Carski praženec

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

20. sep 2006 20:20

Preizkušen recept iz Velike kuharice: Boljši praženec ------------------------ 6 rumenjakov 6 dag sladkorja 1/2 l mleka 30 dag moke sol sneg iz 6 beljakov 12 dag masla Rumenjake, sladkor, del mleka, malo soli in moko zmešamo v gladko testo, prilijemo preostalo mleko in dodamo trd sneg. Testo vlijemo v kozico ali v pekač na maslo in ga postavimo v pečico. Ko je testo lepo rumeno, ga raztrgamo z vilicami in do konca prepečemo.

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

21. sep 2006 5:13

Enako kot Renata, samo da je masi dodano še mala žlička sladkorja in vanilijev sladkor. Je pa pri meni precej manj masla (5dag). Masa pa se vlije na v ponev na segreto olje in prestavi v pečico, Pri trganju na kose pa dodam maslo. Moke pa je polovica ostre in polovica mehke. To je navadni praženeces. Carski pripravim po istem receptu, le da dodam še rozine. Pozdravček Marika

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

21. sep 2006 7:04

Čao, tudi jaz delam po "od oka" receptu. Jajca, mleko, voda, ovseni kosmiči, otrobi, moka, cimet. Vse skupaj zmešam in spečem na maslu. Potem pa gor veliiiiiiko kisle marmelade iz jabolj in ringloja..... mnjam.... večina pa jih dela sneg posebej, dodajo še malo pecilnega. Lep pozdravček, S.

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

9. apr 2013 6:41

Je že kdo kombiniral praženec (brez rozin, sladkorja) ob meseku in omaki. Že par dni se igram z mislijo in bom danes probal variatno s pasirano špinačo. Nadomestek pireja.
Morda se bere cudno, ampak mislim da bi šmoren lahko prav fino pasal k ogromno različnim slanim variantam/zrezkom (morda lovski golaž ali pa paprikaš).
Navsezadnje eni papcamo slani šmoren z soljatiko. Njam!

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

9. apr 2013 7:02

Bi rekla, da je vredno poiskusiti! Dal si mi idejo, morda bom tudi jaz poiskušala, pri meni ni problem, moj Čorko v hlevu ni izbirčen!Nisem pa pristaš šmorna, sem se ga v otroštvu prenajedla, uh! Ko mi sin teži za šmoren ,mi kar mravljinci gredo po želodcu.....v kombinaciji, kot jo omenjaš, pa bi mi morda bilo kaj bolje!

kvačkarica

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

9. apr 2013 7:30

kvačkarica je napisal/a:

Bi rekla, da je vredno poiskusiti! Dal si mi idejo, morda bom tudi jaz poiskušala, pri meni ni problem, moj Čorko v hlevu ni izbirčen!Nisem pa pristaš šmorna, sem se ga v otroštvu prenajedla, uh! Ko mi sin teži za šmoren ,mi kar mravljinci gredo po želodcu.....v kombinaciji, kot jo omenjaš, pa bi mi morda bilo kaj bolje!



kvačkarica



JEEEEEEEeee finooooo, finooo. Hvala za vzpodbudne besede in da se vam DEJANSKO zdi ideja zanimiva .
Sem razmišljal ja, ko sem od DOHTORCE hodil, da bi kombiniral nekako šmoren v malo drugačni obliki, kot vedno z marmeljad, vani.prelivom, makovim/orehovim posipom....
Zakaj pa ne a ne? Pri tooooliko prilogah, je ravno cumpranje v kuhinji in iskanje zanimivh okusov to kar dela KUHANJE super fino fajn.
Meni je šmoren, hrana otroštva in ga OBOŽUJEM. Delam ga na različne načine. Je pa res, da je redko na jedilniku in tako ohranjam tisto pristno otroško ljubezen do njega 

Hmmm, ekola. Nekaj našel--->
http://www.chefkoch.de/rs/s0/schmarrn/Rezepte.html

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Sporočilo je spremenil(a) MBrando dne 09. 2013 07:33

mojezlato  

član od: 10.12.2012

sporočila: 1039

9. apr 2013 7:43

Mi smo doma večkrat jedli šmorn v kombinaciji s solato in kuhanimi rebri (ali pa kakšnim drugim mesom). Tak, da kar sprobaj.

mojezlato http://kosilazavsakdan.blogspot.com/

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

9. apr 2013 7:52

mojezlato: OOO super!!! Sila vesel, da je tudi iz vaše smeri prišla pobuda.  Sploh ker rad spremljam BLOG in kateri mi je že dal par idej za jedilnik...
Šmoren+solata je SUPER, če pa dodamo še kuhana rebra, pa samo porečem BOŽANSKO. Si prav predstavljam okuse! Seveda solata z domačega vrta pa fiiina rebra. Že samo to je tudi 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. apr 2013 8:34

Tale kombinacija šmorna s solato je poznana v naših krajih že več kot stoletje, reče se ji pa funšterc.

lp

cervus

luni  

član od: 12.11.2007

sporočila: 17

9. apr 2013 8:56

Hm, ja, zanimiva tale tema. mene je tašča navadila narest mesni "šmoren". Masa kot za palačinke, malo bolj gosta, seveda brez sladkorja. Polovico mase vlijem na vroče olje ali maslo, mast, kokosovo maslo, ko malo zakrkne, naložim npr. kuhan pršut in/ali domačo klobaso ali šunko ter obvezno za nas tudi sir, ter prelijem z drugo polovico. Pokrijem ter na majhnem ognju pustim toliko časa, da masa zakrkne, nato obrnem ter na velikem ognju pustim, da se zapeče še na spodnji strani. Zraven samo še velika skleda solate in DOBER TEK! Odličen je!

luni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti