Vinogradniške breskve

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

tema odprta - 7. sep 2006 18:49 | ogledi: 16.945 | odgovori: 16

Ali je že kdo delal marmelado iz vinogradniških breskev? Mi jih imamo zelo veliko pa ne vem, kako naj jih skuham, saj nekateri pravijo da je marmelada malo grenkasta,ne vem , no.. mogoče bi bilo treba breskve pred kuhanjem olupiti.

ariella

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. sep 2006 18:58

ariella_3. - marmelada je zelo dobra, je pa malo drugačna od tiste iz klasičnih breskev. Ker so te breskve majhne, jih je lupiti pretežko. Jaz sem jih kar na koščke narezala, posladkala, pustila nekaj časa, pa skuhala, potem pa s paličnim zmiksala, dodala po okusu sladkorja in limoninega soka, kuhala do primerne gostote in spravila v kozarčke. Če te lupine motijo, potem kihane breskve pretlači skozi cedilo (z nastavkom na mikserju gre hitro in učinkovito, večina lupine ostane na cedilu. Paličnega torej ne potrebuješ. Dosladkaj, dodaj limonin sok in je. Naj ti uspe. rimljanka

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

10. sep 2006 9:54

ariella 3. Breskve vrži v vrelo vodo-tako kot lupiš paradižnik. V vreli vodi naj bodo nekaj trenutkov, potem jih poberi ven. Jaz jih ne dajem hladiti v mrzlo vodo, ampak jih kar pustim v posodi, da se hladijo, dokler se ostale ne okuhajo. Potem gre kožica zelo zlahka dol. Zrežeš meso s koščice ali pa za roko, če so mehke. Vržeš v multipraktik in potem zmleto v posodo za vkuhavanje, dodaš sladkor in kuhaš. Ko se sladkor stopi, dodam še želin malo pokuham, polnim v ogrete kozarce, zaprem in za 30 min v pečico na 80 stopinj. Če nimam časa, jih kar pustim v ugasnjeni pečici, drugače pa jih zložim na pult in pokrijem z odejo... Pa LP juhica

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

11. sep 2006 8:49

Jaz jih nisem lupila, ampak oprane zmlela v multipraktiku, dodala sladkor, limono, cimet, želirno sredstvo in je nastala dobra marmeladka. Ognjič

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

11. sep 2006 13:19

Tudi jaz imam take breskve in bi jih rada uporabila za pecivo. Slišala sem že, da se da naret breskov štrudl, ampak ne bi vedla kako. Skratka ima kdo idejo, kako uporabit vinogradniške breskve za dobro pecivo? Klea

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

11. sep 2006 13:58

Pita. Na testo naložiš polovice breskev in spečeš. Vroče preliješ z vročo mešanico marmelade in vode. Atina

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

11. sep 2006 17:50

Sem naredila pito. Atina hvala za idejo! In je fina. Breskvice sem olupila in ker so bile zrele in mehke se niso dale razpolovit ampak sem jih nekako narezala na manjše kose. Pa sladkat bi jih morala - ker okus povleče malo na grenko. OK, saj marmelada da sladkobo, ampak ni isto. Klea

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

11. sep 2006 18:34

Ravno danes sem delala marmelado iz takih breskev. Nič jih nisem lupila, zmiksala v multipraktiku, dodala 40 dkg sladkorja na 1kg breskev plus želirno sredstvo. Super je! Lp, polona

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

11. sep 2006 22:16

Klea, me veseli, da ti je bila pita všeč! Meni pa tista grenkoba prav paše, zato niti ne sladkam. Pri nas še ne zorijo te breskve, tako da moram malo počakati s sladicami. Jih pa nekaj dobim iz Bele krajine... poleg zvrhane košarice grozdja. Atina

0412.barbara  

član od: 29.3.2008

sporočila: 21

20. sep 2009 13:53

ariella_3 je napisal/a:
Ali je že kdo delal marmelado iz vinogradniških breskev? Mi jih imamo zelo veliko pa ne vem, kako naj jih skuham, saj nekateri pravijo da je marmelada malo grenkasta,ne vem , no.. mogoče bi bilo treba breskve pred kuhanjem olupiti.

ariella
Pri nas doma marmelado kuhamo iz vinogradniških breskev takole: breskve razpolovim da odstranim koščice. Nato pa jih samo v veliki količini mlačne vode operem- tako gredo dlačice stran in niso grenke. Nato polovice breskev zmiksam v multipraktiku in dam kuhat. Prvi dan jo kuham tako dolgo da zavre in dodam sladkor. Čez noč pustim da se ohladi, naslednji dan pa poskusim če je dovolj sladka in po potrebi še dosladkam. Nato jo kuham še 3-4 ure, da se zgosti. Še vročo napolnim v kozarčke, ki je dorbo da so ogreti, sicer je nevarnost da počijo zaradi vroče marmelade. Kozarce z marmelado zložim na pult in jih pokrijem z manjšo deko ali debelejšim prtom da se počasi ohladijo. 0412.barbara

yoy  

član od: 7.1.2008

sporočila: 58

20. sep 2009 20:22

Tudi jaz delam marmelado iz teh breskev samo da imam vinsko rdeće in tako je marmelada temno rdeća.Jaz pa breskve olupim jih zmiksam z palićnim mešalnikom dodam želin in ko zavre dodam na kilo breskev 50-70 dag sladkorja vrem 3 minute in marmelada super hitro go tova in še bolj super za pojest.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti