Likerji

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

30. jun 2006 19:51

prijateljica Primorka (oziroma njen oče) ga dela tako, da v steklenico z žganjem vtakne par vejic žajbljevih cvetov čez čas v to doda prekuhan sladkor, ampak meni je všeč tudi brez. Ta pijača garantirano pomaga pri začetkih vnetega žrela. Je pa tudi dobra, navsezadnje. Lisa

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. jun 2006 20:16

Meni je zelo dober slediči žajbljev liker oziroma žganje: 1 l dobrega žganja, 60 žajbljevih lističev (suhi so še bolj aromatični), 1/2 žličke kumine, 1/žličke janeža, 2 žlici sladkorja. To se postavi za 30 dni v temen prostor. Občasno se pretrese. mimika

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

5. jul 2006 12:30

Pozdravljene izdelovalke domačih likerjev in pijačk v šnopčku! Nisem uspel vsega prebrati, kar ste o likerjih napisale. Zanima me še enkrat začetni postopek. Plast osnovnih stvari za liker, plast slatkorja in tako dalje vem. Da mora biti vse čisto in neoporečno tudi. Koliko časa pa se te stvari potem pacajo na soncu (višnje, črešnje, borovnice, orehi itd)Ali se to v kozarcu zapre s pokrovom (DIHT) ali samo pokrije in ali pri tej stvari ne pride do skisanja ali alkoholnega vretja. LP Matjač

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. jul 2006 15:55

Orehe se lahko pusti kar dolgo - tudi mesec dni. Za ostalo je običajno 2 tedna dovolj. Ker je sladkor tudi konzervans (in je tu v velikih količinah), se zadeva ne pokvari. Je pa res, da na ta način v vsakem primeru dobiš zelo sladek rezultat. Zato je veliko receptov, ko sadje daš v alkohol (spet konzervans) in sladkor raje dodaš kasneje, v obliki sladkornega sirupa. Poleg tega je nežno sadje - jagode, maline, pa tudi marelice bolje imeti "v paci" v temnem prostoru, da liker obdrži lepo barvo. Vsekakor se ti stvar ne bo pokvarila v sladkorju, če ne boš "pameten" in poskušal varčevati pri sladkorju. liker itak ni zdrava zadeva in je torej vseeno, če jo narediš škodljivo v celoti. Lisa

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. jul 2006 16:06

Orehi bi naj stali na soncu do začetka septembra oziroma do konca poletja. Ni nujno, da je liker zelo sladek, da se ne pokvari. Žganje je samo po sebi dober konzervans, tako da je tozadevna vloga sladkorja manj pomembna. Vse kar namočiš, mora biti dobro zaprto. Če imaš velike kozarce in jih zapreš s polivinilom in elastiko, potem pazi, ker elastika na soncu zelo hitro preperi. In potem se alkohol "razdiša". mimika

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

6. jul 2006 5:34

Mimika ,praviš ,da mora biti vse dobro zaprto -torej steklenica dobro zaprta -, jaz steklenico nikoli do konca ne zašraufam ,ker mi je enkrat na soncu steklenico razneslo in si potem lahko misliš ,v kakšenem stanju je bil balkon .... Marta

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

6. jul 2006 6:22

O prekmurka, si raje ne predstavljam Lep dan in veliko se smejte

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

6. jul 2006 7:20

Čao, pri nas delamo celo vrsto likerjev, ker imamo žganje doma, pa ga je treba nekako porabiti: medeno in orehovec sta itak vedno na zalogi, letos sem naredila že tri vrste limonc (ene z žajbljem in medom, iz baze), pa liker tete Pehte (iz baze), iz smrekovih vršičkov, sedaj se dela višnjev in borovničev, pa sladke borovničke z vinom, iz bezgovih jagod, pomarančni, slivov, pa liker iz žajblja, kumine in rutice, potem pa še žganje z grozdjem, vinsko rutico, pelinom za bolj "gajstne".... skratka z vsem sadjem in zelišči, kar pride pod roko in kar se mi zdi ali sliši dobro. Sem zgleda tole mal po stari mami podedovala, ona tudi namaka vse po vrsti, kar najde. Smo že kar "slavne" po tem: pridejo obiski naokoli, ali pa kak sosed, pa kar rečejo "ali imaš kaj proti tem in onem...?" Delala sem tudi že čokoladnega in jajčnega, že dolgo nazaj... letos bom prvič poskusila še amaretto. Meni pa so zakon limonce, fino kisle! Lep pozdravček, S.

peresce  

član od: 23.3.2006

sporočila: 131

6. jul 2006 7:23

Še jaz dodam svoj piskrček za borovničev liker z medom: V steklenico nadevam borovnice, nanje nalijem dober cvetlični med, po vrhu pa še žganje, zaprem in dam v pac na sonce za približno en mesec. Vsake toliko časa steklenico pretresem. Nam je zelo dobro, ker ostanejo borovničke v likerju, pa še poseben okus ima. In to je to. peresce

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. jul 2006 9:32

Prekmurka, meni je steklenica z žganjem eksplodirala v hladilniku, in sicer zato, ker je bila preveč polna. Steklenice, v katerih je žganje, morajo biti dobro zaprte, sicer alko izhlapeva. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti