Cvrenje

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

9. sep 2006 10:13

Mene pa zanima, če lahko uporabim mast tudi za kakšno sladico, je pa naša mast rahlo slana, ne preveč sicer ampak glih toliko, da je. Mislite, da se lahko uporablja za sladke jedi? Je imamo še kar veliko lanske pa bo treba prostor naredit za letošnjo. jade

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

9. sep 2006 10:22

Prav zanimivo je brati tele dialoge... predvsem zaradi kreganja :) No, šalo na stran! Hotela sem napisati, da Petra 1 vsekakor ni napisala laži, želela je predvsem opozoriti na škodljivost svinjske masti in ima prav. Predvsem pa vidim problem v tem, kako je podala svoje mnenje. Vsakdo, ki je prebral njen post in potem vsa naslednja, se je čutil napadenega in posledično je dobila napad nazaj! Zelo rada imam forume na internetu, ker res na hitro in priročno najdeš milijon informacij, ampak prav ta nezadržanost večine pri komunikaciji mi gre na živce. V živo zagotovo nihče ne bi tako napadel... Po drugi strani pa tudi bralci vse napisano preberejo in si besede intepretirajo po svoje... zato ni slabo 2x prebrati kar si napisal... Uf, sem skrenila s teme... O masti: v naši družini je skoraj ne uporabljamo, ker se mi kupljeni ocvirki in mast ne zdijo preveč dobri. Prašička pa žal nimamo Včasih mamo prosim, da mi pošlje kakšen lonček ocvirkov im malo masti, ker jih sama cvre. In žganci, pa zelje, pa jajčka so potem noro dobri!!! Ana Češnovar

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

9. sep 2006 10:55

mmm... komaj čakam za tista dva dni v letu ko se bašemo s krompirjem v ocvirkih. Božansko! Seveda je mast od domačega pujsa. Nekako mi je vse ljubše če je doma pridelano... Sicer pa za pomfrit mešamo mast in olje. Nikoli ga ne pražimo samo na olju. Za jajce na oko - definitivno mast. Naj gre h streli še maščobe in vse škodljivo. V takšnih količinah, kot jih mi pojemo, in toliko kot migamo na kmetiji da vse to pokurimo ... in nihče nima problemov s holesterolom. Maščobe + sedenje na riti - to pa verjamem... Ne bi rada tečnarila in dajala nek kontra, ker si vsak izbere kaj bo jedel, ampak... še vedno se bolje počutim, če pojem žlico maščobe, kot pa da spijem kupljen sok z vsemi tistimi E-ji. Maščobe so vsaj naravne. Marsikdo se bo strinjal, in marsikdo bo proti ... Lep dan, Staša

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

9. sep 2006 11:31

Jade, imam recept za žepke z mastjo. Lahko ti napišem recept. Ne vem, če je v bazi, nisem gledala. Po moje lahko uporabljamo mast za sladke jedi, saj včasih niso imeli (toliko?) margarine, pa so vseeno pekli sladke stvari. Atina

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

9. sep 2006 11:34

Jade Pred sabo imam knjigo slovenska kuharica(Felicita Kalinšek 1982 l) in v njej je skoraj pol jedi z mastjo.Še v praženec(šmorn) ga daje po 3 žlice,uporablja pri peki palačink,kvašenem testu,tukaj imaš pa še recept za rogljičke brez jajc 25 dag masti 10 dag sladkor prah 4 žlice kisle smetane 2 žlici vina vanilin sladkor pecilni prašek 50 dag moke sladkor za potresanje zamesiš in oblikujaš rogljičke,peci pri 200st,potresi s sladkorjem. kuharca37

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

9. sep 2006 11:35

Atina lepo prosim za recept. jade

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. sep 2006 12:08

Jade, vsake toliko naredim tele rogljičke, ki so zelo dobri. Včasih sem jih pogosto, potem je šel v recept v pozabo, lani pa sem ga ponovno dobila na tem fantastičnem forumu. 1 kg moke 1/2 kg margarine ali rastlinske masti ali kombinacije svinjske masti in margarine/rastlinske masti 1/4 l mleka kvas Narediš testo, daš za 1 uro v hladilnik, razvaljaš, narežeš na krpice. Nadevaš z marmelado ali orehovim nadevom in spečeš. Pečene povaljaš v sladkornem prahu. Prav gotovo lahko uporabiš mast, tudi če je rahlo slana. Saj je tudi pecivo boljše, če je rahlo posoljeno. mimika

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

9. sep 2006 12:23

Super hvala. jade

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

9. sep 2006 12:31

Vanilijeve školjkice 50 dag mehke moke 18 dag masti 1 suhi kvas 2 vanilin sladkorja 1 dL tople vode malo soli marmelada za nadev sladkor za posipanje Zamesimo testo in ga razvaljamo ok. 2 mm debelo. Potem s pomočjo kozarca (ali modelčka) izrežemo kroge. Na vsak krog damo žličko marmelade in zapremo. Z vilicami dobro zadelamo robove. Na toplem pustimo 15 minut, spečemo in vroče povaljamo v sladkorju v prahu. Dobro, da sem se spomnila na tole, bom tudi jaz danes pekla. Atina

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

9. sep 2006 13:37

Petra1, spoštujem ljudi, ki mi kaj pametnega svetujejo, če jih za to prosim. Če nikogar ne prosim, ne maram, da mi soli pamet. Svinjaš po forumu, oprosti. jasna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti