Dren-ovi plodovi

mm  

član od: 11.12.2002

sporočila: 24

tema odprta - 7. sep 2006 14:00 | ogledi: 21.267 | odgovori: 21

Imam drevo drena, ki ima letos zelo velike in sladke plodove. Ali kdo ve, kakšna je uporabna lastnost teh plodov, morda kakšen recept ali kaj podobnega.

V naprej se zahvaljujem!

Temo je spremenil(a) mm dne 07. sep 2006 14:00:40

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. sep 2006 15:16

Tile recepti so iz knjige D. Cortese: Sadje - moč naravne hrane: drnuljeva omaka -drnulje pretlačimo in zmečkamo, na skodelico te mezge dodamo žlico medu,ščepec cimeta ali pimenta. lahko tudi janež, kardamom ali kumino. Premešamo, lahko dodajamo sadnim solatam. Drnuljin sok: drnulje zdrobimo s paličnim mešalnikom in zalijemo z vodo po okusu in izgledu. Tak sok lahko osladimo z medom. Sadna juha: Drnulje zmečkamo, dodamo enako količino vode ali jabolčnega soka, lahko tudi malo medu, zmešamo s paličnjakom. v to lahko zamešamo na koščke narezano različno sadje. Dodamo lahko tudi nekaj rozin in lističev mete. Drnuljin sok lahko uporabimo za pripravo punča: 1/2 l dr. soka, pol litra čaja, pol litra pomarančnega soka, par žlic medu in malo zmletih klinčkov. Sok segrejemo, zmešamo z vročim čajem, nato prilijemo pomarančni sok in dodamo med in klinčke. Seveda je treba iz drnulj odstraniti koščice, pravijo pa, da so drnulje dobre šele takrat, ko same popadajo z grma. Ali jih mora opariti slana, pa nisem popolnoma prepričana. Saj se bo verjetno oglasil še kdo, ki se na te reči spozna veliko bolje od mene, hehe. LP cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. sep 2006 19:15

Marmelada je krasna, če ti njen malo trpki okus ni všeč, drnulje mešaš z jabolki. rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. sep 2006 7:21

mm je napisal/a:
Imam drevo drena, ki ima letos zelo velike in sladke plodove. Ali kdo ve, kakšna je uporabna lastnost teh plodov, morda kakšen recept ali kaj podobnega. V naprej se zahvaljujem! Temo je spremenil(a) mm dne 07. sep 2006 14:00:40
Kje si pa dobila dren? Jaz sem eno drevo kupil nekaj let nazaj v drevesnici v Volčjem potoku ( drago kot žafran ), prodajalka je zatrjevala da ni zahteven, da ta, ki sem ga kupil ima bolj debele plodove, pri meni je nekaj zrastel, vsako pomlad cveti, ploda pa nisem še videl nobenega. ežoj

mm  

član od: 11.12.2002

sporočila: 24

8. sep 2006 9:47

Hvala za recepte Elaphus, zanima me ali se ti sokovi in juhe delajo iz surovih drnulj, ali pokuhanih?. Namreč z kuhanjem drnulja spremeni barvo in okus je še bolj trpek. Naš dren je star sigurno deset let, cveti rumeno pred olistanjem. Ežoj, moda pa se tvoj dren ne opraši, ker ni v bližini drugega drevesa. Pri nas ima sosed zelo stari navaden dren, morda je to vzrok. Sicer pa, velikokrat bi bila tudi jaz raje, da ne bi bilo plodov, ker če ne bi spodaj napeli mreže, v katero lovimo plodove, postane v bližini nevzdržmo od mušic in vonja po kislini ob razpadajočih plodovih. LP Mojca

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

10. sep 2009 13:00

A kdo ve če se dela marmelada iz drnulj, ki niso še čisto zrele al se mora počakat da čisto dozorijo? To isto me zanima za trnulje? A ima kdo kaj izkušenj? zima13

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

10. sep 2009 13:28

Marmelada se dela iz povsem zrelih drnjul,  je pa kar zahtevno opravilo. sama jo pretlačim skozi cedilo za testenine potem, ko sem jo že nekaj časa kuhala, da se sadeži razpustijo.

 

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. sep 2009 15:24

Velja za drnulje in trnulje, da jih mora slana dobiti najprej..... če ne drugače, v zamrzovalniku.....

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

11. sep 2009 7:54

rimljanka je napisal/a:
Marmelada je krasna, če ti njen malo trpki okus ni všeč, drnulje mešaš z jabolki. rimljanka
Rimljanka kašno razmerje vzameš med drnuljami in jabolki pol-pol? zima13

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. sep 2009 8:03

Vsekakor po želji, lahko pol pol, lahko manj jabolk. Več je jabolk, manj je trpka in manj rdeče lepa, jo imaš pa več......

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

11. sep 2009 9:35

sem se spomnila da imam v skrinji še nekaj ribeza bom še tisto vmes zmešala pa bo kar bo. Hvala. zima13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti