Paradižnikova mezga-ozimnica

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

tema odprta - 26. sep 2006 22:30 | ogledi: 39.911 | odgovori: 12

Sem malo pregledovala recepte, pa nisem zasledila recepta za paradižnikovo mezgo.

Pluska še vedno nimam. Zato prosim za pomoč. Ima mogoče kdo recept, ker ajavarja ne bom več kuhala letos, ga imamo za kaka 3 leta..

Hvala

juhica

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

26. sep 2006 22:35

Pred časom sem si shranila tole: KETCHUP MAMAMIA 6 kg zrelega paradižnika, tri kg rdeče paprike, podolgovate, dve veliki čebuli, šopek zelenega peteršilja, dva vejici zelenega dela zelene in žličko mletega popra ter 1 dl olja, sol in sladkor po okusu. Paradižnik, papriko in čebulo očistiš in narežeš na kose, daš vse skupaj kuhat in ko zavre, kuhaš pol ure, potem pustiš, da se ohladi. Potem spasiraš. Olje daš v posodo, vanjo položiš spasirano maso in kuhaš na zmernem ognju do želene gostote. Masa ne sme močno vreti, po malem naj brbota. Vmes nenehno mešaš. Preden končaš s kuhanjem, soliš in sladkaš, dodaš poper in sesekljan peteršilj ter zeleno. Medve z mamo to maso kuhljava vsaj dve uri, da večina tekočine izpari in da je kečap gost, a še vedno tekoč, da lepo steče iz steklenice s širokim vratom. Iz te mase nastanejo okoli trije litri kečapa. Še vroče naliješ v stekleničke in jih takoj zapreš. Mi steklenice potem pustimo pd kakšno koco, da se ohladijo, potem pa z njimi na poličko v mamino shrambo. Moja mama je še tista starega kova: v kleti ima shrambo in na poličkah male steklenice marmelad (maline, robide, ribez, jagode, marelice, kutine), pa sokeci (ribez, maline, hruške, marelice, slive), kompoti (mešan iz sliv in breskev, pa hruškov), orehi z lastnega drevesa, lešniki z lesk ob hiši, pa kisle kumarice, paprika z gorčico, mešana solata, v slanici vložena zelenjava. Kar nostalgija me zgrabi, ko vse to vidim.... Upam, da ti bo v pomoč. Če najdem pa še mezgo, ti javim. jasna

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

27. sep 2006 7:27

Sem poslala recept za šalšo - to je paradižnikova mezga (po celinsko slovenskem jeziku). Upam, da bo kmalu objavljen. Priložila sem tudi slikce. Če se ti ne mudi počakaj na objavo. Ana

alenka5  

član od: 24.2.2006

sporočila: 196

27. sep 2006 9:44

Paradižnikovo mezgo kuham čisto enostavno. Zrel paradižnik operem, obrežem (običajno kuham mezgo iz paradižnika, ki je tu pa tam že malo rjav oz. načet), narežem na večje kose in dam kuhat. Ko se razkuha, vse skupaj spasiram in kuham dalje, da povre kar nekaj tekočine. Hranim ga v jogurtovih lončkih v skrinji. Uporabjam pri kuhi golaža, omak za testenine, segedin ...; Verjetno bi se držal tudi v steklenih kozarčkih, seveda nadevan vroč in dobro zaprt pa v kleti. lep pozdrav, Alenka alenka5

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

27. sep 2006 10:07

Očiščen paradižnik, čebulo, česen -zrežemo na večje kose - dodamo, baziliko, sol, poper, sladkor -skuhamo. Ohladimo, dodamo olivno olje in zmešamo z paličnim mešalnikom ali v multipraktiku in shranimo v manjše kozarčke. Krasna omaka za testenine, riž, pico, čufte,ipd... Pozdrav, antonija

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

27. sep 2006 11:20

Juhica 101, danes imaš objavljen recept - poglej pod nove recepte, desno zgoraj. Galja

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

27. sep 2006 16:22

Muchos gracias. Kako leto ni paradižnika, potem drugo spet paprike. No letos je paradižnika zelo veliko, paprike pa ne. Tako da ga grem zdaj še pobrat (upam, da zadnjo rundo) ta rdečega. Potem ostane samo še zelen, ki pa bo po vsej verjetnosti ostal prepuščen lastni usodi. Obilo užitkov pri spravljanju ozimnice in še enkrat hvala... LP juhica

gaanko  

član od: 17.8.2009

sporočila: 1

8. sep 2009 7:19

Jaz zrele paradižnike operem , narežem na kose in kuham pribljižno pol ure. Pustim čez noč, da se usede voda , ki jo zjutraj odlijem potem dodam česen, čebulo, baziliko , ko dobro prevre, solim in spasiram na multipraktik. Še enkrat prevrem in vroče pospravim v kozarce. gaanko

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

8. sep 2009 9:05

Tudi zelen paradižnik lahko vložiš kot kumare. Je zelo dober.

Paradižnikovo mezgo pa delam tako. Zrel paradižnik obrežem in narežem na večje kose. kuham ga kako uro do dve. Nato ga čez noč pustim in na drugi dan spasiram, kuham še kako uro ali več, odvisno kako gostega želim. Vročega nalijem v steklenice, dobro zaprem in pustim do naslednjega dne v koci. Tak paradižnik mi stoji tudi dalj časa. Ravno letos je na našem koncu bolj malo paradižnika in veliko paprike. Menda zaradi dežja. Tako še uporabljam lanskega, ker ga je bilo ogromno.

Kyara

alpska roža  

član od: 9.10.2008

sporočila: 253

9. sep 2009 15:33

Tudi jaz pri paradižniku ne kompliciram preveč. Zrežem na debelejše kocke, dam v veliko posodo in prekuham, da spusti vodo, zmiksam s paličnim mešalnikom, dodam sol in sladkor po okusu, še malo prevrem, do željene gostote. nalijem v kozarce, zaprem in obrnem na pokrov (na glavo) ter pokrijem, da se čez noč ohladijo. Zelo uporabno za tako imenovani moj sataraš, vendar le paradižnikova mezga + umešana jajca + sol+poper (se je s kruhom), pa za omakce za sarme ali filane paprike ali za bologneze omako, pa tudi za omako za pico. alpska roža

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti