Cvrenje

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

7. sep 2006 21:23

sem prebrala kaj sem napisala...ja res se bere čudno.....premalo sem napisala, ker sem hotla čim prej nehat, da ne bom kregana... Gre samo za to.., da stara tradicionalna kuhinja ne paše več v naš življenski slog, ker nismo več tako aktivni, kot so bili naši starši. Da ne bo pomote, jem meso, od svinjine, do špeha, sovražim pusto govedino, ali svinjske kotlete, ker je presuho...če jem želim imeti mastno,( sočno ) takrat ko to jem. Vendar se izogibam pregrevanju maščob, ker so strupene. Raje imam na regratu več špeha, kot več olja. lahko noč vsem Petra 1

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

7. sep 2006 21:28

Pa še pripomba mojega dragega (ne nova, se je drži že vsa leta kot pijanec plota): če bi v Savi plavali pujsi...ni nil on ribič. Kar pa se maščob tiče tako in drugače, je mene tudi tisto zmotlo. Trasnasičene mašobne kisline so nekaj, kar je našim "človeškim telesom" tuje in nepoznano. Svinjska mast pa nam je prav dobro poznana, saj so naši predniki s pomočjo nje pravzaprav preživeli. Pozdravček Marika

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

7. sep 2006 21:30

O, joj!!! Pa ne že spet Mislim, da je Petra1 hotela samo povedati, da so ljudje včasih vse te maščobe pokurili z fizičnim delom in prav gotovo ni hotela nikogar žaliti. Na žalost je res, da vse tisto kar je dobro tudi vedno ni zdravo, kar pa ne pomeni, da včasih ne smemo grešiti, le zmerni moramo biti. Ni ga praženga krompira brez sv.masti, a ne vsak dan! Prijetne sanje in malo več strpnosti! (tudi polna luna bo minila) kobra 1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. sep 2006 21:45

Petra 1, če (res) poznaš našo tradicionalno kuhinjo, potem bi ne smela napisati, da ni primerna za današnje čase. Večinoma so včasih (na deželi, v mestih je itak živelo le za vzorec Slovencev) jedli zelo zdravo, večino dni: zelje, repa, žganci, štruklji, medle, mešanice in ostale jedi iz zdroba, moke,.....pa seveda krompir, suho sadje,....Kruh se je pekel enkrat na teden, torej se niso prenajedli svežega (ker se ga je tudi preveč pojedlo). Meso je bilo bolj za dodatek in pa, seveda, za tiste in takrat, ki/ko so težko fizično delali. Od zore (ali še prej), do teme. Zabela je bila skromna, resda večinoma živalskega izvora, saj druge ni bilo. Še po 2. svetovni vojni je bilo olje res samo za solate, pa še to ne vedno. Kar so si pa ob posebnih priložnostih privoščili, ja pa res bilo obilno, tudi mastno. Bel kruh in potica le ob praznikih, če sploh, meso enako (ni naključje, da je pregovor: Pust, masten okrog ust). Ampak - Pustu je sledil 40 dnevni POST. Ko so, pogosto, celo posodo, v kateri se je sicer kuhalo, spravili, ker je bila mastna. Šele velikonočni žegen je spet prinesel malo obilja na mizo, pa ne za dolgo, spet je bila hrana skromna, vsakdanja. Danes pogosto praznično obloženo mizo tistih časov predstavljamo kot tradicionalno vsakodnevno prehrano tedanjega časa. Kakšna zmota! Res pa je, da danes jemo, kot da je vsak dan praznik. In tudi fizično delamo toliko, kot so takrat ob praznikih. Zapisano velja za velik del Slovenije, morda sta izvzeta Primorska in Prekmurje. Tam je bilo vsaj malo drugače, pa ne prav veliko. So pač njihove naravne danosti drugačne. Za branja in znanja željne, 2 zanimivi knjigi, pa še receptov iz starih časov polni: Pavle HAFNER: Ta dobra stara kuha, Cankarjeva založba, Ljubljana, 1982 Ksenija KHALIL: Nwerajska hrana, Zveza kulturnih društev Črnomlej, 1999 rimljanka

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

8. sep 2006 7:27

Doma redimo svinje ,tako imamo tudi mast ,jo redno uporabljamo ,pri kuhi in tu in tam pri peki ,z maščobo pri kuhi ne pretiravamo saj je itak že posoda takšna ,da se uporablja minimalna količina maščobe ,cvremo pa tudi bolj poredko ,Je pa res ,da sama rajši pojem hrano narejeno na masti kot pa recimo na rastlinskem olju -saj vem kaj pojem . LP Marta

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

8. sep 2006 8:36

Tudi moji starši in pri tašči kuhajo vse na masti. Moja mama skoraj da ne uporablja olja, razen za solate. Pa sta še kar zdrava. Saj jih prepričujem, da naj vsaj kuhata na olju, če že cvreti ne moreta. Pa ne gre. Res pa je, da sta aktivno na nogah od polšeste zjutraj do devete zvečer. Toda, ker imata kmetijo in redita tudi prašiča, se jima zdi škoda, da bi kupovala še olje. Tisti, ki pa smo po cele dneve zdoma, pa mislim, da več ali vse kuhamo na olju. Vsaj meni se zdi, da je hrana kuhana na masti težje prebavljiva. Malčica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. sep 2006 8:52

Še moja pripomba o uporabi masti v kuhinji. Specialnost moje mame so krofi, ki morajo biti ocvrti na masti. Jaz je sicer ne uporabljam, vendar nimam nobenih problemov, ko jem hrano iz mamine kuhinje. Ko pa jem krofe iz trgovine, imam pa resne probleme z želodcem. Najslabši za moj želodec so krofi hitro rastoče firme, ki se je v zadnjih letih zelo uveljavila. POtrebovala sem cel dopoldan, da sem jih prebavila. Potem sem jih nehala jesti. Prepričana sem, da niso ocvrti na svinjski masti. mimika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. sep 2006 10:21

Naši prijatelju, stari Dunajčani, dunajske zrezke še dan današnji cvrejo v svinjski mast. Samo za ta namen jo imajo vedno doma, vsej zdravi prehrani navkljub. Mamamia mamamia

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

8. sep 2006 13:10

Mene pa zanima, če ima še kdo težave s prebavo po svinjski masti? Tudi moji stari starši zelo veliko stvari pripravljajo na masti, ampak meni je bilo obvezno slabo, če sem to jedla. Nekaj časa so me hecali, da se afnam in izmišljujem, ko sem jih prosila naj meni pustijo vse nezabeljeno oz narejeno na rastlinskem olju. Mi pa zdaj na srečo verjamejo, ker so me enkrat hoteli prelisičiti in sem pojedla pohan piščančji zrezek narejen na masti. Cel vikend sem "taborila" na wcju in v postelji... Lp, Tina

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

8. sep 2006 13:18

če dobite domov Žurnal, si malo preberite stran, ki je namenjena zdravju. Res je največji problem v naših glavah - spremeniti prehrambene navade ! Dejstvo pa je , da največ ljudi v Sloveniji umre zaradi bolezeni srca in ožilja. Lep dan Petra 1 Sporočilo je spremenil(a) Petra 1 dne 08. sep 2006 13:19:31

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti