Sušenje gob

ACDC  

član od: 14.2.2006

sporočila: 36

tema odprta - 11. sep 2006 13:30 | ogledi: 29.735 | odgovori: 12

Zanima me ali ima kdo izkušnje z sušenjem gob. Kako dolgo naj bi se sušile, meni se namreč dogaja, da so že skoraj čisto suhe, čez noč pa kot da potegnejo na sebe vlago in so zjutraj spet mehke in to se ponavlja iz dneva v dan. Nikakor da jih posušim, da bi bile primerne za zmlet ter tako uporabne kot začimba. Sušili smo jih že na vseh mogočih lokacijah, zunaj, v hiši, v odprti garaži pa povsod ista pesem. Ali je bolje sušiti na mrežici ali na papirju. Eni pravijo da se naj nebi sušile na soncu - zakaj drugi imajo spet drugačne razlage ? Sicer pa me nasplošno zanima tema o spravilu gob (vlaganje, zamrzovanje). Sicer pa je sezona tu tako, da lahko na gobjo "temo" rečemo še kašno.

Lep pozdrav vsem Kulinarikom.

ACDC

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

11. sep 2006 21:25

Lansko leto sem jih posušila ogromno-je pač bila zelo dobra "letina". Kako? V sušilcu za sadje in zelenjavo. Sem ugotovila, da je tako najhitreje končano in to brez problemov. se mi je že celo zgodilo, ko sem jih sušila na "star" način, da ko so bile že skoraj suhe, je malo premočno popihal veter in mi jih je "odpihnilo". sedaj pa ni več teh težav maychi

mandelj  

član od: 6.5.2004

sporočila: 90

12. sep 2006 7:39

Jaz jih narežem na 0,5 cm ali pa tudi malo debelejše rezine in jih zložim na pladnje na katerih je časopisni papir. Pladnje postavim v kurilnico na peč od centralne in naslednji dan zamenjam časopisni papir. V nekaj dneh so gobe ravnoprav suhe za shranjevanje. Temperatura v kurilnici pa je konstatntna in sicer 24 stopinj. Imamo tudi sušilnik za sadje in zelišča, vendar mi je opisani način ljubši.

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

12. sep 2006 7:48

ACDC, za zmlet morajo biti res čisto suhe, zato sušenje zaključim kar v pečici štedilnika (pri 50 stopinjah C) - preverjeno deluje. Blanchy

ACDC  

član od: 14.2.2006

sporočila: 36

12. sep 2006 12:22

Žal mi nobeden od odgovorov ne pomaga. Krivda je seveda moja, ker nisem opisal situacije. Gobice bi namreč rad sušil na vikendu na Pohorju, kjer pa nimam elektrike, se pravi, da ne gre ne v sušilniku, ne v pečici, pa tudi kurilnice ni. Saj letos res ni velika bera, mi je pa vseeno žal, če bi mi propadlo še to malega kar sem nabral. Pa vseeno najlepša hvala za odgovore ter lep pozdrav. ACDC

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

15. jul 2009 21:16

Nabrala sem jurčke, jih narezala na tanke rezine in dala v sušilnico za sadje. Na 50 stopinjah sem jih sušila 2 noči. Težava pa je, da ko sušilnico ugasnem gobe na otip delujejo povsem suhe(zdrobile bi se med prsti). Čez nekaj ur v izklopljeni sušilnici pa zopet postanejo vlažne. Kako naj vem, kdaj so gobe resnično suhe? Najraje bi jih suhe zaprla v steklene kozarce, da ne izgubijo na aromi in da vanje ne pridejo molji, vendar pa se bojim, da bi mi nepravilno sušene zgnile. Ker gob še nikoli nisem sušila, nimam pravega občutka kako z njimi, zato vas prosim za nasvet. Hvala in lep gobarski pozdrav magnolija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

15. jul 2009 21:28

Zakaj gobe enostavno ne date v vrečko in v skrinjo?! Jaz že ne bi reskirala, da jih sušim.

 

Pozdravček!

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

15. jul 2009 21:36

Ker jih je že polna skrinja :) Zaželela sem si še malo poosušenih za v čorbe, ker se mi zdi da imajo boljšo aromo. Pa da enkrat v življenju sploh probam, kako se suši gobe. Velika večina jih je seveda varno spravljenih v skrinji. magnolija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

15. jul 2009 21:40

A višek prodaš?  

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

15. jul 2009 22:20

dragička je napisal/a:

Zakaj gobe enostavno ne date v vrečko in v skrinjo?! Jaz že ne bi reskirala, da jih sušim.

 

Pozdravček!

Podobno kot magnolija...v skirnji je čez 50 paketov zmrznjenih gob in dejansko že roti atija,da naj domov nosi samo takšne za vlagat. Mi jih drugače sušimo na rešetki v kurilnici. kar se pa vlaganja tiče pa takole: voda in kis sta v razmerju 2:1,navadno dam 1 glavico česna (olupljen) skupaj z narezanimi in obarjenimi jurčki zavrem in prelijem v kozarce,v katere dam 1 lovorjev list in 4 zrna celega popra (na vprašanje zakaj ravno 4 sem sama dobila odgovor "zato ker tako mora bit!",potem se pa pejt demokaricjo :P) Mene pa zanima kaj vse vlagat?Jaz sem najbol pristašica jurčkov,pa jeseni šampinjonov,občasno pade vmes še kakšna golobica...je pa letos ati strmaril,da sem vložila še lisičke,čeprav se mi zdi,da bo vse skupaj izpadlo preveč "pusto".Jih je kdo že jedel? Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti