Dren-ovi plodovi

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

11. sep 2009 10:13

naša sorodnica dela odličen drnuljev sok, ki je neprecenljiv v ročih dneh (tako ne odžeja nobena reč, niti voda). Jaz pa sem letos še iz ne čisto zrelih plodov naredila odličen liker...drnulje sem našpikala z zobotrebcem in jih namočila v žganje z dodatkom rjavega sladkorja. Za šipek vem, da je še boljši, če ga dobi slana...mogoče je tudi pri drnuljah kaj kaj podobnega?! jasna

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

11. sep 2009 10:13

Zima, tudi mene zanima drevo drena...na krasu bo zagotovo dobro uspeval :) jasna

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

11. sep 2009 13:27

[citat=--mansaj--] Jaz pa sem letos še iz ne čisto zrelih plodov naredila odličen liker...drnulje sem našpikala z zobotrebcem in jih namočila v žganje z dodatkom rjavega sladkorja. jasna[/cita kaj pustiš na soncu stat, al ni ni pomembno kam postaviš. koliko časa pa rabi stat pred uporabo zima13

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

11. sep 2009 13:52

ja, steklenico sem postavila na balkon in je bilo dopoldan v senci, popoldan pa na soncu...ene tri tedne je stalo tako in potem sem ga nesla mami, kjer so ga poizkusili...bil je res odličen, zanimiv okus, ker so bile drnulje še malo trpke. jasna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. sep 2009 23:03

Saj na Krasu je ja veliko drena, se spomnim pravih živih mej tam nekje proti Sežani............... In seveda, če drnulje dobi slana, so najboljše, prav spominjajo na češnje, po okusu, seveda, ampak letijo z drevesa....................

rimljanka - zasebno mnenje

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

14. sep 2009 7:16

marmelada je krasna.....probat moram še liker...mansaj v kolikšnem razmerju zmešaš drnulje, rjavi sladkor, žganje in predvidevam da tudi vodo? zima13

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. sep 2009 8:57

rimljanka je napisal/a:

Saj na Krasu je ja veliko drena, se spomnim pravih živih mej tam nekje proti Sežani............... In seveda, če drnulje dobi slana, so najboljše, prav spominjajo na češnje, po okusu, seveda, ampak letijo z drevesa....................

rimljanka - zasebno mnenje

Res je - letos ga je ogromno! Letos je bilo junija dosti dežja, zato so plodovi večinoma zelo debeli in tudi niso odpadli, kot se zgodi, če je ob začetku poletja že suša.

Sama sem jih z družino nabrala 11 kg in so vse že predelane v marmelado. Iz ostankov mesa in koščic pa sem naredila še nekaj soka (maso sem zalila z nekaj vode, prevrela, stisnila skozi gazo in še enkrat prevrela s sladkorjem).

KO jih greste nabirat, si nesite s sabo eno rjuho ali kos "vrteksa", ki ga položite pod grm, najprej fino otresete, da najbolj zreli plodovi popadajo na podlago, potem pa obirajte naprej. Tudi če še ni bilo slane, nič zato, na tistih grmih, ki so lepo osončeni, so plodovi že čisto črni in sladki. Tiste malo manj zrele pa pustite v plitkih gajbicah nekaj dni, da se "umedijo" in ravno tako postanejo bolj sladke.

Čakanje na slano na žalost ni najbolj "produktivno", ker drnulje odpadajo z drevesa, v visoki suhi travi in med odpadlim listjem na naših zaraščenih kraških gmajnah pa jih je potem težko najti.

Mojca

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

14. sep 2009 11:36

Zima, jaz sem dala okrog pol steklenice drnulj, dodala 5 žlic sladkorja in prelila z žganjem. Smo jih pa včeraj na sprehodu tudi mi nabrali kak liter, več jih ni bilo...na žalost jih je suša pomorila. Sem jih pa kar skuhala s sladkorjem in dodala malo vode...danes pa bom nadaljevaja in naredila sirup :) jasna

pandapanda  

član od: 24.11.2007

sporočila: 102

18. sep 2010 10:39

Skuhala sem marmeladi iz drnjul. Na 1kg kaše sem dodala 0,60kg sladkorja pa je zelooo kisla. Nabrala sem še 7 kg drnjul in bom naredila sirup (v sokovniku) Koliko sladkorja naj dodam da ne bo tako kislo? Kako vi pripravljate sirup? hvala in lp pandapanda

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

20. sep 2010 8:34

pandapanda - tašča je lani delal sirup, mislim, da dala kar kilogram sladkorja na liter soka. je pa verjetno vse skupaj nekoliko predoglo kuhala, ker je v steklenicah nekoliko želiralo in smo jih potem morali najprej malo segreti, pa še tako je šel sok nekoliko težje ven. Je bil pa odličen, smo ravno pri zadnji steklenici. Še en nasvet za uporabo drnulj - pri nas jih posušimo in nato dodajamo čaju - namočimo že zvečer, če pa ne, potem je ta prva runda bolj švoh, nato pa jih uporabimo še ene dvakrat, trikrat, dokler še kaj dajo od sebe. Čaj lepo obarvajo in ga ravno prav okisajo, tako da ni treba dat nobene limone. Ponavadi dodam še posušen češmin, ki ima še več kisline kot drnulje. 5rusa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti