Kako "omehčati" medenjake?

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

18. dec 2001 4:20

MC MAYA, pozdravljena, pobrskajte malo nazaj po forumu, pred kratkim je že tekla debata o medenjakih , poslala sem tudi recept . Če vam ne bo kaj jasno se oglasite. Pa vse dobro vsem skupaj MARTIKA Marta Vidovič

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

18. dec 2001 8:18

Moj skromni nasvet je tak: medenjake pustite nekaj dni shranjene v odprti posodi na svezem zraku in v senci. Lep pozdrav vsem Henri

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

18. dec 2001 9:57

Tudi jaz sem spekla že take medenjake ,da so bili trdi kot kamen. Nikolii se niso omehčali. Sedaj pečem samo po takih receptih ,da je v sestavinah soda bikerbona ali pecili in maščoba. Vem, da vam s tem odgovorom nisem nič pomagala. Pregovor pravi na napakah se več naučiš kot pri slavi. marta pirtovšek

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

18. dec 2001 10:24

Najprej najlepša hvala vsem za nasvete. Sem pobrskala po forumu in našla tudi temo o medenjakih. Vendar se moj problem rahlo razlikuje od tistega v forumu: moji medenjaki so bili dokaj mehki, ko sem jih vzela iz pečice, ko so se ohladili, pa so nekako "otrdeli" - in zdaj so iz dneva v dan bolj trdi (čeprav jih že skoraj ni več, pa vseeno ). Tisti medenjaki v prejšnji temi pa so bili trdi že od vsega začetka. Pa moji medenjaki sicer niso preveč pečeni in še pojesti se jih da -niso tako zelo trdi, da bi si zobe polomili na njih. V testo sem dodala tudi pecilni prašek, tako kot svetuje megi, pa je vseeno nekaj narobe z njimi. Pa še nekaj: v receptu, ki je v tistem forumu, so medenjaki v obliki kroglic, jaz bi pa rada medenjake različnih oblik -srčki itd...pa ne vem, kako debelo je treba razvaljat testo (glede na tele moje prve medenjake je tako: tanjše ko je testo, trši so). Ali pa je morda tako, da ploščati medenjaki nikoli ne morejo biti tako mehki kot kroglice (zadrževanje vlage in podobni vzroki)? LP, Maja

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

18. dec 2001 10:36

Maja, mislim, da je bila vaša napaka to, da ste v medenjake dodali pecilni prašek. Vem, da obstajajo recepti, kjer se v testo dodaja pecilni prašek, vendar pa je pravilo, da se pri medenjakih pecilni prašek nadomesti s sodo bikarbono, ker je v medu neka sestavina, ki izniči delovanje pecilnega praška. Jaz vedno delam medenjake s sodo bikarbono (sicer testa nato ne razvaljam, pač pa oblikujem kroglice) in medenjaki so mehki ter gredo en, dva tri. V vašem primeru, predlagam, da naslednjič na cca 75 dag moke dodate 1 žličko sode bikarbone, sedaj, ko imate medenjake pa že pečene, pa poskusite v posodo, kjer medenjake hranite, dodati 1 ali dva krhlja svežega jabolka (vlaga krhljev naj bi pomagala zmehčati pecivo). Pozdrav, Maya Maya May

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

19. dec 2001 7:41

Recept za medenjake 50 dag moke 1 žlička sode bikarbone 15 dag prekuhanega in ohlajenega medu 15 dag sladkorja v prehu 30 dag masla 2 jajci dišave (cimet, klinčki,muškatni orešček) preliv 1 beljak 7 dag slladkorja v prahu Vse sestavine zmešamo in pustimo počivati četrt ure. Oblikujemo krogljice in pečemo pri 180 c. Še tople oblijemo s prilivom. Medenjake lahko še preden date peči premažete z rumenjakom in vtisnete orehovo polovico, ali mandelj ali lešnik. Medenjaki so zelo krhki in v dobro zaprti pločevinasti škatli počakajo še in še. Medenjaki po tem receptu me še niso razočarali. Letos bo po tem receptu poskusila narediti kekse in jih okrasiti. marta pirtovšek

Katja Katarina  

član od: 25.1.2002

sporočila: 105

21. feb 2002 23:32

Maja, kako daleč je že čas peke dišečih medenjakov! Vem, da sem hudo za časom, morda bo pa moj način prišel vseeno prav. Rada pečem drobno pecivo in medenjake sem pekla po najrazličnejših receptih. Delala sem kroglice, jih včasih krasila z orehom, testo sem valjala in izrezovala z modelčki. Včasih sem jih glazirala s sladkornim prelivom, včasih s čokolado. Skoraj sem izgubila voljo, ker so dostikrat spominjali bolj na karton, kot na slastno pecivo. Potem sem pa izvedela, da se lepo zmehčajo, če so spravljeni v kovinski škatli v katero dam pomarančo ali jabolko. Pomaranča se čez nekaj časa posuši medenjaki pa so čudovito mehki. Pa še dišijo lepo. Pa lepo pozdravljena Katja

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

21. feb 2002 23:43

V dobro zaprto škatlo z medenjaki vložite košček svežega jabolka in v 2 dneh bodo medenjaki mehki.

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

22. feb 2002 22:35

Ce jih je pa tako tezko pri miru pustiti. In celo 2 dni??? Pri meni to ni mogoce Sycia

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

24. feb 2002 18:13

SYCIA! Potem vam edino lahko priporočam to, da jih spečete 2 dni prej, predno se jih noro zaželite. Lep pozdrav! Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti