Turske sladice in sladice drugih drzav???

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. sep 2006 5:42

vegeterianka je napisal/a:
živjo ...hvala ežoj bom probala na google....mi lahko pojasniš samo nekaj zakaj ne smem pisati z veliki črkami ????? lep večer še naprej vegeterianka
Baje, po forumskem bon-tonu, velike črke pomenijo kričanje. lp ežoj

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

11. sep 2006 6:19

ežoj ...hvala za razlago, ki moram priznat,i da prvič slišim pa obiskujem nekaj forumov....no odslej bom pisala z malimi. l.p vegeterianka

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

11. sep 2006 8:34

Jaz poznam flan s Kube, drugače mislim, da je mehiška sladica. lp, piščanec

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. sep 2006 9:53

tufahije, njami! ja, flan je mehiški, delajo pa francozi nekaj podobnega, samo rečejo drugače (mislim da creme caramel ali nekaj podobnega, ne znam francosko - še:)). Veri

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. sep 2006 10:19

Na splošno gre takole: - turške slaščice vsebujejo veliko orehov, mandljev, rozim, meda, sladkorja, kandiranega sadja itd... in funkcionirajo kot afrodiziak. Večino so jih (preden so prišle med plebs) kreirali v bogatih familijah, kjer je bil harem in moški je moral imeti tudi kolikor toliko znosen seksualni performans in tu so oreščki in med zelo pomagali.... - grške slaščice delajo veliko na naslednji bazi: jajčne kreme (flan, crema catalna, dalmatinska rožata - so si vse zelo podobne, vse pa so nastale na sredozemski obali), jogurtne kreme (jogurtno testo), sadje (tudi kandirano). Krostata je pita, kjer krhko testo pečeš na slepo, dokonaš s smetanovo jajčno kremo in sadjem. Lastijo si jo Italijani. Pa Siciljanci tudi. Pa Grki tudi. Vendelina jr.

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

11. sep 2006 13:41

lp vsem skupaj! za krostato moje tašče (njami!!) potrebuješ: 1/2 zavitka listnatega testa (torej en kvader)(lahko pa tudi cel zavitek, če vam je všeč več testa) jabolka (lahko pa katerokoli sadje,ki ti ji všeč: breskve,...) PRELIV: 2 sladki smetani 6 jajc 6 žlic ostre moke 2 vanilij skadkorja Narediš pa tako: odtališ testo, razvaljaš in daš v pekač (ona vzame pekač velikosti 25x35x 6 cm) ter prebodeš z vilicami. jabolka olupiš in narežeš na četrtine in nato na rezine. v pekač jih polagaš tako, da niso plosko na tleh ampak pokonci. lahko pa tudi narežeš na manjše kockice in daš notri (tako da jih je nekje do polovice pekača). za preliv so navedene dvojne količine, ker je tako krostata bolj bogata in visoka. lahko tudi razpoloviš količine in pride bolj nizko. za preliv penasto vmešaš cela jajca z dvema vanilij sladkorjema (ali daš strok-ampak meni je to predrago in ni niti point v vanilij okusu) in potem dodaš 6 žlic moke in narahlo zmešaš. na koncu dodaš še ne-stepeno sladko smetano in preliješ jabolka. pečeš na 175 st C nekje 50 minut. ko lepo porjavi vzameš ven in premažeš z marmelado (breskova, slivova, marelična...) in daš nazaj noter še za 10 minut. vzameš ven in dobro ohladiš in šele nato razrežeš. zakon dobro!! Kar se tiče količin in velikosti pekača, js predlagam, da najprej vzamete za preliv 1 smetano, 3 jajca in 3 žl moke in boste vidle koliko sadja rabite in koliko preliva in sploh kako vam je všeč. potem se tudi kakšno minuto manj peče. krostati se js ne morem upret, lahko jo pojem tudi cel pekač, ni panike. upam, da vam tekne goga sam da se kuha..

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

11. sep 2006 13:43

še to za testo lahko uporabiš tudi krhko testo, samo je izdelava temu primerna in tudi količine, ampak meni je bolj všeč z listnatim testom goga sam da se kuha..

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2006 7:47

Kalipso je napisal/a:
lp vsem skupaj! za krostato moje tašče (njami!!) potrebuješ: 1/2 zavitka listnatega testa (torej en kvader)(lahko pa tudi cel zavitek, če vam je všeč več testa) jabolka (lahko pa katerokoli sadje,ki ti ji všeč: breskve,...) PRELIV: 2 sladki smetani 6 jajc 6 žlic ostre moke 2 vanilij skadkorja Narediš pa tako: odtališ testo, razvaljaš in daš v pekač (ona vzame pekač velikosti 25x35x 6 cm) ter prebodeš z vilicami. jabolka olupiš in narežeš na četrtine in nato na rezine. v pekač jih polagaš tako, da niso plosko na tleh ampak pokonci. lahko pa tudi narežeš na manjše kockice in daš notri (tako da jih je nekje do polovice pekača). za preliv so navedene dvojne količine, ker je tako krostata bolj bogata in visoka. lahko tudi razpoloviš količine in pride bolj nizko. za preliv penasto vmešaš cela jajca z dvema vanilij sladkorjema (ali daš strok-ampak meni je to predrago in ni niti point v vanilij okusu) in potem dodaš 6 žlic moke in narahlo zmešaš. na koncu dodaš še ne-stepeno sladko smetano in preliješ jabolka. pečeš na 175 st C nekje 50 minut. ko lepo porjavi vzameš ven in premažeš z marmelado (breskova, slivova, marelična...) in daš nazaj noter še za 10 minut. vzameš ven in dobro ohladiš in šele nato razrežeš. zakon dobro!! Kar se tiče količin in velikosti pekača, js predlagam, da najprej vzamete za preliv 1 smetano, 3 jajca in 3 žl moke in boste vidle koliko sadja rabite in koliko preliva in sploh kako vam je všeč. potem se tudi kakšno minuto manj peče. krostati se js ne morem upret, lahko jo pojem tudi cel pekač, ni panike. upam, da vam tekne goga sam da se kuha..
mlada dama, kje pa je sladkor? Včeraj sem kupil lisnato testo in danes naredim krostate po tem receptu, ampak sladkor pa bom vseen dal tako na " uč " ( rabim nekaj sladkega, ravno jem zadnji košček štrudla od nedelje ). ežoj

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

13. sep 2006 14:43

ojla, tašča sladkorja ne da, ker ima rajši manj sladko. js ga dam malo, ko stepam jajca, da so bolj gosta pa rahla (samo res par žlic). res ga pa ne rabiš dosti. sem pa pozabila povedat ja, maš prav. drugače pa upam, da ti bo krostata všeč, ker js sem res navdušena nad njo. še posebej ko je fajn ohlajena, je ful osvežilna. in njamiii vedno al za zajtrk al kosilo al pa večerjo haha lp goga sam da se kuha..

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2006 17:50

ojla Recept: Izboljšana krostata gogine tašče ( njam ) Z recept rabimo enake sestavine kot za krostato gogine tašče, plus pet žlic sladkorja za izboljšanje ( lahko je tudi navaden ). Jaz sem delal v okroglem pekaču premera 28 cm. Ker je kupljeno lisnato testo pravokotno, takoj se pojavi problem, kako ga spraviti v okrogel pekač ( da je to res problem, lahko vam pritrdi vsak matematik, temu so v antiki rekli: problem kvadrature kroga ). No, ko mi je to uspelo, delam vse po receptu i postavim krhle jabolk, pride izboljšava: jabolka " poštupam " z dve žlici sladkorja, v stepena jajca pa kar tri. Pečeno je v 40 minutah ( jaz sem delal z tremi jajci in eno sl. smetano ). Površina je zelo nežna, zato sem marmelado razredčil z mlačno vodo in je namazal po krostati ter še nekaj minut dal v pečico. Testa nikoli ne kupujem, vse delam ( razen za baklavo, nimam potrpljenja čakat, da se vlečeno testo posuši ), tole se mi pa zdi v redu varianta, ker ja vse skupaj zelo hitro gotovo, recept je res enostaven ( razen komplikacije za izboljšanje ). Naj reče goga kar če, mislim, da bi krostata s krhkim testom ( 3:2:1 ) bila boljša, sam ne bi bilo vse tako enostavno in hitro. Kako gogina tašča je krostato brez, da bi je sladkala, ni jasno nobenemu, ki so mu baklave ravno prav sladke ( tako kot meni ). A ja, najbrž vas zanima kakšna je krostata: njam sam da se kuha ( kje sem že to videl ) ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti