Mlečni gres

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

15. sep 2006 18:10

Uh še en zanimiv recept. Vegeterjanka kako se pa naredi rolada s skuto? jade

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

24. sep 2006 20:24

Se opravičujem, ampak sem šele danes prečekirala forum. Narastek delam po občutku. Vzamem liter mleka, v katerega zakuham 20 dag zdroba. Mleko malo posolim. Ko je zdrob lepo kuhan, ga malo ohladim. Medtem stepem od 4 do 5 beljakov (odvisno od velikosti jajc). V mlačni mlečni zdrob najprej vmešam cca 5 dag stopljenega masla, sladkam po okusu, dodam eno vrečko vanilin sladkorja, naribam malo limonine lupine in na koncu vmešam beljake, stepene v sneg. Masa naj ne bo preveč gosta.To vse skupaj stresem v pekač (v takem pečem potico), namazan z maslom in potresen z drobtinami. Če imate radi rozine, jih lahko tudi dodaš. Seveda jih moraš prej oprati (tudi v rumu morajo malo zaplavat). Pečem v ventilatorski pečici na 180 stop. približno 20 do 25 minut oz. dokler ne dobi lepe barve. Ne vem točnega recepta, ampak če ste že kdaj delale rižev narastek, je to zelo podobna zadeva. Pri nas so ga imeli otroci vedno zelo radi, celo raje kot riževega. Pa dober tek! Gobica

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

24. sep 2006 21:03

Pa še gresovi ocvrtki pašejo lepo kot priloga k raznim omakam, ali pa pohani svaljki. V mleku kuhan gres pa jaz skuham zelo gostega in na vročega posipam cimet in sladkor. To potem ohladim, malo na pultu in končno v hladilniku. Ko ga serviram kot sladico pa mu dolijem malo sirupa in pa dodam sadje. Zelo hitra in enostavna sladica. Kyara

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

25. sep 2006 7:55

Jaz sem včeraj podušila slive, dodala cimet in dobila nek džem??? No, na to sem zakuhala gres z rjavim sladkorjem in ščepcem soli. Čežano iz sliv sem dala v posodico, gor pa rjav gres. Upam, da bo danes moj otrok to jedel za večerjo... (Pridem tako pozno domov, da moram imet že kaj pripravljenega...)

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

25. sep 2006 8:30

pri nas pa skuhamo gres na karamelnem mleku....pride tak lepo sladek in rjavkaste barve. Nalijemo ga v posodice za puding, ampak samo do polovice. Nato damo nanj malo piškotov namočenih v mleku in rumu....čez vse pa polijemo še vanilijev puding.....rata nekaj posebnega

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

25. sep 2006 9:44

Šjorca, tole je pa za ponucat. Lp Dolores

marijak  

član od: 23.9.2005

sporočila: 42

25. sep 2006 10:01

Lisička, mislilm, da so v tvojem receptu za narastek pomotoma izpadli rumenjaki - verjetno jih dodaš v malčen zdrob preden dodaš stepen sneg - ali pa rumenjakov v tem narastku ni? marijak

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

25. sep 2006 10:19

šjorca, kako pa se naredi tole karamelno mleko?! nike

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

25. sep 2006 17:45

Marijak, hvala za opozorilo. Rumenjaki seveda tudi pridejo v zdrobov narastek. Vmešamo jih v kuhan zdrob. Tako je, če ti prsti prehitevajo pamet. Se še enkrata opravičujem. Gobica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. sep 2006 18:20

nike, lahko jaz odgovorim? Sladkor v suhi kozici stopiš, mešaš, ko postane zlato rjav (zato, da to dobro vidiš, je bolje, da ima kozica svetlo notranjost, ne črne), PREVIDNO priliješ mleko. Previdno zato, ker se sladkor, ki je zelo vroč, v trenutku strdi, mleko pa, ki prevzame vročino sladkorja, zavre. Ko je sladkor stopljen, je mleko gotovo. Morda je bolje, dokler nimamo izkušenj, vzeti malo višjo kozico, da ne bo nesreče. Pri nas tako karameliziran sladkor zalijemo s timijanovim čajem, pijemo po požirkih, kadar nas muči prehlad, pa praskanje po grlu, ampak, to je že druga zgodba. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti