Drži/ne drži

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

tema odprta - 28. sep 2006 9:22 | ogledi: 8.232 | odgovori: 22

Jesen je tu in z njo spravilo pridelkov. Nekje sem prebrala, da se jabolk in krompirja ne sme skladiščiti v istem prostoru. A to drži in zakaj je tako?

Dolores

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. sep 2006 9:36

To sem slišala tudi jaz, ali je res ali ne ne vem. Drži pa, da so se nam jabolčka vedno hitro zgubala, ko smo jih imeli v istem prostoru kot krompir. Odkar jih imamo ločeno, tega problema ni. Mamamia mamamia

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

28. sep 2006 9:37

Drži. Zato ker jabolka povzamejo okus od krompirja. Mi imamo sicer skupaj, ker nimamo toliko prostora, samo pazimo, da sta vsak na svojem koncu prostora. Teka

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

28. sep 2006 9:39

Drži, da jabolka pospešujejo kaljenje gomoljev krompirja. Do tega pride zaradi rastlinskega hormona etilena, ki se sprošča iz jabolk. Etilen povzroča prekinitev dormance, rast korenin, poganjkov in njihovo diferenciacijo, odpadanje listov in plodov, odpiranje cvetov in zorenje sadežev. Podobna kombinacija so tudi jabolka in paradižnik (če imate bolj zelen paradižnik, ga shranite z nekaj jabolki in zorenje bi naj bilo hitrejše), zaradi etilena tudi ne transportirajo banan in agrumov v istih kontejnerjih. Naj kot zanimivost napišem še to, da so o funkciji etilena kot rastlinskega hormona začeli ugotavljati enkrat v 19. stoletju, ko so naredili ulično razsvetljano na etilen in je zaradi puščanja plina okoliško drevje takoj izgubilo listje. Za zorenje sadežev pa so etilen uporabljali tudi starodavni Egipčani za fige in Kitajci za hruške. piščanec

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

28. sep 2006 10:04

Piščanec vas je dobro informirala, res drži, jabolka bi naj bila v svojem prostoru, če je to le mogoče (prostorska stiska). Mi še imamo staro,velbano klet (na tleh še zemlja), jabolka mi ostanejo do junija, le da jih je treba vsake toliko časa prebirati - odstraniti nagnita. Tudi krompirjeve cime pozimi 2x očistim in imam zelo lep krompir tja do novega. LP! Galja

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

28. sep 2006 11:19

Torej bo treba razmisliti sedaj, ko je še čas in ločiti krompir od jabolk. Ja, pa tale informacija o zorenju paradižnika je prišla ravno pravi čas. Hvala punce. Sem bolj začetniški kmetovalec. Lp Dolores

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

28. sep 2006 11:35

Ja, piščanec, res je tako. Zato damo v bližino rože, ki noče in noče odpreti popkov, košaro jabolk. Ali pa jih damo v isto košaro kot kot kamen trde breskve (kupljene breskve, naktarine so namreč trde kot k men, če ni sezona), in le -te so kmalu mehke..... Lep pozdravček, S.

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

28. sep 2006 12:10

Glej, glej, človek se uči vse življenje! Mi smo jabolka vedno shranjevali drugje kot krompir, pa nihče ni več vedel zakaj. Prijazen pozdrav! Boris booris

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

28. sep 2006 12:32

Človek se vedno kaj novega nauči. Tole za krompir in jabolka sem vedela,nisem pa vedela za jabolka in rože. Hvala LP Miha-ela miha-ela

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. sep 2006 12:33

Ko smo že pri shranjevanju - podučili so me tudi, da je treba banane vedno hranit ločeno od drugega sadja, ker bolj dolgo držijo. Sem poskusila - imam tako mrežo za sadje na lesenem stojalu, in dam banane v to mrežo,ostalo sadje pa je v veliki skledi - in se je obneslo. Veliko dalj časa mine, da se začno mehčati oziroma da dobijo tisto rjavo barvo. Mamamia mamamia

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

28. sep 2006 12:38

Ups, mamamia, takoj moram ločiti banane od jabolk! Sem se že spraševala, zakaj so tako hitro (pre)zrele. Kmalu bo sezona kakijev - tudi ti se mehčajo skupaj z jabolki. jankica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti