Hrana na poročni dan

dusmar  

član od: 10.9.2002

sporočila: 32

tema odprta - 4. sep 2006 9:18 | ogledi: 4.744 | odgovori: 33

Ker ste izkušene gospodinje z vseh vetrov, vas prosim za nasvet. Na poročni dan, preden se gre na

matični urad ne vem, kakšno hrano naj dam še na mizo poleg narezka in peciva. Hvala.

Lp

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. sep 2006 9:26

Jaz sem imela samo zelo lepo pecivo. ježke, hruškice, jagode, breskvice, jurčke. Panje. Lubenice, pa še kaj je bilo. Pa sveže jagode...

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

4. sep 2006 9:26

Sadje! Nena Nena-morje

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

4. sep 2006 10:05

Po moji izkušnji so se najbolje obnesli obloženi kruhki in pecivo, ker večinoma vsi jejo stoje, nekaj takega, da se vzame v roko in, da niso ravno veliki grižljaji. Imeli smo tudi narezke in kruh narezan na manjše koščke, pa nakockane melone zraven (to se je jedlo z zobotrebci). Kakšno sočno sadje pa po moje ni najbolj primerno (je bolje, da ga imaste potem v gostilni), ker se boste lahko že zgodaj popackali, pa je potem lahko slaba volja zaradi slik. Imeli pa smo tudi sabo nekaj pladnjev obloženih kruhkov in košarice peciva (takšno, ki se je z roko, pa, da ni preveč sočno, da ne teče in kaplja okoli) in seveda pijačo, da smo še medtem, ko se čaka pred cerkveno in civilno poroko in po njej preden se gre naprej še malo prigriznili. Par ljudi je bilo za to zadolženih, da so nosili pladnje med ljudi. Sva pa imela veliko gostov (120) tako, da smo kar veliko pripravili. Pa tudi doma pripravite nekaj takega, da lahko potem hitro spraviš nazaj v hladilnik ali vzamete sabo, ker praviloma se vedno mudi, pa če še tako planiraš. In nenazadnje zadnje dni tudi ni ne vem koliko časa, da bi pripravljala kakšne extra kulinarične mojstrovine, ker je že z drugimi stvarmi dovolj dela. Saj je potem zvečer večerja pa se takrat naje bolj konkretne hrane. Res pa je, da se je pri nas vse skupaj začelo šele okoli 13.30, ker sva imela vse planirano kasneje, da ne traja cel dan. Če pa pričnete že zjutraj in bodo gostje prisotni ves dan potem pa jim moraš res ponuditi še kaj bolj konkretnega. jade

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

4. sep 2006 10:06

Mene pa zanima koliko peciva (v kg) bi mogla napeči - naročiti da bi bilo dovolj za 70 ljudi? Količina naj bi bila dovolj da se jih pogosti pred poroko pa še za domov da bi lahko odnesli...... Za torto sem nekje ugotovila da bi moglo biti od 15-18 dag na osebo torej od 10,5 do 13 kg.....cca.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. sep 2006 10:19

Tega, da se ljudje hrani še pred samim aktom poroke, v naši družini ne poznamo - to mi je čisto novo. Mi smo se bolj koncentrirali na obleko-frizuro-izgled. Tako ali tako se je v nadaljevanju preveč pojedlo. Eno vprašanje: ali si ljudje po tem začetnem hranjenju umijejo zobe? Namreč, meni se ravno ne zdi posebej spoštljivo, da se gre prisostvovat svečanemu obredu (ker, poroka to je in je zelo zelo pomembna za vsakogar, ki se zanjo odloči) v kolikor tolko lepi obleki in frizuri in z neočiščenimi zobmi (pa še s kakšnim zadaho iz ust, tista žmohtna mešanica domačega alkoholnega zvarka skupaj s kakšno salamo...). Zobna higiena, to je nekaj, v čemer velja slediti kriterijem severne Amerike, v ostalih kriterijih ravno ni, da bi kopiral... Skratka, če je taka navada, da je hrana že pred poroko - jo velja minimizirati:kanapejčki + sadje + žvečilni gumiji, ki čistijo zobe. Basta. Namen poroke je to, da dva formalizirata skupno življenje. Svadbene slovensnosti so v funkciji počastitve tradicije okolja, vendar se ta počastitev interpretira v kontekstu 21. stoletja. Stvari so se spremenile. Svadba je bila včasih obilna in izdatna predvsem zaradi tega, ker je imela ekonomsko funkcijo: vsi so mlademu paru nekaj prinesli, vedelo se je, kaj je kdo prinesel in vsak svat je pričakoval neko materialno povračilo ob naslednji priložnosti, ki jo je sam organiziral (svaba, obhajilo, whatever...). Plus, svadbe so bile v času, ko hrane ni bilo v izobilju, v resnici možnost, da so se ljudje najedli. Ampak to je bilo 19. pa prva polovica 20. stoletja. Danes pa nihče ne pride na poroko lačen. Vendelina jr.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

4. sep 2006 10:39

Vse je odvisno od tega kakšno poroko boste imeli. Če se vse skupaj začne okoli 13h, velikokrat že prej pa res ne moreš pričakovati, da bodo brez hrane kaj šele brez pijače do 21h ali 20h (ob taki uri približno je večerja). Ne moreš pa pričakovati, da si bodo zato, ker se nekomu zdi, da ni lepo jesti pred samo večerjo nosili sendviče s sabo. Jaz vem, da bi omedlela, če ne bi celo popldne do večera dobila nič za pod zob. Pri nas je navada, da ženinivo gostje pridejo k ženinu domov, nevestini pa k nevesti. Potem pridejo po nevesto, pa nekaj časa že tam traja, sploh, če je kakšna šranga. Potem na civilno poroko, nato na cerkveno in šele zvečer v gostilno. Pri meni doma so se začeli zbirati okoli 13h veliko sorodnikov imamo iz drugega konca slovenije, ki so morali ito od doma vsaj 1h prej se pravi ob 12h najkasneje, glede na to, da še nekaj časa traja, da se pripravijo in oblečejo, kasneje kot ob 11h zjutraj niso moglijesti. Ne vem no, malo čudno se mi zdi, da bi sedaj morali čakati do večerje v gostilni ob 20.30 (takrat smo jo imeli). Pa tudi ne moreš pričakovati od ljudi, da bodo sedaj pa zobne krtačke in pasto sabo nosili in si potem, ko dajo kaj v usta umivali zobe. Mogoče drugi nosite krtačke s sabo, jaz vem, da jo ne. Pa tudi kakšni stari mamci s protezo ne moreš čigumija rinit, da ji ne bi "smrdelo" iz ust. Pa tudi ponavadi (vsaj na vseh porokah kjer sem bila pa jih ni bilo malo), se ravno ne naješ ne vem koliko doma, ker pričakuješ, da boš tudi tam dobil kaj za prigriznit. No to je moje mnenje, drugačnih porok pač ne poznam. LP jade

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

4. sep 2006 10:55

V naših krajih je navada, da se zberejo ženinovi na njegovem domu in nevestini na njenem. Oboje se pogosti s čisto konkretnim kosilom, čeprav mogoče brez juhe. Torej več vrst mesa (pohanje, pečenka, pečena kokoši), več vrst prilog (riž, krompir, mlinci) in več vrst solat (zelena, paradižnikova, francoska), zraven pa seveda veliko drobnega peciva, tudi potice. Potem ženinovi pridejo k nevesti na dom in tu se ponudi potico, mogoče krofe, kakšno pecivo ... Tega so deležni tako ženinovi kot nevestini svatje. Če je poroka - ni da ni! smrketa

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

4. sep 2006 11:03

Vendelina jr. je napisal/a:
Tega, da se ljudje hrani še pred samim aktom poroke, v naši družini ne poznamo - to mi je čisto novo. Mi smo se bolj koncentrirali na obleko-frizuro-izgled. Tako ali tako se je v nadaljevanju preveč pojedlo. Vendelina jr.
Draga Vendelina jr., očitno si doma iz mesta. Pri nas na deželi je še vedno navada, da se s kakšnim prigrizkom (v mestu temu pravite kanapeji) in drobnim pecivom postreže svatom, predno gredo od doma, ravno tako se ponudi "tisto žmohtno mešanico domačega alkoholnega zvarka". Ampak za ta "zvarek" se moramo "kmetuzli" zelo truditi od pomladi do trgatve oz. pobiranja pridelkov, pa ne mislim samo na grozdje. In, kot vem, mestni prav radi pridejo na deželo degustirat, pa tudi prtljažnik je takrat ponavadi prazen, da lahko kaj domačega notri pade. In, če ne bi bilo surovin za zvarke, tudi mestni ne bi imeli kje kupiti "super oh in sploh" barikov ter najpristneje penečih se in zvenečih vin! Pa še bi rada povedala, da tudi pri nas na deželi hodimo na ohceti pražnje oblečeni in vsak z, za njegove zmožnosti in potrebe, kar najlepšo frizuro. In pri nas tudi nikoli ne rečemo, da se je preveč pojedlo, vedno je še toliko, da vsak odnese primerno škatlico peciva domov. Pa brez zamere. Ognjič

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

4. sep 2006 11:07

Pri nas so tudi dolge ceremonije - njegovi k njemu, pa on po njo, pa šrange in igre, pa čakanje, pa vožnja do matičnega, pa spet čakanje, ker je vedno gužva za parkirat... Tako da smo izumili še nekaj: Če imate navado postreči s šampanjcem na matičnem uradu, potem poleg predlagam še slane rogljičke. (Samo ne gor posut maka - bodo imeli vsi "piškave" zobe na slikah . ) Lepo izgledajo, pašejo k šampanjcu in mi jih ponavadi zložimo v lepo pleteno košaro. Kar paše po tistem čakanju kaj v usta dat. Pa sploh če se obeta še enourna maša v cerkvi in kakšna dolga vožnja do restavracije. Pri nas jih že po pravilu spečem za vse prijatelje, ki se lotijo tega podviga. Staša

dorinca  

član od: 5.6.2005

sporočila: 36

4. sep 2006 11:18

Primerne so tudi pohane bučke, malancani, cvetača , meso, taki koščki za enkrat v usta seveda če čas dopušča dorinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti