Jasminov riž

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. sep 2006 10:04

Jaz ti pa res ničesar ne zamerim. Glede količine vode za jasminov riž pa sem napisala, da mora biti voda tri cm nad rižem, kar je bistveno več kot samo tri cm vode...pa pustiva to. Mimogrede, imam jih krepko nad 40, sem že bližje 50. Pa še nekaj: riž je krasna stvar. A mi ga uživamo na različne načine, navsezadnje je zato tudi toliko vrst riža na svetu, da lahko kombiniramo po mili volji. In pri nas doma je na policah vedno vsaj pet vrst riža, da lahko vsak trenutek naredimo jed, ki se nam zahoče. Jasminov riž je pač ustvarjen za kuhanje na pari ali "na belo", ker ga vzhodnjaki uživajo ob omakastih jedeh. Zato se mu nič ne dodaja, da vpije okuse tistih čudovitih tajskih, kitajskih, indijskih, vietnamskih, burmanskih, indonezijskuih itd mesnih in zelenjavnik omak. Rizi bizi je druga zgodba. K pečenemu piščancu ga ni boljšega od dobrega rizi bizija ali riža s kakšno drugo zelenjavo (sploh paprika in čebula se mu lepo podata...), za kakšno dobro mesno rižoto si dam koleno vrtat, morska rižota, rižota z beluši in škampovimi repki, ali zgolj z bučkami in smetano - te so pa tako uživaška zgodba vase. Tako da upam, da tisto, da ima nekdo riž za tako pač tam neki, ne leti name. Mi dobra hrana preveč pomeni, da bi en sam poceni riž uporabljala za vsepovprek. No, tudi pri nas gre v rizi bizi grah z domačega vrta. No, pa uživajmo še naprej, saj zato smo navsezadnje tukaj, kajne? En sončen štajerski pozdrav, Mamamia mamamia

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

12. sep 2006 23:05

Od katere firme ga pa kupujete? Sama sem ga kupila v Spar-u, firma meni totalka neznana, pa bi zelo rada poskusila še katerega drugega. LP Lipa

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2006 7:38

mamamia, vse kaj si napisala podpišem. Pa še dva stavka iz knjige Asian Cookbook Charmaine Solomon: Željena lastnosti riža niso enake v vseh azijskih deželah. V Indiji, Pakistanu, Sri Lanki in Burmi lahek ( paperjast - fluffy ) riž je najbolj cenjen. Dolg riž tenkega zrna imajo za najboljšega in ga kuhajo s soljo. Najslabše kaj kuhar lahko naredi je, da pozabi posoliti riž. V Maleziji, Indoneziji, Tajlandu in Vietnamu rajši imajo suv in ločen ( dry and separate ), ampak kuhan brez soli. Dalje na vshod kratko zrne sorte pridejo do veljave........ lep dan ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2006 8:18

mamamia, pa še to: jaz imam ponavadi, na zalogi tri vrste riža, pa me " kamerati " imajo skoraj za " vaškega " posebneža, ka bi si šele rekli na pet vrst. še naprej lep dan ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. sep 2006 9:41

Lipa, jasminov in basmati riž kupujem vedno uvožen iz azijskih držav (vrečke so na policah z azisjko hrano), čeprav je malo dražji, nikdar pa od trgovinskih blagovnih znamk, kot so Spar, Hofer ali kaj takšnega. S temi nimam najboljših izkušenj. Za rižote pa kupujem tistega v beli kartonasti škatli, na kateri je kupček rizi bizija in kozarec belega vina. MAmamia mamamia

Barolina  

član od: 1.2.2007

sporočila: 50

5. mar 2008 10:46

Danes bom za kolsilo naredila gobovo rižoto in če sem vas prav razumela, jasminov riž ni najbolj primeren za rižote. Ali se motim??? Barolina

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

5. mar 2008 11:06

u men je dober ta riž.. kupila sem ga v maxiju za suši. ta riž pride taki puhec kot v kitajski restavraciji, samo ga moreš dobro dobro oprat bannanna

afrika  

član od: 26.11.2005

sporočila: 17

5. mar 2008 20:46

Jasminov riž za suši ni najbolj primeren, za suši pride bolj v poštev poseben srednjezrnat, bolj okrogel riž, ki se lepi (sticky rice). Ker za suši je bolj pomembno, da se riž lepi, kot da je puhast, ni pa seveda nič narobe. Meni ga je pač škoda - jasminovega mislim, zato imam vedno doma namenski riž za sushi, pa basmati in jasminovega ter vsaj dve škatli okroglo zrnatega ali srednje zrnatega za rižote in sladke jedi. Barolina, navsezadnje lahko uporabiš za gobovo rižoto tudi jasminovega,saj ni nič narobe, a osebno imam raje za rižote vrste riža, ki bolj vpijajo sestavine (srednje ali okroglozrnate italijanske sorte), jasminovega in basmati pa za priloge k vzhodnjaškim jedem.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

5. mar 2008 23:16

v mojem sušiju je odlično izpadel... ravno prav se je lepil (seveda po dodatku sladkorja in kisa), mogoče že kar preveč ;) meni ga je za suši priporočalo kar nekaj ljudi.. bannanna

mala zelena  

član od: 9.7.2007

sporočila: 266

6. mar 2008 17:31

mmm jasminov riž- ko se kuha vedno cela kuhinja diši po kokicah :) kupujem pa golden camel-v prozorni vrečkici; jaz dam približno 2xveč vode kot riža, pa majčkeno masla in pride odličen. Ponavadi jem kar samega, ker mi je tako zelo dober. Včasih- če kaj ostane pa hladnega zmešam z ananasom ali kakšnim drugim sadjem, je tudi odlično ;) mala zelena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti