Še enkrat gobe

špelca marelca  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

tema odprta - 12. sep 2006 12:31 | ogledi: 9.141 | odgovori: 8

Lep pozdrav vsem.

Mene pa zanimajo vaše izkušnje z gobami, seveda če jih sploh najdete.

Kako jih pripravljate, če vam kakšna gobja jed ostane jo tudi pogrejete?

A jih blanširate, ali ne, ter kako dolgo jih imate v hladilniku?

metoda

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

12. sep 2006 13:39

Mi smo ful ljubitelji gob. Nabiramo samo jurčke in marele. Najboljše so v juhi (http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=7022) in v omaki s kislo smetano, pečeni z jajci,vloženi,.... Jaz jih takoj spravim v vrečke in jih dam v skrinjo. Porabit jih je dobro čim prej, ker potem izgubijo ves okus. Jedi, ki vsebujejo gobe nikoli ne pogrevam, razen kdaj pizzo. So me učili, da jih ne smeš pogrevati oz. jesti postanih. lp alexis

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

12. sep 2006 13:50

Mene pa zanima, če lahko marele (gobe dežnikarice) lahko okusno pripravim tudi kaj drugače, kot panirane in ocvrte? jankica

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

12. sep 2006 14:00

jankica je napisal/a:
Mene pa zanima, če lahko marele (gobe dežnikarice) lahko okusno pripravim tudi kaj drugače, kot panirane in ocvrte? jankica
Lahko jih spečeš na žaru ali f teflonski ponvi. Jaz dodam samo malo česna, soli in popra. Julija

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

13. sep 2006 0:09

Julija, hvala za predlog. jankica

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

13. sep 2006 0:54

marele v smetanovi omaki z zrezki njammmmi

mandelj  

član od: 6.5.2004

sporočila: 90

13. sep 2006 10:10

Jankica, jaz pripravim marele kadar jih je zelo veliko tudi v solati. Klobuke kuhaš 10 minut v vodi, kateri dodam jušno kocko. Kuhane narežem na pramene in malo stisnem, da odstranim odvečno vodo. Nato jih zmešam s trdo kuhanimi jajci, mešanico olja, gorčice in kisa. Vse skupaj pa potresem z drobno narezanim drobnjakom. Dober pa je tudi namaz iz dežnikov. LP Sporočilo je spremenil(a) mandelj dne 13. sep 2006 10:27:53

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

13. sep 2006 11:02

Mmmmm, sem že dobila korajžo, da marele naredim malo drugače. Hvala vsem. jankica

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

13. sep 2006 11:45

O gobah smo že razpravljali, a nič ne de, če še enkrat. Sem namreč ljubitelj gob, a ne v kulinariki, bolj v naravi. Marele so strupene, če niso toplotno obdelane! Torej jih je treba pokuhati ali popeči. Isto velja za skoraj vse druge gobe. Nekatere mlečnice (sirovke) in gojene šampinjone lahko uživamo tudi surove (pa še ti imajo neko snov, ki vpliva na gensko zasnovo). Nekatere druge gobe, na primer štorovke ali nekateri gobani, na primer žametni, pa so toliko strupeni, da je treba vodo po kuhanju odliti. Kaj potem sploh ostane od njihovega okusa? Štorovke so zelo priljubljene gobe, ker jih najdemo v velikih količinah hkrati in jih je preprosto vlagati (samo klobuke). Se pa mnogi večkrat vprašajo, zakaj imajo težave s prebavo po njih. Samo zato, ker vode po kuhanju niso odlili, preden so jih vložili v kis. Druga stvar pa je, da niso vse gobe, ki rastejo na štorih, tudi užitne štorovke! Med njimi najdemo celo zelo strupene! Metoda, naj se vrnem k tvojemu vprašanju. Večjo količino marel je najbolje zrezati na koščke (samo klobuke), popražiti s čebulo na zelo malo olja (klobuki zelo upadejo) in po tem vse skupaj ohlajeno spakirati v jogurtove kozarčke ter z njimi v skrinjo. S čebulo prepražene dodajo krasno aromo k domači pici ali omaki k zrezku. Sploh ne boš razločila, ali si dodala jurčke ali marele! Prijazen pozdrav! Boris booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti