Kombiniranje okusov

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

12. sep 2006 13:54

Jaz pri dodajanju začimb in ostalega h glavni sestavini pazim, da gre skupaj po vonju, predvsem pa ne mešam stvari iz različnih okolij. Recimo k morski ribi ne morem dat kislega zelja pa pika. Mi ne paše. Pa nekje sem videla recept za lignje, polnjene z nadevom iz kranjske klobase - to je na primer meni čisto zgrešena kombinacija. Prav tako k postrvi ne morem dat jajčevcev. Če pa stvari "rastejo" v istem okolju - recimo v in ob morju, jih pa veselo mešam, ker se mi zdi, da se okusi lepo dopolnjujejo in je tudi manjša verjetnost, da bi kaj prevladalo. Je pa tudi res, da sem precej "šparovna" z začimbami - jih uporabljam, in to različne, a po malo in previdno. maja

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

12. sep 2006 14:00

Jaz pa domišliji puščam prosto pot. Svoje čase sva jedla vedno drugačne jedi. Se pravi, nikoli nisem skuhala enako. Zdaj, ko je zaradi otroka manj časa, se pač prilagodimo. Tudi malčici, seveda... Jaz pa še vedno uporabljam Jamijeve ideje. Kakšne so bile res revolucionarne in zelo, zelo uporabne. Z začimbami je res pretiraval, ampak še najmanj je, da prilagodimo količino svojemu okusu. Jaz sem se včeraj srečala z Ga. Emilijo Pavlič, pa tudi ona pravi, da ljudje malo poslušajo, malo kimajo, pa se obrnejo in grejo proč...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. sep 2006 17:12

Mene bolj mika kompliciranje, vsaj pri kuhinji, kadar se mudi, so pa bazični okusi na mizi:) Veri

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

12. sep 2006 17:14

Tudi jaz sem bolj za bazične okuse in nisem navdušena nad kuharjem, ki zmeče v hrano vse začimbe, kar jih premore. Poleg tega se mi zdi, da morajo imeti določene, zlasti tradicionalne jedi določen okus: nikoli ne bi dala origana v golaž ali majarona na pico. Tudi provansalske začimbe (ki jih ljubim na bučkah ali jajčevcih) mi ne teknejo v sarmi (sem jih enkrat doživela!). teta torta

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

12. sep 2006 22:04

teta torta se strinjam po moje so pri vseh teh jedeh že preštudirali kaj da najboljši okus in enostavno ne moreš mešat določenih začimb zraven. je pa tudi res, da smo mi navajeni jest golaž pa goveje juhce pa sarmo in ...na določen način in ta nam je tak najbolj všeč. se mi zdi, da moraš pri začinjevanju ful pazit, ker hiter pokvariš vse skup. sploh če pretiravaš. vendelina jr. (mislim da si ti spraševala) bukovska piper (piperka je po makedon. paprika) je rdeča paprika posušena in strta v možnarju (tudi s semeni), lahko je pekoča ali sladka. posebnost je, da se zraven meša ena travca, ki se imenuje noktec in ful diši in ma na sploh dokaj močan vonj. uporablja se predvsem za dodatek že pripravljeni hrani. lahko si posuješ kakšno rižoto, odlična je na makedonskem pasulju - gravče na tavče- lahko pa tudi sam kruh noter pomakaš. js recimo sem zadnijič imela, oziroma mi je ostalo en majhen košček belega ovčjega sira (tri kile sem ga pripeljala v avtobusu iz makedonije), pa sem skupaj namešala bukovsko papriko, pa poper pa še eno par začimib pa sem sir noter povaljala in koščke nadevala v kozarček in vse skup prelila z olivnim oljem, zdej pa vsakič ko odprem hladilnik čakam, da bo prišel čas, ko bom to odprla in bomo jedli. v glavnem zdej ko opisujem to hrano, so se mi začele ornk sline cedit. sam da se kuha..

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti