Turske sladice in sladice drugih drzav???

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

18. sep 2006 20:46

ojla vsem skupaj! ežoj me veseli, da ti je krostata všeč. sprašuješ, kako moja tašča lahko je skoraj nič sladko krostato. lahko je zato, ker je obsedena s svojo postavo in itak živi večinoma od dolgočasnega radiča s krompirjem (kar mam js sicer rada, sam ne nonstop) in dolgočasne ostale zelenjave. dolgočasne zelenjave pravim zato, ker pač nima dosti domišljije, da bi si znala narediti kej slastnega. js mam tudi rajši bolj sladko,zato si ponavadi namažem gor še kej kake dobre marmelade, bom pa probala s tvojimi količinami sladkorja. me pa zanima, če si jedel in imaš rad tulumbe? pa še to: sem enkrat že vedla, pa sem pozabila, kaj so že to urmašice (se vidi, da še nisem šla v sarajevo!!!) sam da se kuha..

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. sep 2006 21:25

riba-ribica je napisal/a:
Srna ali blitva? Možno bi bilo prvo ali drugo. Lp iz Mb! riba-ribica
blitva, sem mislil, srne nisem več videl, verjetno tudi ona. lp iz metropole ( zasavske ) ežoj

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

18. sep 2006 22:04

Tud jaz mam mačke, vendar vrtnih voluharjev ne jedo, ker se očitno ti prehranjujejo preveč bio. [:D Sploh pa so ena super vrsta (voluharji), ki jih rade volje oddam.... Pa veselo peko vam želim.. LP juhica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. sep 2006 22:29

ojla kalipso ( kaj že pomeni ta ojla, zveni špansko, iz filmov ) ma, zelenjava je zakon, in z mal pažnje se da pripraviti zelo okusno, mora pa bit mal sladkorja v sladicah, v drugi zelenjavi pa maščoba ( maslo ali olivno olje ) ali po " turško " jogurt ( kar ni moja zmagovita kombinacija, kot bi rekla Veri ). Če recimo, skuhaš cvetačo ( ali brokoli, blitva, zelje........ ), paziti je treba, da zelenjava ni preveč kuhana ( razkuhana ) in se prelije z mal olivnega olja, ali masla , z drobtinicami ali brez, mal popra in je lahko čudovit obrok. Glede krostate, res mi je včeč, zelo je hitro pripravljeno ( pri meni se v tem obdobju, ko jabolke padajo z drevesa, redno, vsak teden, menjavajo jabolćna pita ali štrudl, sedaj bo v kombinaciji tudi krostata ). Tulumbe sem jedel in jih poskusil tudi narediti nekajkrat. Ko se spomnem tistih tulumb v Sarajevu ali Beogradu, tiste moje niso bile videti kaj prida ( zdi se mi, da jaz na tem forumu v glavnem pišem o tem kako mi neki ni ratal ). Urmašice so krhko testo, naredi se krogla, potem se splošči tako, da se dobi približno elipsa dolga cca 8 cm, široko recimo 4 cm, debeline cca 1 cm, pečeno in prelito s prekuhanim sladkorjem in vodo ( kot baklave ). Sam da se kuha ( a je kaj lepšega kot takrat ko je " slabo " vreme in se iz kuhinje širijo vonjave po vanili, cimetu, limoni ali pa kakšnem pecivu, pečenki ), ja definitivno: sam da se kuha lp ežoj

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. sep 2006 8:23

ežoj, če ti jabolka padajo iz dreves, naredi kdaj tufahije, to je nekaj zate, tudi plava v sladkornem sirupu. jaz navadno delam prirejeno verzijo, ki ni tako sladka (je pa vsekakor sladkor notri:) in jih jeva navadno kar še tople, paše v teh deževnih dneh... kalipso, enkrat sem iskala recept za urmašice in sem jih našla eno tono, spravila se jih pa potem še nisem pečt, vedno nekaj vmes pride. Sem jih pa ravno včeraj gledala, prav hec, danes me pa ti spomniš na njih, očitno bo čas, da probam, a ne?;) Google ti najde precej receptov v hr., sr. oz. bosanščini:) Veri

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. sep 2006 13:31

ker je ravno naslov teme Sladice drugih držav, se bom tu oglasila, ne mi zamerit, če ste o tem že pisali, nisem brala vseh štirih strani nazaj. Torej: letos poleti sem na Madžarskem jedla eno krasno sladico (saj je bilo zraven napisano, kako se ji reče, ampak madžarščina in jaz nisva ravno najboljši prijateljici, tako, da si imena nisem zapomnila ), naredili pa so jo takole: nekakšno testo (se mi zdi, da ni bilo kvašeno ali pa samo malo) so razvaljali, narezali na doooooolge trakove (približno 1 cm široke) in tak trak ovili na eno leseno poleno (izgledalo je kot tretjina dolžine valjarja, pa malo tanjše kot normalen valjar), potem so tak svitek(spominja na eno ogromno šamrolo) spekli v eni posebni pečici, sneli s kola, namazali (še vroče) z mešanico vode in medu, ter povaljali v mešanici kristalnega sladkorja in cimeta. Za polizat vse prste!!! Ali ima mogoče kdo recept? (Bi ga bila zelo vesela! ) LP cervus

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. sep 2006 13:48

Ja bomo pogledali, saj imamo tudi z madžarske kuhinje kaj doma na knjižnih policah. Da se pohvalim, nedavno sem dobila celo mini kuharsko knjigo Finske...Mamamia mamamia

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

19. sep 2006 14:02

ežoj, ojla, koša,... in podobni izrazi za pozdrave so prevzeti iz italijanščine in španščine in se uporabljajo na obali. a ni to lepše kot servus ? veri in ežoj,vidim, da smo kr dost podobnih misli. sladkosnedi pa to!! pa res je, sam da se kuha, js si na primer želim, da bi imela eno tako velko kuhno, pa dost dnarja da bi si lahko kupla vse možne sestavine za kuhat, pa familijo, ki bi velik jedla, js bi pa kuhala hahaha kar se tiče kuhinje balkana, jo obožujem. vedno ko grem v makedonijo se zredim ko eno malo prasence. sam pa če je tk dobro, pa oni kr skoz tišijo to hrano v tebe, pa PITE, BAKLAVE, TULUMBE, PAPRIKE, PARADAJZ, OLIVE, BEL SIR, PA da LUBENIC IN DINJ sploh ne omenjam (sej vem, da sem kričala, sam je res tk dobro, da moraš kričat, haha)... zadnje čase sem bila obsedena s pripravo pit (torej mahnjena bolj na slano), ker sladko boljše, da ne delam, ker moj fant ni tk mahnjen na sladko kot js, pol pa on poje malo, js pa vse ostalo. to pa ni dobro, haha ežoj, če te zanima priprava tulumb, bom mojo mamo vprašala kk jih ona dela. vem, da je sprobala dost različnih receptov, da je našla pravega in so zdej njene tulumbe tako dobre, da si jih kr bašeš v usta!!! kar pa se tiče tufahij in urmašic, pa ne vem, če ni bi js kr malo splanirala kak trip do sarajeva (da vidim sladkiše prvo v originalni izvedbi), pa še ful stvari morm tam nardit. morm si kupit še eno džezvo, pa filđane, pa kake uhane pa rute, pa probat vse vrste njihovih pit, pa tepsijo rabim še kako, pa kore bi si tud nabavla, ko bi vse to kupla, bi pa šla na eno dve tufahiji, pa še kako urmašico bi zravn pojeda....zdej sem se kr malo zasanjala...hahaha...lep pozdrav goga sam da se kuha..

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. sep 2006 15:37

joj, kalipso si me spomnila: kaj hudiča je fliđan? Že iz pesmi pa iz kuharskih receptov se sprašujem to že nakaj časa... prosim, vem da boste to vedeli:) aja, kalipso, potem se pa še na orientalske plese vpiši:) Veri

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

19. sep 2006 20:11

veri filđan je turcizem in pomeni skodelica za kavo, samo to je tista majhna bakrena, iz katere oni pijejo ultra močno kavo s kocko cukra noter, je pa tudi splošno sprejet izraz za skodelico v bosni, makedoniji (in vsepovsod, kjer so pač harali turki svoje čase) sem bla na tečaju trebušnega plesa - to je zakon zadeva in jih obožujem, samo potem mi je zmanjkalo dinarja in še sem se preselila iz lj lp sam da se kuha..

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti