Mrtvaška trobenta

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

27. sep 2006 9:02

A da daje je bolj gobji okus od jurčka? Zanimivo. Enkrat sem se imela priliko pogovarjati s tajnico ljubljanskega gobarskega društva in je rekla, da je jurček po kvaliteti šele tam okrog 50. mesta. Pa tako lep je. Se mi zdi, da je samo še rdeča mušnica lepša. Hvala vsem skupaj za vzpodbudne informacije. Bomo jedli bolj začinjeno in - če bom še pisala tu gori, tudi preživeli. Lp Dolores

bbgg  

član od: 6.1.2003

sporočila: 24

27. sep 2006 9:27

Črne trobente bodo šele pričele rasti, saj imajo zelo rade mrzle poznojesenske dneve. So pa tudi zelo tradiciji naklonjene in redno rasejo na istih mestih. Glede na vreme jih ne pričkujem prej kot čez dva tedna, mogoče še kasneje. bbgg

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

27. sep 2006 9:40

Ne se sekirat, moje trobente so lanske. Lp Dolores

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

27. sep 2006 13:16

Črne trobente so v Prekmurju letos že rastle, sicer še ne v običajnih količinah, zdaj pa zglada, da je presuho. Kot sem že enkrat na tem forumu zapisal, zelo izboljša smetanovo krompirjevo juho, le barva juhe bi bila za nekatere moteča. lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. sep 2010 19:32

Včeraj sem nabrala prve letošnje mrtvaške trobente. Bolj za vzorec, očitno se bodo počasi začele.

rimljanka

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

13. sep 2010 21:56

Rimljanka, vidim, da si odprla staro temo. Moram potarnati. Dve bogati rastišči črnih trobent so mi uničili gozdarji. Sekajo vsevprek, ne pospravljajo za sabo, poseke se zaraščajo v neprehodne gošče. Črna trobenta ne raste povsod, nekako moraš vedeti zanjo in potem jih lahko nabereš pol košarice na rastišču velikosti ene rjuhe. Letos jih še nisem našel. LP booris

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

14. sep 2010 1:05

Vlado , zakaj bi bila barva moteča , a potemni juho ? Doslej teh gob nisem nabirala , sem pa res že velikokrat slišala, da zelo izboljšajo okus in vonj gobjih jedi .Baje jih je najbolje posušit in zmlet v prah . Kako pa naj potem ta prah hranim ; v skrinji , v dobro zaprti posodi ali na hladnem v papirnati vrečki , kot zelišča ? L p manca51

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

14. sep 2010 9:27

Krompirjeva juha s smetano je skoraj bele barve, črne trobente pa juho pač obarvajo oz. precej potemnijo. Svežo črno trobento uporabljam v kombinaciji z drugimi gobami, posušeno pa samo. Posušene gobe je najvarneje imeti shranjene v zamrzovalniku, ne splesnivijo in ni nevarnosti za nepovabljene goste. Ker je gobji prah čisto suh, ga lahko hraniš tudi v plastičnih oz. steklenih posodah. lp Vlado

neznan uporabnik

14. sep 2010 14:32

iz svežih gob sem pred leti, ko sem se prvič srečala z mrtvaškimi trobentami, spekla nekaj kakor musako. Krompir, trobente.., čebula(?),...peteršilj...smetana...

Iščem ta recept, objavljen je bil (40 let nazaj) menda v jani ali nekaj podobnega..

Saj sem poskusila narediti po spominu, a to ni bilo to.

Stric Gugl me ni zadovoljil.

pomoč?

japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. okt 2010 21:18

Danes je bila bera bogata, no, lahko bi jih nabrala poln koš, pa sem jih le eno košaro. Ostalo naj ostane v naravi.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti