Priprava šarlote

dascha  

član od: 31.8.2005

sporočila: 116

tema odprta - 8. sep 2006 14:48 | ogledi: 2.919 | odgovori: 6

ker bom prvič delala šarloto bi rada da mi date nekaj koristnih nasvetov. predvsem me pa zanima, kako se kuha nad paro.

haval za odgovore!

dascha

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

8. sep 2006 15:20

nekje na forumu je mamamia podala en izvrsten recept in par napotkov... bo kdo s pluskotom pomagal najti a ne? LP Staša

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

8. sep 2006 15:21

Kuhanje nad paro pomeni, da postaviš dva lonca enega na oz. v drugega, tako da se tesno stikata, da vmes ne uhaja para. V spodnjega natočiš vodo in jo segreješ do vrenja, v zgornjega daš tisto, kar pač moraš stepat. Potem daš zgornjega nad paro (večinoma pravijo, da se dno zgornjega lonca ne sme dotikat vode, odvisno od tega, koliko je tvoja stvar občutljiva na temperaturo) in veselo stepaš, to je vsa umetnost. Če boš delala jajčno kremo (predvidevam, glede na to da sprašuješ to pri šarloti), zna to stepanje kar dolgo trajat, da se stvar dovolj zgosti, jaz sem delala to tudi že nad plinom, da je šlo hitreje, ampak če delaš prvič, ne priporočam, ker se je recimo moji mami taista zadeva večkrat sesirila (loči se trdi in vodeni del, ker beljakovine v jajcu zakrknejo in s tistim nimaš več kaj dosti za počet), isto se je zgodilo tudi mamamii, ko je lani delala šarloto in je to zelo lepo opisala na enem forumu, ne vem več kateri, probaj poiskat, mislim, da je melo tudi šarlota v naslovu. Tako da pazi, da ne pregreješ, če pa premalo kuhaš, se pa krema ne bo dovolj zgostila in bo preveč tekoča. Ta čas, ko je lih ok, pa vsi tarnajo, da je prekratek, jaz ti iz svojih izkušenj ne morem rečt, da bi se mi zdelo to problematično, ker se mi še nikoli ni sesirilo, čeprav velikokrat delam to jajčno kremo za sladolede:) Tako da le pogumno! Samo ne pregrej prehitro, pa bo. Veri

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

8. sep 2006 18:21

Imam recept ki je zelo velikokrat preizkušen in rumenjakov ni potrebno kuhati nad soparo. 6 rumenjakov in 16 dag sladkorja dobro zmiksaj. Zavri 1/2 l mleka in dodaj rumenjakom. Namoči želatino v mrzlo vodo,ko nabrekne odlij vodo in dodaj še v vročo mleko z rumenjaki. Dobro zmiksaj da se žaletina stopi. Nato čvrsto stepi 3 sladke smetane (ne rastlinske).Smetano dodaj ohlajeni jajčni kremi, ki naj bo še mlačna. Vse to razdeli na tri dele.V en del dodaj 1o dag čokolade v drugi del dodaj ekstrat maline ali jagode v tretji del ne dodaš nič Model narahlo premaži kar z oljem in nato izmenično z zajemalko dodaj malo 1 nato 2 in nato 3 maso. Vmes dodaj sadje in na drobne koščke narezan biskvit ,ki ga narediš iz ene jajčke lahko pa namesto biskvita uporabiš bebi piškote, ki pa jih ni potrebno namočiti. Za model lahko uporabiš model za marmorni kolač ali model za srnin hrbet,če pa imaš modelčke za puding lahko pripraviš več modelčkov. Nazadnje ko je vse lepo v modelu, daj čez noč na hladno ,da se vse skupaj lepo ohladi in strdi. Preden postrežeš namoči model za par sekund v vročo vodo malo potresi in obrni na pripravljen pladenj. Na zadnje še šarloto okrasimo z stepeno smetano koščkom sadja in potresemo po smetani malo prepraženihin na lističe narezanimi mandlji. LP Bogomira Bogomira

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti