Turske sladice in sladice drugih drzav???

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

20. sep 2006 7:36

Jaz pa mislim, da je filđan tista mini bakrena đezvica za kavo, zraven katere v Bosni servirajo mini šalčko za kavo brez ročaja in kocko cukra. Zraven pa še 1 dc vode. No, ker sem letos dopustovala v Turčiji, sem se najedla njihovih raznih baklav in ostalih specijalitet. Najboljše imajo vsekakor torte s sladoledom. Vrsti tort pa ni konca in ne kraja in vse so lepe, zelo okusne in sočne. Nas je bilo 6 in smo si ponavadi naročili kar celo torto in jo seveda tudi zmazali. Baklave pa imajo z orehi, lešniki, mandlji, pistacijami in z pinijami, ali pa kombinacija raznih oreškov in čičerike. Kyara

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

20. sep 2006 8:38

Kalipso je napisal/a:
veri filđan je turcizem in pomeni skodelica za kavo, samo to je tista majhna bakrena, iz katere oni pijejo ultra močno kavo s kocko cukra noter, je pa tudi splošno sprejet izraz za skodelico v bosni, makedoniji (in vsepovsod, kjer so pač harali turki svoje čase)
Kot bosanska snaha se strinjam s Kalipso mufin

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. sep 2006 15:20

Hvala obema! Torej v receptih to verjetno pomeni navadno skodelico - cca 240 ml... čeprav je originalno to mala skodelica za kavo. Meni so ti turcizmi tako všeč, ful popestrijo jezik:) Aja, danes sva si v službo odnesla domač sirov burek, torej sirnico, če smo natačni, ker sem jo zvila:) Pečen danes ponoči, malo ga moram še izboljšat (beri bolj solit), sicer je pa kar ok:) Veri

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. sep 2006 20:01

Veri, narobe. Jaz imam šalčke za kavo; ki so po spominu, mal večje od filđana, in, sem šel merit, držijo 50 ml. ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. sep 2006 20:10

Ha, ko smo že pri Sarajevu, orientalskih sladicah in Baščaršiji - sicer nima veze s sladkim, avseeno - sem bogatejša za pravi sać, ročno tolčen, izdelan tam v eni stranski ulici Baščaršije. Kjer imajo tudi nenadj.... sirnice, krompiruše in bureke, pa kjer sem letos junija v živo gledala v kuhinji ene slaščičarne, kako oni delajo baklave, tulumbe, urmašice itd...Pa sem si mislila, da obvladam baklave....figo jih! Me malospomini nosijo, bo trebaznova v Sarajevo,če nič drugega, kupi majico z napisom Jebeš zemlju koja Bosne nema...Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. sep 2006 22:25

No, glede obvladovanja kakšne zadeve: par let nazaj, je bila na obrtnem sejmu v Celju prisotna ( se mi zdi ) ena slščičarna Buco ali kaj podobnega s tega konca ( a je bil Šentjur ). Na štandu so delali bureke v živo. Jaz sem se vsedel, in zraven mene, na meter razdalje, je fant vlekel testo, Vzel je kroglo testa, dal jo je na pomaščen plehnat pult, mal jo zrokami pognetil po pultu, pol vzel testo v roke: samo glej pa se čudi. En, dva, tri je testo bilo izvlečeno, Vse v " luftu ", pa fant sploh ni bil posebej koncentriran na delo: čvekal je kot navit, vabil stranke na burek. Vse sem si temeljito ogledal, si zapomnil, ko sem pričel domov, takoj sem se lotil bureka ( sem se tud kakšno težjo stvar v življenju naučil ), saj ne more biti takšen bav bav: pa je ( bav bav, namreč ). Tako kot un fant dela se ne da ponovit ( drug dan sem testo naredil takoj zjutraj, burek delal proti večeru, češ mora bit testo uležano, rezultat enak:ne gre ( vsaj na tak način kot un fant dela ). Vajo sem ponovil drug let, ko so bili spet na sejmu, z enakim rezultatom. ežoj

klavdijaF  

član od: 22.8.2006

sporočila: 303

21. sep 2006 8:16

Klea je napisal/a:
Jaz ti lahko ponudim seznam grških sladic, ki sem jih letos imela priložnost pokusit. Sicer niso najbolj po mojem okusu, ker so preveč sitostne in sladke, ampak veliko ljudi je večerjalo le sladice - tak da... Baklava - je ena izmed najbolj znanih grških sladic. Galaktoboureko – sladica z mlečno jajčno kremo. Kadaifi - fino pecivo z medom in oreščki. Kourabiedes - zelo tradicionalno pecivo, ki ga postrežejo ob porokah, rojstvih ipd. (sama ga nisem imela priložnost poskusit). Loukoumades - sladki donutsi. Melomakarona - pecivo z veliko masla, zelo pogosto na mizah Grkov. Pontica - oranža kolač s sirupom oranže, primerno za h kavi. Vasilopita - novoletno pecivo. Saragli - gnezdeca iz tankih niti, ponavadi polnjena s pistacijami in prelita s sladkim sirupom (privlačna na pogled). Klea
ali bi mi lahko poslala po emailu te recepte. klavdija.faric@telemach.net klavdijaF

klavdijaF  

član od: 22.8.2006

sporočila: 303

21. sep 2006 8:17

mamamia je napisal/a:
Lokum, baklava, tulumba, halva...to mi najprej pride na pamet, ker imam rada (čeprav jih zdaj ne smem jesti). Rada imam namreč vse, s česar se cedi sirup in so zraven oreški (mandlji, orehi, pa pistacije), to pa so turške in arabske saldice...sem lahko prištejemo še kadaif, pa urmašice, ružice in še kaj bi se našlo - saj če to poznajo tudi v BiH, je verjetno turškega izvora... Mamamia mamamia
Ali bi mi lahko poslala po emailu te recepte. klavdija.faric@telemach.net klavdijaF

klavdijaF  

član od: 22.8.2006

sporočila: 303

21. sep 2006 8:20

vemves je napisal/a:
Nekaj Turških sladic z originalnim imenom; Tatlilar, Su Muhallebisi, Firinda sutlac, Irmik helvasi, Ayva tatlisi, Kaymakli kayisi tatlisi, Saray lokmasi, Visneli ekmek tatlisi, Kuru kayisi hosafi, Yogurt tatlisi, Tavuk gogsu Saša
Ali imaš mogoče te recepte in ali bi mi jih lahko poslala po emailu. klavdija.faric@telemach.net lp klavdijaF

klavdijaF  

član od: 22.8.2006

sporočila: 303

21. sep 2006 8:23

Kalipso je napisal/a:
Ojla, meni je tudi večina teh sladic (turčija, grčija, bosna, makedonija - dosti temeljijo na šerbetu, medu, oreščkih, cvrtemu testu) malo presladka, lahko pojem mali košček, pa mam kr sugar overdose. dosti pa tudi vsebujejo orehe, ki jih js žal težje prebavljam. drugače pa moja mama dela FUL DOBRE tulumbe. tulumbe so iz paljenega testa in cvrte v fritezi (testo se stiska iz podobne naprave, kot je za kekse, oblika je kot takšni črvi). nato se prelivajo z šerbetom. mami je našla nek recept, ko te tulumbe ne pridejo preveč sladke ampak glih prav. ohlajene in prepojene so njami. od teh bolj sladkih sladic mi je dobra tudi bajadera. drugače pa obožujem KROSTATE (italija) , pa ni važno kakno sadje je notri, čeprav so mi najboljše ali z jabolki ali breskvami. sam da se kuha..
Ali imaš mogoče te recepte in ali bi mi jih lahko poslala po emailu. klavdija.faric@telemach.net lp klavdijaF

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti