Turske sladice in sladice drugih drzav???

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. sep 2006 14:38

ežoj, saj testa za baklavo ti ni nujno treba vmes sušit! Mislim, definitivno je lažje delat, če so plahte že malo bolj suhe, ker jih je lažje prekladat, ampak jaz jo navadno delam kar s svežim testom, včasih celo raztegnem testo po delih kar nad pekačem, dobim ravno pravo kvadraturo, hehe:), samo pridno moraš pomazat z oljem ali margarino potem res celo plahto, da se kje ne zlepi, to je vse. Ne rabiš nič več olja/margarine/masla dajat, samo zelo natančen je pa treba bit. Pa še en namig kako rešit kvadraturo kroga: tiste trikotne delčke, ki ostanejo po potrebi razreži na še manjše, potem pa jih pomaži z jajcem in posipaj s sezamom, makom, grobo soljo, če češ sladke (se mi zdi, da sva bolj take sorte), pa z orehi z medom, recimo... takoj zgine:) PS: kuha in peče:) Veri

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

14. sep 2006 15:24

Veliko zanimivih receptov lahko najdete tudi v knjigi Kuhinje Balkana založbe Arkadija. Veliko zelenjave in veliko sladkega... Za tiste, ki pa imajo radi jedi pripravljene v kotličku ali kot mi pravimo na žlico, pa je nekaj dobrega spravil skupaj gospod Časar :Kuhanje v kotlu... Sicer bi to spadalo v rubriko Kaj beremo---hehehe... Pa LP juhica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. sep 2006 20:01

ojla veri ( kot bi rekla goga ) nekaj časa sem vztrajal pri baklavah na lastnem vlečenem testu, zmeraj je bil problem pečenje. Nikoli nisem bil siguren a bo pečeno ali ne, če je višja temperatura zgoraj je že zagorelo, notri pa ni pečeno..... Jaz baklave delam nekje 18 plasti tesra, najprej so tri,potem orehi, potem dve plasti testa, orehi..... na koncu tri plasti. Pri meni je rahel problem to spečt. Pa še mi se zdi, da je problem ko se reže, se zalima skupaj, skratka, ko sem začel delati od kupljenega vlečenega testa, ni več problemov. Tisto s kvadraturo kroga je mišljeno kot hec, testo je lisnato, mal pooljiš pekač in testo in ga zgneteš na velikost pekača. Namensko za baklave sem kupil čopiče ( se ne spomnem kolk, vem da so poceni ) in zmeraj ko delam baklave ( a to je vsaka 2 - 3 mesece ) vzamem nov čopič, tako da je vžitek delat. Poletje se počasi izteka in bo več časa za kulinariko. Pri meni je poletje kulinarično dokaj enolično : sobota in včasih nedelja: pečenje na žaru, čez teden enolončnice - obare, ta let mi na gredi vse raste, da ne dohajam, najmanj enkrat tedensko moram jest ribe ( menda mi manjka omega 3 ali kaj drugega ). Če nisi pozabila, še imam sestavine za tahan halvo, ki jo moram enkrat v prihodnjih dneh naredit. ojla juhica101 ( kot bi rekla goga ), najprej firbec: kaj ti pomeni 101. Drugo: če daš v www.najdi.si kuhinje balkana meni ni jasno na katero knjigo misliš, dej mal poglej pa povej. Moja prva reakcija je bila: knjig ( kulinaričnih ) imam dovolj, ne bom kupoval nič. Pol se pa spomnem, da imam veliko egzotičnih kuharskih knjig, prevzaprav nobene dobre za balkan, zakaj pa ne. bodite obe lepo pozdravljene Tudi tisto kuhanje v kotlu me zanima, verjetn bom pogledal in se, seveda ne bom mogel upret. ežoj

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

15. sep 2006 18:41

Ežoj, juhica je bila že zasedena, pa sem v tistem času bila tudi na dieti s samo kuhano in zdravo hrano na 101 način....Pa pravijo, da smo ženske firbci...Hehehehe Upam, da ti bo tole pomagalo: ODGOVORNOST............. : Mrlješ, Radojko - avtor NASLOV.................. : Kuhinje Balkana : razkošje okusov za vse priložnosti IMPRESUM................ : Ljubljana : Arkadija, 2002 FIZIČNI OPIS............ : 311 str. : barvne fotog. , 25 cm ISBN.................... : 961-6451-02-2 OSTALI NASLOVI.......... : Balkanska kuhinja PREDMETNE OZNAKE........ : Kuharski recepti - Narodne jedi - Balkanski polotok UDK..................... : 641.5(497)(083.1) UDK ZA STATISTIKO....... : 64 VRSTA GRADIVA........... : monografska publikacija, tekstovno gradivo, tiskano COBISS.SI-ID............ : 119181056 AVTOR................... : Časar, Branko - avtor ODGOVORNOST............. : Berke, Tomaž - fotograf NASLOV.................. : Kuhanje v kotlu : 50 receptov IMPRESUM................ : Murska Sobota : Franc-Franc, 2005 FIZIČNI OPIS............ : 57 str. : ilustr. , 21 cm ZBIRKA.................. : (#Zbirka #Bog žegnaj) ISBN.................... : 961-219-086-0 OSTALI NASLOVI.......... : 50 receptov za jedi, ki jih lahko pripravite v kotlu PREDMETNE OZNAKE........ : Kotli // Kuharski recepti PREDMETNE OZNAKE........ : // priprava jedi // kotlovina // recepti UDK..................... : 641.542.1(083.1) UDK ZA STATISTIKO....... : 64 VRSTA GRADIVA........... : monografska publikacija, tekstovno gradivo, tiskano COBISS.SI-ID............ : 55188225 Če se bojiš pomanjaknja omega 3, nabavi ribje olje. Literca ga pride okoli 6000 Sit...Okus pa ima, no, po ribjem olju. Se bolj spalača kot kakšni drugi dodatki in pa res deluje. Če ga kombiniraš, še s kalcijevimi tabletami, je zelo dobra kombinacija proti osteoporozi....Pa ne namigujem na kaj... Aja, pa obe knjigi imam že doma... Sem danes zasledila tudi Vonji in okusi dalmatinske kuhinje pri najboljšem sosedu.... PA užitek pri kuhanju ti želim... LP juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. sep 2006 22:10

ojla ežoj aha, če imaš zelo visoke baklave pa zna bit problem domače neposušeno testo. Mislim, da jaz ne dam nikoli 18 plasti, to pa je BAKLAVA, da jo vikaš:) Ja, s kvadraturo kroga sem že razumela, da se hecaš;) Samo namig sem ti hotla dat, kako stvar še "elegantneje" rešiš:) zvaljaš, obrežeš, pa iz ostankov narediš male prigrzkece, ki so jih vsi veseli:) Hm, pri meni poletje ni nič kaj bolj enolično, sva doma v bloku, torej žar vsak teden nekak odpade, čeprav se včasih namalava pri bratcu, pa na vrtu zakurimo - oz. to delajo fantje (torej onadva:), jaz naredim samo marinadice, pa kar je za zraven, pa kako sladkarijo za čez, hehe:) Čestitam za tako letino, da je sproti ne poješ! Nimam vrta, pa je potem poletje v bistvu bolj pisano, ker se na tržnici več zelenjave in sadja dobi. A si že naredil tahan halvo? Te malo čakam, hehe:) da mi poveš, kako je ratalo, predno se še jaz opogumim, ker količine so res kar ornk, tudi če deliš s pet:) Ribice pa le jej, baje so zdrave še pa še! Aja, jaz mam eno drugo knjigo Kuhinje Balkana, žepna izdaja od Učil, po moje je v večini knjižnic, vsaj navadno so te žepne kar pogoste, ker niso drage. Not je sicer v glavnem meso, Balkan, kaj češ, hehe, je pa tudi nekaj zelenjave in seveda sladice:) teh je 53, sem šla ravnokar preštet, prav zate:) Če te katera zanima, povej, pa prepišem. Sicer se v tej knjižici pojavljajo tudi napake, zato je dobro malo z zdravo pametjo delat:) Jaz sem recimo delala filije, kjer se testo vlije, podobno kot za palačinke, ampak če bi dala not toliko moke kot bi oni želeli, se ne bi nič vlivalo, po moje še mesilo bolj težko:) Tako da če ti kaj prepišem, preglej s strogim očesom, hehe:) Ker vseh teh balkanskih sladic niti pod razno še nisem probala, čeprav me vse mikajo, to pa zato, ker so naši tako strašno navdušeni nad raznimi čokoladnimi in sadnimi tortami, da mi skoraj ne pustijo se spravit na razne baklave in urmašice, od katerih se vse cedi, kar je nama všeč, njim pa malo manj:) Jaz mam kuharskih knjig ne samo dovolj, ampak preveč, po mnenju vseh, ki me poznajo, po moje:) Ampak se ne dam, vsako tele ma svoje vesele:) Juhica, mene je tut vedno firbec matral, kaj je ta 101ka zraven, sem mislila, da maš kake lepe spomine nanjo (na avto...) Veri

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

17. sep 2006 8:41

Ma ja. Saj na staro jugo mam kr dobre spomine, kaj češ, ko prideš v leta, začne delat nostalgija. Tudi moje knjige so se začele kopičiti, čeprav nekak ne najdem časa za kuhanje. Sedaj bolj hitim, da spravim z vrta zelenjavo pred voluharjem, ki je to leto zelo zelo aktiven. Pa v moji Kuhinje Balkana, je tudi ajvar in veliko zelenjavnih prilog. pokrit pa je celoten Balkan in malo naokoli: Albanija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Grčija, Hrvaška, Makedonija, Romunija, Srbija, Turčija. Te mika, Veri?? LP juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. sep 2006 20:37

Veš, da hehe:) Saj v moji je tudi cel balkan, vse tele države, pa mislim, da ajvar tudi, samo na splošno je pa več mesa kot zelenjave:) Na naslednje srečanje prineseva vsaka svojo, ok?;) Veri

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. sep 2006 19:52

Veri, juhica101, pozdravljene, zdi se mi, da obe imate isto knjigo, ko bom imel opravke v metropoli bom si ogledal in kupil, juhica, hvala za informacije. Juhica, ribje olje sem pil kot otrok, sedaj jem ribe, ki jih imam zelo rad, pa kri imam tudi v redu. Pri meni na gredi ni težav z voluharjem, verjetno zato ker imam mačke ( edino težavo na gredi sem imel, ko mi je srna pojedla vso blitvo, sedaj je že zrastla. No, ja, da ne bojo govorili, da smo zašli s teme: Veri, a si pripravljala/jedla urmašice z kokosom ? lp ežoj

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

18. sep 2006 20:01

Srna ali blitva? Možno bi bilo prvo ali drugo. Lp iz Mb! riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti