

sporočila: 91

1. okt 2006 18:53

tamči! Če te pot zanese povsem na jug Jadrana, potem zares toplo priporočam obisk Mljeta. Pravljica..., moj letošnji dopust je nepozaben! LP strukelck

anazus  

član od: 4.1.2002

sporočila: 154

1. okt 2006 19:37

Še nekaj! Vzemi s seboj tablete proti slabosti. Te ne strašim, ampak za vsak slučaj! Bolje, da neporabljene prineseš nazaj, kot pa da jih v danem trenutku nimaš. Sploh ker greš prvič jadrat in še ne veš verjetno, če ti bo kaj slabo. LP Suzana

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

1. okt 2006 19:38

Hvala! Uf, ob vseh teh tako dobrih nasvetih ni vrag, da se ne bi sproščeno podala v povsem novo avanturo! Še čposebej hvala tebi, Fresh, ker si me še posebej opomnila na potrebna oblačila. Imam namreč nenehen problem preden kam odpotujem, ker si vedno, ampak res vedno vzamem s sabo PREVEČ obleke. Mimogrede za bolj nazorno sliko: ko smo šli na maturantski izlet, sem bila tako vsa vzhičena in na trnih, da sem 100 na uro razmišljlala, kaj vse moram imeti s sabo - predvsem zvečer (razne oblekce pa kakšne sandalčke...).. In veste, kaj sem pozabila doma? Na Santoriniju naslednje jutro, ko smo šli na zajtrk in je blo fajn, da si čimbolj komot, brskam po potovalki in nikjer, ampak res nikjer (razen doma v omari, seveda) ni bilo kratkih hlač. Niti ene same kratke hlače nisem imela poleg. :( Potem sem si pa sposojala od sošolk. Vidite zdaj, da res potrebujem tovrstne nasvete, ker sem na trenutke tako raztresena, da je kar joj. Tamči

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti